Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB wraz z innymi polskimi muzeami uczelnianymi zostało zaprezentowane na wystawie „UNIKATOWE ZBIORY POLSKIEJ NAUKI. DZIEDZICTWO AKADEMICKIE W KOLEKCJACH UCZELNIANYCH”.

07.06.2024 09:45
    Autor: Samodzielna Pracownia Historii Medycyny i Farmacji

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z innymi polskimi muzeami uczelnianymi zostało zaprezentowane na wystawie „UNIKATOWE ZBIORY POLSKIEJ NAUKI. DZIEDZICTWO AKADEMICKIE W KOLEKCJACH UCZELNIANYCH”.

Organizator: Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych

Wystawa jest jednym z elementów projektu pt.: „Unikatowe zbiory polskiej nauki”. Jego głównym założeniem jest upowszechnianie zbiorów zachowanych na uczelniach wyższych poprzez organizację wystawy plenerowej wraz z towarzyszącym jej katalogiem i filmem dokumentalnym o polskim dziedzictwie akademickim. Projekt ukazuje najcenniejsze obiekty ze 106 jednostek muzealnych z polskich uczelni wyższych. Dzięki temu projektowi zostanie pokazane szerokiemu gronu odbiorców polskie dziedzictwo akademickie jako część polskiego dziedzictwa narodowego. Muzea i kolekcje prezentują najważniejsze obiekty o różnym charakterze, pochodzeniu i wieku. Przygotowanie wystawy oraz katalogu o polskim dziedzictwie akademickim i polskiej historii nauki stanowi odpowiedź na ogromne zainteresowanie uczelniami polskimi i ich zbiorami.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2024 roku, przed siedzibą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 32, Warszawa. Następnie wystawa będzie prezentowana w poszczególnych jednostkach uczelnianych w Polsce.

Projekt „Unikatowe zbiory polskiej nauki” dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.