Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin dydaktyczny.
  • Ostatnia zmiana 27.11.2024 przez Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego

    Regulamin dydaktyczny

     

    KLINIKA KARDIOLOGII                                                                                      CHOROBY WEWNĘTRZNE-KARDIOLOGIA
    IV ROK WYDZIAŁ LEKARSKI                                                                         

    Zajęcia odbywają się według harmonogramu ustalonego przez Dziekana Wydziału Lekarskiego UMB i programu nauczania zatwierdzonego przez Radę Wydziału.

    1. Student jest zobowiązany do przestrzegania przepisów BHP, przeciwpożarowych i sanitarno-epidemiologicznych. Powyższe przepisy są umieszczone na stronie internetowej Kliniki.
    2. Zajęcia w Klinice Kardiologii obejmują obowiązkowy udział w seminariach, ćwiczeniach i wykładach.
    3. Seminaria prowadzone przez Klinikę Kardiologii odbywają się stacjonarnie. Nieobecności usprawiedliwione należy zaliczyć u asystenta prowadzącego w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od zakończenia bloku ćwiczeniowego.
    4. Przed rozpoczęciem zajęć torby i inne rzeczy osobiste (okrycia wierzchnie) należy pozostawić w szatni studenckiej.
    5. W czasie wszystkich zajęć obowiązuje zmiana obuwia oraz noszenie strojów medycznych/ białych fartuchów. W czasie zajęć każdy Student powinien posiadać stetoskop oraz identyfikator zawierający imię i nazwisko oraz określenie ‘student’.
    6. W czasie trwania wszystkich zajęć praktycznych przy pacjentach telefony komórkowe, notebooki, laptopy oraz inne urządzenia elektroniczne muszą bezwzględnie pozostawać wyłączone.
    7. Nie jest dopuszczalne wykonywanie zdjęć fotograficznych oraz utrwalania na innych nośnikach prezentacji i wykładów pod rygorem konsekwencji dyscyplinarnych. Zakaz fotografowania dotyczy w szczególności wykonywania zdjęć pacjentom.
    8. Studenta obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Wszelka dokumentacja dotycząca chorego (w formie pisemnej lub elektronicznej) prowadzona i wykonywana w trakcie zajęć musi być pozbawiona danych personalnych oraz innych informacji umożliwiających identyfikację pacjenta.
    9. W trakcie zajęć Studentom nie wolno opuszczać Kliniki bez wiedzy i zgody osoby prowadzącej zajęcia.
    10. Student zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach z grupą studencką, do której został przypisany na początku roku akademickiego.
    11. Student jest zobligowany do punktualnego przychodzenia na zajęcia dydaktyczne. Osoby spóźnione mogą być niedopuszczone do uczestniczenia w zajęciach, co będzie równoznaczne z nieobecnością nieusprawiedliwioną.
    12. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej (zwolnienie lekarskie, urlop dziekański) stosowne zaświadczenie musi być dostarczone osobie prowadzącej ćwiczenia w ciągu 7 dni od zakończenia okresu zwolnienia. Dokumenty dostarczane po tym terminie nie będą honorowane.
    13. Dopuszczalne są  3 nieobecności usprawiedliwione. Ćwiczenia lub seminaria należy zaliczyć po uzgodnieniu z asystentem prowadzącym zajęcia w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od zakończenia bloku lub zakończenia okresu zwolnienia. Forma zaliczenia zależy od asystenta. Student zobowiązany jest nadrobić zaległości we własnym zakresie. W przypadku więcej niż 3 nieobecności usprawiedliwionych obowiązuje odrobienie całego bloku ćwiczeniowego. Nieobecności usprawiedliwione trwające powyżej 3 dni mogą być indywidualnie rozpatrywane przez Kierownika Kliniki.
    14. Student ma prawo do wglądu do prac pisemnych w przeciągu 2 tygodni od zakończenia ćwiczeń.
    15. Student jest informowany o wynikach swoich prac pisemnych oraz ocenie końcowej bezpośrednio od asystenta w postaci ustnej
    16. Student ma prawo do konsultacji z osobą prowadzącą ćwiczenia poza godzinami zajęć po wcześniejszym umówieniu się z asystentem
    17. Forma i warunki zaliczenia-spełnienie łącznie poniższych warunków:
      1. Studenci zobowiązani są do przygotowania teoretycznego na każde seminaria i ćwiczenia. Udział w seminariach, ćwiczeniach i wykładach jest obowiązkowy.
      2. Przygotowanie do ćwiczeń oceniane jest poprzez czynny udział w zajęciach (analiza przypadków klinicznych w ramach omawianych zagadnień).
      3. Sposób i forma zaliczenia całości zajęć dydaktycznych w Klinice:

    - test pisemny - nie więcej niż 20 pytań, jednolity dla aktualnie ćwiczących grup, obejmującym tematykę ćwiczeń, seminariów oraz wykładów (pytania wielokrotnego wyboru oraz case-based, podobne do tych, które obowiązują na egzaminie LEK). Test musi być zaliczony pozytywnie (przynajmniej 60% poprawnych odpowiedzi) w ciągu maksymalnie 4 tygodni od zakończenia bloku ćwiczeniowego (przewiduje się dwie poprawki). W przypadku niezaliczenia testu, student zobowiązany jest do powtarzania całego bloku ćwiczeniowego.

    - zaliczenie historii choroby

    - zaliczenie EKG. Trzy 3 zapisy do indywidualnej interpretacji. Wymagana jest poprawna interpretacja tzw. „rozpoznań zaliczających” we wszystkich trzech elektrokardiogramach. EKG należy zaliczyć w czasie maksymalnie 4 tygodni od zakończenia bloku ćwiczeniowego (przewiduje się dwie poprawki). W przypadku niezaliczenia EKG, student zobowiązany jest do powtarzania całego bloku ćwiczeniowego.

    - Asystent decyduje o ewentualnym dodatkowym zaliczeniu ustnym.

      1. Kryteria oceny testu pisemnego w Klinice Kardiologii UMB:

           < 12 pkt - niedostateczny (2)

           12-13 (≥60%) - dostateczny (3)

           14  (≥70%)- dość dobry (3+)

           15-16 (≥75%)- dobry (4)

           17 (≥85%)- ponad dobry (4+)

           18-20 (≥90%)- bardzo dobry (5)

      1. Zaliczenie bloku ćwiczeniowego musi być udokumentowane wpisem do książeczki ćwiczeń studenta. Brak wpisu w terminie do 4 tygodni jest równoznaczne z brakiem zaliczenia bloku ćwiczeniowego. W dniu zaleczenia należy przedłożyć asystentowi książeczkę umiejętności w celu uzyskania podpisu procedur medycznych w ramach bloku.

    Literatura podstawowa: Interna Szczeklika” Podręcznik chorób wewnętrznych 2021; wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2021

    Propedeutyka interny: - Macleod, red. G. Douglas, F. Nicol, C. Robertson. Badanie kliniczne.

    - Orłowski W. Zarys ogólnej diagnostyki lekarskiej.

    - wytyczne ESC 2021 dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej, dostępne pod linkiem:

    1. https://ptkardio.pl/wytyczne/42-wytyczne_esc_2021_dotyczace_prewencji_chorob_ukladu_secowo_naczyniowego_w_praktyce_klinicznej

       

    Wszelkie uwagi należy zgłaszać osobom odpowiedzialnym za dydaktykę: dr hab.n. med. Annie Szpakowicz, dr hab. n. med. Remigiuszowi Kazimierczykowi

     

     

     

    Fakultety z kardiologii rok 2024

    IV rok

    Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na wszystkich zajęciach. W przypadku nieobecności należy przedstawić zwolnienie osobie prowadzącej dane ćwiczenia i zaliczyć u tej osoby omawiany materiał w ciągu 2 tygodni. W ten sposób można zaliczyć nie więcej niż 30% zajęć.