Regulamin obowiązujący w Zakładzie Analizy i Bioanalizy Leków UMB na zajęciach z przedmiotu „Elementy analizy instrumentalnej”
dla studentów kierunku KOSMETOLOGIA
- Zajęcia z przedmiotu „Elementy analizy instrumentalnej” obejmują 10 godz. lekcyjnych wykładów i 35 godz. lekcyjnych ćwiczeń.
- Odzież wierzchnią i obuwie należy zostawić w szatni. Na ćwiczeniach obowiązuje biały fartuch laboratoryjny oraz zmiana obuwia.
- Student jest obowiązany uczestniczyć we wszystkich zajęciach. W przypadku nieobecności należy ją usprawiedliwić bezpośrednio po ustąpieniu przyczyny nieobecności, najpóźniej na pierwszym ćwiczeniu, w którym student uczestniczy po okresie nieobecności. Honorowane będą tylko zwolnienia lekarskie lub dziekańskie.
- W trakcie zajęć nie wolno bez zgody asystenta opuszczać sali ćwiczeń. Podczas zajęć obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych (powinny być wyłączone).
- Podczas pierwszego ćwiczenia studenci zapoznają się z regulaminem pracy pracowni chemicznej. Student, który nie odbył przeszkolenia w zakresie BHP nie może uczestniczyć w zajęciach.
- Zaliczenie ćwiczeń opiera się o system punktowy. Na każdym ćwiczeniu student może zdobyć maksymalnie 14 pkt. (ocenie podlegają: zaliczenie wejściowe, wykonanie praktyczne ćwiczenia, sprawozdanie z ćwiczenia).
- W trakcie trwania semestru student obowiązany jest przystąpić do kolokwium
obejmującego materiał omawiany na wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych. - Warunkiem dopuszczenia do sesji egzaminacyjnej jest: a) uzyskanie z kolokwium co najmniej 60% maksymalnej ilości punktów b) wykonanie wszystkich ćwiczeń praktycznie oraz zaliczenie ćwiczeń na co najmniej 60% maksymalnej ilości punktów.
- Egzamin obejmuje treści programowe zawarte w wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych.
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu.
- Osoby, które otrzymały za kolokwia co najmniej 90% maksymalnej ilości punktów oraz 90% maksymalnej ilości punktów za zajęcia praktyczne (ćwiczenia) mogą uzyskać zwolnienie z egzaminu.
REGULAMIN PRACOWNI (PRZEPISY BHP)
Studenci mogą znajdować się w sali ćwiczeń tylko w godzinach zajęć dydaktycznych.
Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia student jest zobowiązany do założenia odzieży ochronnej (fartucha).
Obowiązkiem studenta jest utrzymanie czystości i porządku w pracowni, w szczególności w odniesieniu do zajmowanego stanowisku pracy.
Zabrania się jedzenia, palenia papierosów i przechowywania na stołach laboratoryjnych torebek i teczek.
Podczas wykonywania ćwiczenia zabrania się pozostawianie stanowiska pracy bez opieki (przynajmniej jedna osoba powinna pilnować przebiegu ćwiczenia).
Butelki z odczynnikami należy zaraz po użyciu zamknąć właściwym korkiem, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia roztworów.
Nie wrzucać do zlewów stłuczonego szkła i substancji stałych, które mogą spowodować zapchanie przewodów kanalizacyjnych.
Zabrania się wynoszenia sprzętu laboratoryjnego i substancji chemicznych z pracowni.
Kuwety należy chwytać palcami za część nieprzezierną zabezpieczając jednocześnie dłonią przed upadkiem. Kuwety myje się detergentami, wodą wodociągową i destylowaną, suszy w temperaturze laboratoryjnej na arkuszu bibuły.
Pracę na danym aparacie można rozpocząć po zapoznaniu się z jego instrukcją obsługi.
Po wykonaniu ćwiczenia należy uporządkować stanowisko pracy, umyć szkło laboratoryjne.
W przypadku wątpliwości, co do bezpiecznego sposobu postępowania z daną substancją bądź aparatem należy zasięgnąć porady prowadzącego zajęcia.
We wszystkich sprawach bieżących nie objętych regulaminem, należy zwracać się do prowadzącego ćwiczenia.