Uroczystość prezentacji monety okolicznościowej NBP z wizerunkiem Pałacu Branickich oraz dawnego apartamentu królewskiego - Aula Nobilium odbyła się w ramach przypadającego dziś Europejskiego Dnia Dziedzictwa Akademickiego. Wydarzenie wpisuje się w obchodzony w tym roku jubileusz 70-lecia Uczelni.
Podczas przywitania gości JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Adam Krętowski podkreślił jak ważne jest dziedzictwo historyczne i przywracanie blasku Pałacu Branickich – głównej siedziby UMB. Powiedział, że powstanie Aula Nobilium to wyraz dumy i uznania dla absolwentów i przyjaciół Uczelni. Magnificencja dodał, że pomysł uhonorowania w taki sposób absolwentów, zrodził się podczas zjazdu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UMB w USA. Rektor podziękował dyrekcji NBP za wybranie wizerunku pałacu na najnowszej monecie okolicznościowej. Wyraził też słowa uznania obecnej podczas uroczystości Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków prof. Małgorzacie Dajnowicz za owocną współpracę przy renowacjach zabytkowego budynku.
W dalszej części spotkania odbyła się prezentacja wyremontowanego dawnego apartamentu królewskiego w Pałacu Branickich - Aula Nobilium. To prestiżowe miejsce (obok Aula Magna), gdzie honorowani są absolwenci i przyjaciele AMB/UMB. O historii tego niezwykłego pomieszczenia opowiedziała dr Magdalena Muskała, kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wystrój Aula Nobilium, czyli dawnych apartamentów królewskich zrekonstruowano na podstawie źródeł archiwalnych oraz konsultacji historycznych.
Zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Białymstoku – Krzysztof Ryczko powiedział, że wybór wizerunku Pałacu Branickich na najnowszej monecie okolicznościowej był oczywisty. To najbardziej rozpoznawalny budynek w regionie i zarazem przepiękny zabytek. Moneta o nominale 5 zł. jest 12-tą z serii Odkryj Polskę.
Po prezentacji Aula Nobilium, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku Piotr Niziołek wygłosił wykład „Moneta dla zdrowia”. Poświęcony był on symbolice medycznej na monetach oraz zbiorach numizmatycznych Branickich. Na koniec uroczystości (z powodów epidemiologicznych odbywającej się w ograniczonym składzie on-line) odbył się konkurs dla internautów. Główną nagrodą były monety okolicznościowe NBP z wizerunkiem Pałacu Branickich.
Link do transmisji z wydarzenia