Kierownik:
prof. dr hab. n. med. Wojciech Kułak
Dane kontaktowe:
ul. Waszyngtona 17
15-274 Białystok
tel./fax: (85) 74 50 601 - pododdział rehabilitacji
tel./fax: (85) 74 50 812 - pododdział neurologii dziecięcej
e-mail: nirdz@umb.edu.pl
Klinika Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej UDSK specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu nerwowego u dzieci i młodzieży. Prowadzimy diagnostykę i leczenie dzieci z ostrymi i przewlekłymi schorzeniami układu nerwowego takimi jak: padaczka i inne zaburzenia napadowe, bóle głowy ze szczególnym uwzględnieniem migreny, stwardnienie rozsiane i inne choroby demielinizacyjne, choroby naczyniowe OUN, polineuropatie i inne choroby nerwowo-mięśniowe, zaburzenia rozwoju psychoruchowego.
W Klinice realizowane są programy lekowe NFZ dla pacjentów do 18 roku życia:
- leczenie rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), w tym terapia genowa,
- leczenie stwardnienia rozsianego (SM),
- leczenie immunoglobulinami dożylnymi chorób neurologicznych,
- leczenie padaczki lekoopornej w zespole Lennox-Gastaut lub Dravet,
- leczenie chorych na dystrofię mięśniową Duchenne’a spowodowaną mutacją nonsensowną w genie dystrofiny.
Klinika prowadzi leczenie padaczki lekoopornej dietą ketogenną, przy współpracy z dietetykiem. W zespole pracuje doświadczony genetyk kliniczny oraz psycholog kliniczny, co ułatwia szeroką diagnostykę zaburzeń rozwojowych. Z kliniką współpracuje również fizjoterapeuta, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka, monitorowanie stanu funkcjonalnego oraz wczesna rehabilitacja przy łóżku pacjenta. Dzieci i młodzież wymagający dalszej rehabilitacji mogą kontynuować leczenie usprawniające w Pododdziale Rehabilitacji Dziecięcej UDSK.
Pracownia Elektroencefalografii wykonuje badania EEG w czuwaniu i we śnie oraz badania Video-EEG. Pracownia Neurofizjologii Klinicznej wykonuje badania elektroneurograficzne przewodnictwa ruchowego i czuciowego (ENG), elektromiograficzne (EMG), elektrostymulacyjną próbę miasteniczną, próbę tężyczkową.
Rodzice i opiekunowie małych pacjentów mają możliwość przebywania przez całą dobę przy łóżku chorego, współpracując z zespołem pielęgniarsko-lekarskim w procesie diagnostyczno-terapeutycznym i opiece nad dzieckiem. W Klinice funkcjonuje świetlica kierowana przez wykwalifikowany personel, wyposażona w sprzęt TV, zabawki i pomoce edukacyjne. W godzinach popołudniowych realizowane są zajęcia szkolne dla dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji w Klinice.
Po zakończeniu hospitalizacji możliwa jest dalsza opieka specjalistyczna, realizowana w przyklinicznej Poradni Neurologicznej. Dysponuje ona własną pracownią EEG, wykonującą badania w czuwaniu i we śnie w trybie ambulatoryjnym, niezbędne do monitorowania leczenia pacjentów z zaburzeniami napadowymi.
Klinika zatrudnia wieloosobowy, zróżnicowany pod względem fachowym personel medyczny (lekarzy -specjalistów neurologii dziecięcej, pediatrii, rehabilitacji, genetyki klinicznej, magistrów fizjoterapii, techników fizjoterapii, pielęgniarki, psychologów, techników EEG) prowadzący usługi w zakresie diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji leczniczej. Aktualne wyposażenie Kliniki w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną na powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych oraz wyszkolona kadra, pozwalają na wykonywanie zabiegów usprawniająco-leczniczych w wielu schorzeniach wieku rozwojowego.
Wśród leczonych schorzeń dominują dysfunkcje narządu ruchu, będące wynikiem urazów okołoporodowych (mózgowe porażenie dziecięce), wad wrodzonych i nabytych mózgu oraz rdzenia kręgowego (przepukliny oponowo-rdzeniowe), zaburzenia będące wynikiem przebytych procesów zapalnych i urazów, wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. Prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne z dziećmi z astmą, mukowiscydozą, ze schorzeniami nowotworowymi i po zabiegach kardiochirurgicznych. Znaczna grupa leczonych pacjentów wymaga codziennej, wieloprofilowej rehabilitacji.
Baza Kliniki stwarza dogodne warunki do prowadzenia działalności szkoleniowej i dydaktycznej. W Klinice prowadzone są wykłady, seminaria i ćwiczenia ze studentami fizjoterapii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, a także kierunku lekarskiego.