Nowy konkurs: Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu

03.10.2024 13:23
    Autor: Dział Projektów Pomocowych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs dla uczelni wyższych dotyczący „Efektywnego zarządzania uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu” (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego).

W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty, w których wnioskodawca określi systemowe działania przeciwdziałające zjawisku drop‐out. Działania te mogą mieć charakter horyzontalny dla całej uczelni lub specyficzny dla kierunków. Opis zadań planowanych do realizacji w projekcie musi opierać się o przeprowadzoną na Uczelni analizę i diagnozę przyczyn zjawiska przedwczesnego kończenia nauki – dokument ten stanowi załącznik do wniosku.

Projekt może obejmować realizację działań polegających min. na:

• zwiększaniu efektywności procesu rekrutacji,
    • tworzeniu lub wsparciu funkcjonowania struktur, takich jak akademickie biura karier, odpowiedzialnych za aktywizację zawodową studentek i studentów, współpracę ze szkołami średnimi, podmiotami doradztwa zawodowego i pracodawcami w zakresie kształcenia,
    • zmianach w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia (m.in. systemu kształcenia na odległość lub hybrydowego),
    • wdrożeniu zajęć wyrównawczych, pomocy psychologicznej, wsparciu o charakterze materialnym,
    • w projekcie możliwe jest sfinansowanie stworzenia lub rozwijania istniejącego na uczelni systemu monitorowania zjawiska drop‐out.

W przypadku uzyskania dofinansowania, Uczelnia zobowiązana jest do prowadzenia w okresie 2 lat od zakończenia projektu – bieżącego monitoringu zjawiska drop-outu m.in. z wykorzystaniem rozwiązań wypracowanych w projekcie. Monitoring ten powinien skutkować realizacją działań zmierzających do zmniejszenia poziomu rezygnacji ze studiów.

Termin naboru wniosków: 31 stycznia 2025 r.

Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 42 miesiące.

Uczelnia może złożyć tylko jeden wniosek w naborze, o maksymalnej wartości do 5 mln zł.

Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr/efektywne-zarzadzanie-uczelnia-w-celu-minimalizowania-zjawiska-outu lub bezpośrednio w Dziale Projektów Pomocowych. Osoba do kontaktu – Monika Siemion, monika.siemion@umb.edu.pl, tel. 85 748 5522.