Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematyka ćwiczeń.
  • Ostatnia zmiana 24.09.2024 przez Zakład Propedeutyki Stomatologii

    Tematyka ćwiczeń

    HIGINEA STOMTOLOGICZNA II ROK

    Ergonomia i asystowanie w stomatologii

    1. Wprowadzenie do ergonomii stomatologicznej. Znaczenie i zastosowanie ergonomii w życiu i pracy. Podstawowe pojęcia: ergonomia, zespół stomatologiczny i zadania poszczególnych członków, podstawowy układ ergonomiczny. Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym.
    2. Pozycja pacjenta i operatora w trakcie zabiegów stomatologicznych. Przeciwskazania do leczenia pacjenta w pozycji leżącej. Ergonomiczne zasady prowadzenia zabiegów stomatologicznych. Sektory jamy ustnej, klasy ruchów, strefy pracy zespołu stomatologicznego, zasada równoległości i zasada pięciu zmian. 
    3. Praca na 2 ręce (zasady i warunki pracy w metodzie solo). Strefa pracy operatora. Nauka pracy lusterkiem, narzędziami rotacyjnymi i skalerem (chwyt piórowy A, B i C, lusterko krótkie, lusterko długie).
    4. Praca na 4 ręce (zasady i warunki). Strefy pracy asysty. Nauka prawidłowej pozycji asysty (siedząca i stojąca).
    5. Chwyty narzędzi. Praca ze ssakiem. Aranżacja pola zabiegowego.
    6. Strefa transferowa. Przekazywanie instrumentów metodą przyjmij-podaj. Asystowanie do zabiegów opracowywania i wypełniania ubytków próchnicowych.
    7. Przekazywanie instrumentów metodą oburęczną. Oznakowanie narzędzi. Komunikacja niewerbalna operator – asysta.
    8. Koferdam – wskazania i przeciwskazania. Elementy składowe. Przygotowanie pacjenta do założenia koferdamu. Podstawowe metody zakładania.  
    9. Koferdam 3D, światłoutwardzalny koferdam w płynie. Postępowanie w trudnych sytuacjach (ogólna izolacja pola, odbudowa zęba, sposoby dodatkowego uszczelnienia koferdamu). 
    10. Asystowanie do zabiegów endodontycznych. Lupy i mikroskop zabiegowy.  
    11. Praca na 6 rąk. Zadania pierwszej i drugiej asysty. Specyfika pracy z operatorem leworęcznym.
    12. BHP pracy w gabinecie stomatologiczny. Obciążenie pracą i zagrożenia dla zdrowia całego personelu w gabinecie stomatologicznym. Sposoby zapobiegania skutkom obciążeń związanych z pracą. Źródła stresu i zmęczenia w praktyce stomatologicznej. Sposoby odreagowywania sytuacji stresowych związanych z pracą. (prezentacje)
    13. Zaliczenie ćwiczeń.