Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Ruszyła akcja edukacyjna „Nerki bez usterki”

    12.12.2024 12:21
    Autor: Biuro Komunikacji i Popularyzacji Nauki
    O tym jak dbać o nerki, na jakie symptomy zwracać uwagę – mówili lekarze z I Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych z Ośrodkiem Dializ w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Było to spotkanie inaugurujące akcję edukacyjną „Nerki bez usterki”.
     
    Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyczy 10% populacji na świecie. Niezależnie od stadium zaawansowania, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, obniża jakość życia, a także jest przyczyną przedwczesnej śmiertelności. W Polsce PChN dotyczy ok. 4,5 mln osób. Pierwsze objawy chorób nerek są mało specyficzne i łatwe do przeoczenia, a wystarczy regularnie wykonywać badanie ogólne moczu, by wykryć nieprawidłowości. Co ważne, choroby nerek często rozpoczynają się już w wieku młodzieńczym (ok 15-19 roku życia), dlatego tak ważne jest by młodzi ludzie mieli wiedzę i rozumieli wagę problemu.
     
    W Warszawie, Szczecinie, Lublinie i Białymstoku ruszył właśnie wieloośrodkowy projekt edukacyjny, który ma uświadomić młodym ludziom, jakie symptomy mogą być niepokojące. Badanie obejmie uczniów klas 3. i 4. szkół ponadpodstawowych w wieku 18-19 lat.
     
    W poniedziałek, 8 grudnia spotkaliśmy się z uczniami siedmiu klas czwartych z III LO – mówi prof. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych z Ośrodkiem Dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Młodzież była bardzo zainteresowana i chętnie wchodziła w interakcje, zadawała dużo pytań zarówno publicznie na forum oraz prywatnie, w przerwach między spotkaniami. Było to bardzo owocne spotkanie.
     
    Teraz białostoccy lekarze planują się spotkać z uczniami II LO w Białymstoku.
    Liczę, że akcja zainteresuje młodych ludzi, którzy po spotkaniu wykonają paskowe badanie moczu, a po wykonaniu badań wpiszą wyniki na specjalnie dedykowanej stronie internetowej i uzupełnią ankietę na stronie Nerki bez usterki – mówi prof. Naumnik. Dzięki temu będzie można opracować dane i ocenić jak duży jest to problem.
     
    Projekt pt.: „Badania profilaktyczne dotyczące jak najwcześniejszego rozpoznania przewlekłej choroby nerek wśród młodzieży – badanie przesiewowe moczu w klasach 3 i 4 szkół ponadpodstawowych” jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerialny projekt realizowany jest w kooperacji z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Lubelskim UM i Pomorskim UM.
     
    Powrót