2019 rok - otwarcie Stacji Dializ oraz Pracowni Urodynamiki i Uroterapii
Dalsze prace modernizacyjne w Klinice Pediatrii i Nefrologii były prowadzone w latach 2018/2019. W marcu 2019 roku, po generalnym remoncie została otwarta w nowej lokalizacji Stacja Dializ, która prowadzi leczenie nerkozastępcze pacjentów z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek, ostrymi zatruciami oraz schorzeniami ogólnoustrojowymi wymagającymi zastosowania technik ciągłych lub plazmaferezy. Znajdują się tam 3 stanowiska do hemodializ oraz aparat Prisma do prowadzenia ciągłych technik dializacyjnych. Pracownicy Stacji Dializ opiekują się również dziećmi ze schyłkową niewydolnością nerek wymagającymi leczenia przy pomocy domowej dializy otrzewnowej. Klinika posiada 7 cyklerów typu HOMECHOICE CLARIA firmy Baxter z możliwością zdalnego monitoringu pracy urządzenia i jego programowania.
Ponadto w ramach Stacji Dializ dostępne są nowoczesne sale chorych w tym jedna separatka z pełnym węzłem sanitarnym dostosowana do prowadzenia dializy otrzewnowej.
2019 rok to również otwarcie nowocześnie wyposażonego centrum diagnostyczno -terapeutycznego zaburzeń dolnych dróg moczowych i uroterapii. Są w nim prowadzone następujące zabiegi: uroflowmetria, cystometria mikcyjna, FLOW-EMG oraz TENS i biofeedback. Pracownia dysponuje wykwalifikowanym zespołem, w którego skład wchodzą lekarze, pielęgniarki oraz fizjoterapeuta a badania i terapia mogą być prowadzone w trybie ambulatoryjnym.
Aktualna struktura Kliniki Pediatrii i Nefrologii dostępna pod następującym linkiem
https://udsk.pl/klinika-pediatrii-i-nefrologii-ze-stacja-dializ/
2015/2016 rok - gruntowny remont Kliniki Pediatrii i Nefrologii
W latach 2015/2016 przeprowadzono remont Kliniki Pediatrii i Nefrologii. Gruntownie przebudowano pomieszczenia oraz wymieniono instalacje. Powstały nowoczesne sale chorych w tym 2 separatki wyposażone w łazienki. Leczonym tu małym pacjentom przez całą dobę może towarzyszyć rodzic, który również ma miejsce do odpoczynku. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem m.in. kardiomonitorami, pompami infuzyjnymi, inhalatorami, inkubatorami oraz lampami do fototerapii noworodków. Ponadto do dyspozycji jest aparat USG, rejestratory holterowskie ciśnienia krwi i aparat do pomiaru bioimpedancji.
2014-05-19 XIII Ogólnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej
W dniach 14-16.05.2014 odbyła się w Białymstoku XIII Ogólnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej organizowana w tym roku przez Klinikę Pediatrii i Nefrologii.
2013-12-09 Mikołajki w Klinice Pediatrii i Nefrologii
Studenci anglojęzyczni IV roku Wydziału Lekarskiego zorganizowali niespodziankę mikołajkową dla jednego z poważnie chorych pacjentów Kliniki Pediatrii i Nefrologii w postaci tabletu multimedialnego z wysięgnikiem. 4-letni chłopiec od urodzenia ciężko choruje, nie porusza się samodzielnie, a mimo to jest bardzo pogodny i optymistycznie nastawiony do świata. Tablet z wysięgnikiem umili mu częste pobyty w szpitalach, zapewni porcję rozrywki, jak też będzie wirtualna pomocą realizacji przedszkolnego indywidualnego programu nauczania.
W roku akademickim 2012/2013 nagrody Rektora otrzymali nastepujący pracownicy Kliniki:
Prof. Anna Wasilewska nagrodę naukową I st. i dydaktyczną II st.
Prof. dr hab. Walentyna Zoch-Zwierz - dyplom honorowy
Dr n. med. Katarzyna Taranta-Janusz - naukowa I st.
Dr n. med. Edyta Tenderenda-Banasiuk - naukowa II st.
Dr hab. n. med. Tadeusz Porowski - naukowa II st.
Dr n.med. Agata Korzeniecka-Kozerska - naukowa III st.
W roku akademickim 2012/2013 tytuł naukowy doktora nauk medycznych otrzymali:
Dr n. med. Elżbieta Kuroczycka-Saniutycz, Promotor: Prof. dr hab. Anna Wasilewska
Dr n. med. Justyna Tomczak, Promotor: Prof. dr hab. Anna Wasilewska
KURS DOSKONALĄCY W TRAKCIE SPECJALIZACJI Z PEDIATRII
Wybrane zagadnienia z zakresu nefrologii dziecięcej
Styczeń, Białystok, Kurs nr: 5-723/0-00-215-2014Tytuł kursu: Wybrane zagadnienia z zakresu nefrologii dziecięcejCharakter kursu: Kurs doskonalący: zalecany przez konsultanta krajowego dla lekarzy specjalizujących się w pediatrii oraz doskonalący dla lekarzy specjalizujących się w medycynie rodzinnej.Termin(y): 13.01.2014 - 17.01.2014Organizator: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; Klinika Pediatrii i Nefrologii; ul. J. Waszyngtona 17, 15-274 BiałystokMiejsce kursu: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; Klinika Pediatrii i Nefrologii; ul. J. Waszyngtona 17, 15-274 BiałystokKierownik naukowy: prof. dr hab. n. med. Anna WasilewskaZgłoszenia na kurs: Urszula Rusiłowicz - sekretariat Kliniki Pediatrii i Nefrologii UMB, e-mail: iklinped@umb.edu.plPłatności: Kurs bezpłatny
Osoby prezentujące i tytuły plakatów:
Agata Korzeniecka-Kozerska Correspondence between urinary calcium , Ca 2+ concentration and osmolality in enuretic children.
Katarzyna Taranta-Janusz Is symmetric dimethylarginine (SDMA) suitable marker of renal function in solitary functioning kidney in children?
Piotr Tomasz Protas Is Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin a culprit or a bystander in acute kidney injury in septic children?
Anna Wasilewska, Elzbieta Kuroczycka. URINARY ANGIOTENSINOGEN IN ADOLESCENTS WITH METABOLIC SYNDROME.
Anna Wasilewska, Justyna Stypulkowska. URINARY KIDNEY INJURY MOLECULE-1 (KIM-1) AND NEUTROPHIL GELATINASE-ASSOCIATED LIPOCALIN (NGAL) IN CHILDREN AND ADOLESCENTS WITH HYPERURICEMIA.