Regulamin zajęć z Podstaw histopatomorfologii Kosmetologia I rok (studia II stopnia)
rok akademicki 2024/2025
- Regulamin zajęć dydaktycznych w Zakładzie Histologii i Cytofizjologii oparty jest na przepisach określonych w Regulaminie Studiów UMB.
- Zajęcia odbywają się w semestrze zimowym wg załączonego harmonogramu i obejmują: 15 godzin wykładów i 20 godzin ćwiczeń.
- Wykłady odbywają się w Auli Małej Euroregionalnego Centrum Farmacji (ECF2), a ćwiczenia w sali dydaktycznej Zakładu Histologii i Cytofizjologii, Collegium Universum II piętro.
- W Zakładzie obowiązuje zmiana obuwia. Płaszcze, kurtki, torby itp. należy przed wejściem na salę ćwiczeniową pozostawić w szatni. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych (obowiązuje ich wyłączenie), zakaz wnoszenia na salę ćwiczeń jedzenia i picia.
- Ćwiczenia rozpoczynają się punktualnie, zgodnie z zamieszonym harmonogramem zajęć (gablota informacyjna oraz strona internetowa Zakładu). Osoby spóźnione otrzymują ocenę niedostateczną z wejściówki z obowiązkiem poprawy.
- Obecność na wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa. Nieobecność należy usprawiedliwić bezpośrednio po ustąpieniu przyczyny nieobecności. W przypadku nieobecności z przyczyn zdrowotnych obowiązuje zaświadczenie lekarskie, a w przypadkach losowych zaświadczenie odpowiednich Władz. Dokument należy dostarczyć osobiście lub elektronicznie (skan wysłany na adres zakładu: histologia.cytofizjologia@umb.edu.pl).
- Ćwiczenia rozpoczynają się wejściówką w formie krótkiego sprawdzianu pisemnego. Zakres materiału jest przedstawiany na tablicy ogłoszeń przed rozpoczęciem zajęć oraz na stronie internetowej Zakładu. Obowiązkowe jest posiadanie czystego zeszytu do ćwiczeń z przedmiotu oraz zestawu kolorowych kredek.
- W czasie ćwiczeń pod kierunkiem asystenta, student ogląda preparaty mikroskopowe i na ich podstawie wykonuje rysunki w zeszycie przedmiotowym. Ponadto, student realizuje zadania i aktywnie uczestniczy w dyskusji na wyznaczony przez prowadzącego temat, obejmujący materiał danego ćwiczenia. Na zakończenie każdego ćwiczenia student oddaje asystentowi do oceny swój zeszyt przedmiotowy. Aktywność podczas zajęć będzie oceniana dodatkowym plusem do oceny z wejściówki (+ = 0,25 oceny).
- Warunkiem zaliczenia danego ćwiczenia jest:
- udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania z zakresu obowiązującego materiału (w formie pisemnego sprawdzianu – wejściówka)
- wykonanie poprawnych merytorycznie i odpowiednio opisanych rysunków w zeszycie przedmiotowym
- prawidłowe wykonanie poleconych zadań oraz czynny udział w dyskusji
- Student może poprawić niezaliczony materiał teoretyczny (wejściówka), czy też wykonane nieprawidłowo rysunki lub sprawozdanie w zeszycie przedmiotowym, w przeciągu tygodnia, z wyłączeniem dnia, w którym odbywają się kolejne zajęcia. Student, który w wyznaczonym czasie nie poprawił danego materiału, nie uzyskuje zaliczenia ćwiczenia. Osoby nieobecne na ćwiczeniu, muszą przystąpić do zaliczenia wejściówki niezwłocznie po ustąpieniu przyczyny nieobecności.
- W przypadku, gdy student ma niezaliczone tylko jedno ćwiczenie ma możliwość przygotowania prezentacji multimedialnej na wyznaczony przez prowadzącego temat, którą wygłosi w trakcie ostatnich ćwiczeń. W przypadku, gdy student nie uzyskał zaliczenia z dwóch lub więcej ćwiczeń automatycznie uzyskuje ocenę niedostateczną z pierwszego terminu kolokwium zaliczeniowego i podchodzi do zaliczenia kolokwium w drugim terminie.
- Cykl zajęć kończy się kolokwium zaliczeniowym, składającym się z części praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna polega na rozpoznaniu pięciu obrazów histologicznych wybranych jednostek chorobowych. Warunkiem zaliczenia części praktycznej jest prawidłowe rozpoznanie minimum 3 obrazów histologicznych. Część teoretyczna, w postaci pisemnego testu otwartego, obejmuje materiał wykładowo-ćwiczeniowy. Student, który rozpozna mniej niż trzy obrazy histologiczne automatycznie otrzymuje ocenę niedostateczną w pierwszym terminie kolokwium zaliczeniowego i ponownie przystępuje do kolokwium praktycznego w wyznaczonym przez Kierownika Zakładu terminie.
- Podczas wszystkich zaliczeń (kartkówki, kolokwium zaliczeniowe) student jest zobowiązany do przestrzegania zakazu posiadania lub korzystania z niedozwolonej pomocy. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji sprawdzian tego studenta zostaje przerwany i otrzymuje on ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy.
- Student, który w trakcie trwania semestru uzyskał średnią ocen powyżej 4,5, uzyskiwał zaliczenie zeszytu przedmiotowego w ramach ćwiczeń, a także wyróżniał się aktywnością w trakcie zajęć, może zostać, decyzją Kierownika Zakładu zwolniony z kolokwium końcowego.
- Informowanie o wynikach zaliczeń cząstkowych i końcowych odbywa się z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych. Oceny uzyskane na zajęciach z Podstaw histopatomorfologii (kartkówki, kolokwium zaliczeniowe) będą przekazywane na ustalony adres e-mailowy, na co student wyraża zgodę podpisując regulamin zajęć dydaktycznych.
- Student ma obowiązek we wszystkich sprawach dotyczących zajęć w korespondencji elektronicznej posługiwać się studenckim kontem uczelnianym w domenie student.umb.edu.pl oraz systematycznie sprawdzać konto e-mailowe i odczytywać korespondencję.
- Studenci są odpowiedzialni za preparaty histologiczne podczas zajęć. O uszkodzeniu preparatu należy niezwłocznie poinformować asystenta prowadzącego grupę ćwiczeniową. Student jest zobowiązany wskazać miejsce, gdzie można kupić preparat z materiału ludzkiego.
- Po zakończeniu zajęć student ma obowiązek zostawić po sobie ład i porządek, wyłączyć i przykryć mikroskop, a teczkę z preparatami przedstawić asystentowi do sprawdzenia.
- Student ma obowiązek przestrzegania zasad BHP i P/POŻ, z którymi został zapoznany przez osobę prowadzącą ćwiczenia, co potwierdza własnoręcznym podpisem. O wszystkich wypadkach podczas zajęć na terenie Zakładu student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić asystenta.
- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości czy nieprawidłowości związanych z przebiegiem zajęć, student ma obowiązek skontaktowania się z Kierownikiem Zakładu.