Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs dla uczelni wyższych dotyczący „Efektywnego zarządzania uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu” (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego).
W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty, w których wnioskodawca określi systemowe działania przeciwdziałające zjawisku drop‐out. Działania te mogą mieć charakter horyzontalny dla całej uczelni lub specyficzny dla kierunków. Opis zadań planowanych do realizacji w projekcie musi opierać się o przeprowadzoną na Uczelni analizę i diagnozę przyczyn zjawiska przedwczesnego kończenia nauki – dokument ten stanowi załącznik do wniosku.
Projekt może obejmować realizację działań polegających min. na:
- zwiększaniu efektywności procesu rekrutacji,
- tworzeniu lub wsparciu funkcjonowania struktur, takich jak akademickie biura karier, odpowiedzialnych za aktywizację zawodową studentek i studentów, współpracę ze szkołami średnimi, podmiotami doradztwa zawodowego i pracodawcami w zakresie kształcenia,
- zmianach w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia (m.in. systemu kształcenia na odległość lub hybrydowego),
- wdrożeniu zajęć wyrównawczych, pomocy psychologicznej, wsparciu o charakterze materialnym,
- w projekcie możliwe jest sfinansowanie stworzenia lub rozwijania istniejącego na uczelni systemu monitorowania zjawiska drop‐out.
W przypadku uzyskania dofinansowania, Uczelnia zobowiązana jest do prowadzenia w okresie 2 lat od zakończenia projektu – bieżącego monitoringu zjawiska drop-outu m.in. z wykorzystaniem rozwiązań wypracowanych w projekcie. Monitoring ten powinien skutkować realizacją działań zmierzających do zmniejszenia poziomu rezygnacji ze studiów.
Termin naboru wniosków: 31 stycznia 2025 r.
Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 42 miesiące.
Uczelnia może złożyć tylko jeden wniosek w naborze, o maksymalnej wartości do 5 mln zł.
Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr/efektywne-zarzadzanie-uczelnia-w-celu-minimalizowania-zjawiska-outu lub bezpośrednio w Dziale Projektów Pomocowych. Osoba do kontaktu – Monika Siemion, monika.siemion@umb.edu.pl, tel. 85 748 5522.