REGULAMIN
zajęć dydaktycznych
w Zakładzie Radiologii UMB
dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu
- Zajęcia w Zakładzie Radiologii obejmują obowiązkowy udział w ćwiczeniach, zajęciach praktycznych, praktykach zawodowych, seminariach i wykładach.
- Zajęcia dydaktyczne odbywają się zgodnie z podanym harmonogramem.
- Na zajęciach dydaktycznych obowiązuje fartuch i obuwie ochronne, identyfikator. Na zajęciach realizowanych z obecnością pacjenta, dodatkowo dozymetr.
- Nieobecność studenta na zajęciach może być usprawiedliwiona po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego lub innego dokumentu w przypadkach losowych. Nieusprawiedliwione bądź dłuższe (powyżej 1 dnia) nieobecności mogą być odrabiane za zgodą prowadzącego zajęcia asystenta.
- Nie ma możliwości zwolnienia studenta z egzaminu/ zaliczenia.
- Student ma prawo wglądu do wejściówek, kolokwiów i innych pisemnych zaliczeń cząstkowych w terminie podanym przez asystenta prowadzącego zajęcia.
- Student ma prawo wglądu do egzaminu w obecności Kierownika Zakładu lub asystenta w terminie 5 dni od daty ogłoszenia wyników.
- Wyniki egzaminów są podawane w formie listy z nr indeksów oraz ocenami w gablotce w Zakładzie Radiologii oraz na stronie internetowej: http://www.umb.edu.pl/wl/zaklad-radiologii
- Wszelkie kwestie nie ujęte w niniejszym Regulaminie regulowane są poprzez ustalenia starosty roku z Kierownikiem Zakładu Radiologii bądź asystentem prowadzącym zajęcia.
- Wykazy obowiązkowych i zalecanych podręczników znajdują się w sylabusach poszczególnych przedmiotów na stronie internetowej: http://www.umb.edu.pl/wl/zaklad-radiologii
- Warunki uzyskania zaliczenia:
Kierunek Elektroradiologia studia I stopnia
……………………………………. I rok …………………………………….
Anatomia radiologiczna
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach.
Egzamin – pisemny, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt ( egzamin obejmuje również treści realizowane w ramach zajęć z Anatomii radiologicznej w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej UDSK ).
Aparatura medyczna / Technologie Medyczne
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach.
Egzamin – pisemny, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt.
Rentgenodiagnostyka cz.1
Zaliczenie – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach. Zaliczenie końcowe pisemne, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt oraz prawidłowa realizacja zleconego do wykonania, losowo wybranego zdjęcia rtg w rzeczywistych warunkach pracy.
Kryteria opisane szczegółowo w Regulaminie zajęć praktycznych 2016/2017 [online] http://www.umb.edu.pl/s,2813/Kierunek_Elektroradiologia_I_st
Pozycjonowanie w rentgenodiagnostyce
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach
Egzamin – część I test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium dopuszczenia do II części egzaminu jest uzyskanie > 60% - 19 pkt z testu, część II - próba pracy- pozycjonowanie do losowo wybranego zdjęcia rtg max 10 pkt., kryterium zaliczenia uzyskanie 60% - 6 pkt. Ocena końcowa wystawiana na podstawie sumy pkt z I i II części egzaminu. Kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 25 pkt.
……………………………………. II rok …………………………………….
Rentgenodiagnostyka cz.2
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach orz prawidłowa realizacja zleconego do wykonania, losowo wybranego zdjęcia rtg w rzeczywistych warunkach pracy.
Egzamin końcowy pisemny, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt (egzamin obejmuje również treści realizowane w ramach zajęć z rentgenodiagnostyki w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej UDSK).
Kryteria opisane szczegółowo w Regulaminie zajęć praktycznych 2016/2017 [online] http://www.umb.edu.pl/s,2813/Kierunek_Elektroradiologia_I_st
Radiodiagnostyka ogólna i kliniczna / Symptomatologia radiologiczna
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach.
Egzamin – pisemny, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt ( egzamin obejmuje również treści realizowane w ramach zajęć z Radiodiagnostyki ogólnej i klinicznej / Symptomatologii radiologicznej w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej UDSK ).
Tomografia komputerowa
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach.
Egzamin – pisemny, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt ( egzamin obejmuje również treści realizowane w ramach zajęć z Tomografii komputerowej w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej UDSK ).
……………………………………. III rok …………………………………….
Ultrasonografia
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach.
Egzamin – pisemny, test jednokrotnego wyboru, 30 pytań, za każde można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej uzyskanie > 60% - 19pkt ( egzamin obejmuje również treści realizowane w ramach zajęć z Ultrasonografii w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej UDSK ).
Czytanie i analiza badań obrazowych / Interpretacja badań obrazowych
Warunek przystąpienia do egzaminu – zaliczenie na ocenę pozytywną sprawdzianów cząstkowych (kolokwia) i obecność na zajęciach.
Egzamin –ustny, omówienie losowo wybranych 5 zdjęć z badań obrazowych, za omówienie każdego zdjęcia można otrzymać max 1 pkt., kryterium oceny pozytywnej - 60%- 3pkt ( egzamin obejmuje również treści realizowane w ramach zajęć z Czytania i analizy badań obrazowych / Interpretacji badań obrazowych w Samodzielnej Pracowni Obrazowania Molekularnego ).
Regulamin zajęć praktycznych z Rentgenodiagnostyki klasycznej
w Zakładzie Radiologii USK
Kierunek Elektroradiologia Studia I stopnia
- Postanowienia ogólne
- Zajęcia praktyczne z Rentgenodiagnostyki klasycznej dorosłych odbywają się w Zakładzie Radiologii USK w Białymstoku (parter).
- Zajęcia praktyczne odbywają się w godzinach zgodnie z ustalonym planem zajęć.
- W wyjątkowych sytuacjach, godziny mogą ulec zmianie w porozumieniu z osobą prowadzącą zajęcia i grupą Studentów w nich uczestniczących.
- Zajęcia praktyczne są obowiązkowe.
- Czas nieobecności należy odrobić w porozumieniu z osobą prowadzącą zajęcia.
- Czas realizacji przerwy w trakcie zajęć ustalany jest w porozumieniu z osobą prowadzącą zajęcia (20 min.).
- W trakcie zajęć praktycznych obowiązuje Studenta:
- zmiana obuwia
- biały, czysty fartuch
- posiadanie identyfikatora oraz dozymetru
- zakaz używania telefonu komórkowego
- punktualność
- zachowanie porządku
- przygotowanie merytoryczne do zajęć
- sumienne wykonywanie czynności
- dbałość o wyposażenie pomieszczeń Zakładu Radiologii
- używanie aparatury medycznej i pomocy dydaktycznych zgodnie z przeznaczeniem
- zgłaszanie wszelkich usterek funkcjonowania wyposażenia osobie prowadzącej zajęcia
- zgłaszanie wszelkich zmian w samopoczuciu pacjenta osobie prowadzącej zajęcia
- poszanowanie godności i intymności pacjenta
- zachowanie tajemnicy informacji o danych osobowych pacjenta i stanie klinicznym
- długie włosy muszą być upięte; na dłoniach żadnych ozdób; paznokcie krótko przycięte, bez lakieru
- Studenci, którzy nie wykonują bezpośrednio czynności w gabinecie rtg/sterowni prowadzą analizę zdjęć odrzuconych i/lub badania ankietowe pacjentów Zakładu Radiologii USK.
- Zakres tematyczny testów sprawdzających wiedzę realizowanych na zajęciach praktycznych (dotyczy studentów II roku)
- Technika analogowa i cyfrowa wykonywania zdjęć rtg. Zasady i środki ochrony radiologicznej. Zasady epidemiologii w gabinecie rtg.
- Pozycjonowanie do wykonywania zdjęć rtg z zakresu kończyny górnej wolnej z obręczą barkową.
- Pozycjonowanie do wykonywania zdjęć rtg z zakresu kończyny dolnej z obręczą biodrową.
- Pozycjonowanie do wykonywania zdjęć rtg z zakresu jamy brzusznej i klatki piersiowej.
- Pozycjonowanie do wykonywania zdjęć rtg z zakresu czaszki i kręgosłupa.
Test sprawdzający w każdym zakresie zawiera 12 pytań i jest to test jednokrotnego wyboru
(4 możliwości), i/lub uzupełnień. Za każdą prawidłową odpowiedź można otrzymać max 1 pkt. Warunkiem zaliczenia testu jest osiągnięcie wyniku 8 prawidłowych odpowiedzi.
- Warunek zaliczenia zajęć praktycznych
Warunkiem zaliczenia zajęć praktycznych jest obecność i aktywność na wszystkich zajęciach, a także pozytywne wyniki testów sprawdzających wiedzę (test z części B. dotyczy studentów II roku) oraz pozytywny wynik zaliczenia końcowego – pozycjonowanie do wykonania zdjęcia rtg losowo wybranego pacjenta.
Elementy oceny zaliczenia zajęć praktycznych:
- znajomość zasad przygotowanie pacjenta do badania
- znajomość warunków technicznych wykonania zdjęcia rtg (np. ustawienie odległości OF, wybór kratki przeciwrozproszeniowej)
- kontakt z pacjentem i personelem medycznym
- zachowanie pozycji rejestratora obrazu
- dobór projekcji i ułożenia pacjenta zgodnie ze standardem diagnostycznym i zapisami w skierowaniu
- ułożenie pacjenta oraz narządu badanego z uwzględnieniem płaszczyzn i osi ciała oraz posługiwanie się punktami topograficznymi
- punkt padania i przebieg promienia centralnego
- oznakowanie zdjęcia (lateralizacja)
- ograniczenie wiązki pierwotnej promieniowania (wielkość pola świetlnego)
- zastosowanie zasad i środków ochrony radiologicznej oraz przestrzeganie zasad BHP i epidemiologii
- ustawienie wyjściowych warunków ekspozycji, uzasadnienie modyfikacji (o ile jest konieczna)
W przypadku nie zaliczenia pozycjonowania możliwa jest tylko jedna poprawa.
Białystok, dn. 2 października 2012r. opracowanie: mgr Ewa Pasieka
aktualizacja: 21.09.2016r.