Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Bioetyka i prawo w badaniach bioetycznych .
  • Ostatnia zmiana 20.12.2023 przez Zakład Chemii Leków

    Bioetyka i prawo w badaniach bioetycznych

    Program nauczania

    Bioetyka i prawo w badaniach biomedycznych 

    Regulamin

    Regulamin obowiązujący w Zakładzie Chemii Leków UMB na zajęciach z przedmiotu "Bioetyka i prawo w badaniach biomedycznych’ dla doktorantów Szkoły Doktorskiej UMB

    1. Seminaria dla doktorantów Szkoły Doktorskiej I roku  odbywają się w wymiarze godzin przewidzianym cyklem kształcenia Szkoły Doktorskiej.
    2. W roku akademickim 2023/2024 zajęcia będą realizowane następująco: 2x4h seminariów.
    3. Doktorant jest obowiązany uczestniczyć we wszystkich zajęciach. W przypadku nieobecności należy ją usprawiedliwić bezpośrednio po ustąpieniu przyczyny nieobecności. Zwolnienie należy dostarczyć osobiście lub w formie skanu na adres mailowy: edyta.rysiak@umb.edu.pl. Honorowane będą tylko zwolnienia lekarskie, dziekańskie.
    4. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej doktorant ma obowiązek samodzielnie przerobić zrealizowany w czasie zajęć materiał i rozwiązać samodzielnie wyznaczone przez prowadzącego zadania w ramach konsultacji.
    5. Udział poszczególnych doktorantów w zajęciach oraz weryfikacja zdobywanej przez nich wiedzy będzie ewidencjonowana.
    6. Potwierdzenie obecności na danych zajęciach i weryfikacja uzyskania efektów kształcenia stanowi podstawę zaliczenia danych zajęć. Zaliczenie odbywa się na podstawie obecności na seminariach, uczestnictwa w dyskusji seminaryjnej oraz w pracy zespołowej.
    7. Kontakt pomiędzy prowadzącym zajęcia i starostą (lub innymi doktorantami) odbywa się osobiście, telefonicznie bądź poprzez uczelniane konto mailowe prowadzącego: edyta.rysiak@umb.edu.pl
    8. W celu wyjaśnienia doktorantom niejasności i trudnych zagadnień wyznaczone będą terminy konsultacji zdalnej po uzyskaniu informacji o takiej potrzebie.

    Szczegółowy rozkład zajęć

    seminaria 2x4h

    wtorek

    12.12.2023 - 16:00 - 19:00 sala seminaryjna nr 27 ECF

    19.12.2023 - 16:20 - 19:20 sala seminaryjna nr 25 ECF

    Podręczniki

     

    Literatura podstawowa

    1. Biesaga T.: Systemy bioetyki, Kraków PAT, 2003.
    2. Różyńska J., Waligóra M.: Badania naukowe z udziałem ludzi w biomedycynie. Standardy międzynarodowe. wyd. Lex a Wolters Kluwer business, 2012.
    3. Zespół Etyki w Nauce przy Ministrze Nauki. Dobra praktyka badań naukowych – rekomendacje. www.uwm.edu.pl/wnt/uploads/files/studenci/pliki/dobra-praktyka.pdf; dostęp: 10.03.2016
    4. Międzynarodowe wytyczne etyczne dotyczące badań biomedycznych z udziałem ludzi, CIOMS 2002.
    5. USTAWA z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych; Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 maja 2015 r. w sprawie Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach oraz lokalnych komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach – strona internetowa Lokalna komisja etyczna do spraw doświadczeń na zwierzętach: http://www.umb.edu.pl/s,392/Lokalna_komisja_etyczna_do_spraw_doswiadczen_na_zwierzetach.
    6. Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczenia – strona internetowa Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na zwierzętach: http://www.bip.nauka.gov.pl/dokumenty-wymagane-do-ubiegania-sie-o-zgode-na-przeprowadzenie-doswiadczenia/

    Literatura uzupełniająca

    1. Bołoz W. (2007), Bioetyka i prawa człowieka, Warszawa, UKSW.
    2. Międzynarodowa Rada Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (ICH).Zasady Dobrej Praktyki Klinicznej E6 (R2) 9 listopada 2016; www. Gcppl.org.pl/Portals/2/…/ICH_E6_R2_wersja_polska_FINAL.pdf.
    3. Rozporządzenie w sprawie Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach oraz Lokalnych Komisji Etycznych do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach.