Informujemy, że trwa obecnie nabór zgłoszeń skierowany do polskich instytucji naukowych, które zapewnią warunki do utworzenia Centrów Doskonałości Naukowej DIOSCURI w ramach swojej struktury. W tym roku w naborze uwzględniono obszar nauk o życiu (wykaz dyscyplin naukowych uwzględnionych w konkursie znajduje się w przesłanym w załączeniu formularzu rejestracyjnym). Nabór zgłoszeń potrwa do 5 listopada br. Wysokość środków w ramach konkursu na działalność Centrum Doskonałości Naukowej: 300 000,00 EUR rocznie do wykorzystania wyłącznie na działalność Centrum przez okres 5 lat (z możliwością przedłużenia finansowania na kolejne 5 lat). Konkurs zakłada współpracę międzynarodową z naukowcami niemieckimi.
Program powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, a jego celem jest utworzenie Centrów Doskonałości naukowej DIOSCURI, m.in. w Polsce. Program ma umożliwić wybitnym naukowcom prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie w jednostkach naukowych zlokalizowanych w tej części Europy. Docelowo ma powstać 10 centrów w Polsce (w ramach konkursu piolotażowego z ubiegłego roku powstały w Polsce trzy takie centra). Centra będą współpracować z niemieckim partnerem (naukowcem pracującym w niemieckiej instytucji naukowej) w celu wzmocnienia współpracy naukowej pomiędzy Polską a Niemcami.
W chwili obecnej trwa nabór zgłoszeń od polskich uczelni. Na podstawie zgłoszeń, zostanie ogłoszony w grudniu 2018 r. konkurs. Zostanie rozstrzygnięty w 2019 r. Na tym etapie wystarczające jest przesłanie do Narodowego Centrum Nauki formularza rejestracyjnego (w dość uproszczonej formie - znacznie prostszej niż wnioski o dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej).
Działania, które mogą być sfinansowane:
1. Wynagrodzenia kierownika Centrum DIOSCURI (laureata konkursu DIOSCURI_ - w wysokości 100 000,00 EUR rocznie.
2. Wynagrodzenia członków zespołu naukowego Centrum DIOSCURI oraz stypendiów naukowych (stypendia naukowe mogą być przyznawane wyłącznie zgodnie z regulaminem NCN).
3. Koszty działalności naukowej Centrum DIOSCURI (koszty materiałów, podróży, publikacji, innej aktywności naukowej, itd.).
4. Koszty współpracy z niemieckim Mentorem / Jednostką Mentorską.
5. W ramach finansowania nie przewidziano kosztów pośrednich dla Instytucji naukowej, kosztów obsługi administracyjnej i finansowej oraz aparatury naukowo-badawczej i infrastruktury.
Link do informacji na temat przyjmowania formularzy rejestracyjnych.
W przypadku potrzeby uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt z dr Tomaszem Maliszewskim.
tel. 85 686 52 21
e-mail: tomasz.maliszewski[at]umb.edu.pl