Tematyka naukowo-badawcza
- Rola przeciwciał TSI i TBAb (Thyretain) w patogenezie wybranych endokrynopatii.
- Rola wybranych polimorfizmów geny FoxP3 i RORγt oraz limfocytów Bregs, Tregs i Th17 w rozwoju autoimmunizacyjnych chorób tarczycy u dzieci.
- Identyfikacja transportera Zn typ 8 (ZnT8) receptorów dla ghreliny i obestatyny w tkance tarczycy pacjentów z chorobami immunologicznymi i nieimunologicznymi gruczołu tarczowego..
- Rola polimorfizmu genów dla preproghreliny w patogenezie otyłości u dzieci w tym otyłości towarzyszącej chorobom tarczycy.
- Rola apoptozy w wybranych endokrynopatiach u dzieci.
- Analiza wybranych cytokin w komórkach pęcherzykowych tarczycy z zastosowaniem hodowli komórkowych w schorzeniach autoimmunizacyjnych tarczycy wieku rozwojowego.
- Ocena masy lewej komory serca i funkcji skurczowo-rozkurczowej u pacjentów z somatotropinową niedoczynnością tarczycy oraz pierwotnym niedoborem IGF-1 przed i po leczeniu hormonem wzrostu i/lub Increlexem (rekombinowanym IGF-1).
- Znaczenie peptydów natiuretycznych w diagnostyce omdleń u dzieci i młodzieży.
- Immunogenetyczne patomechanizmy zachorowania na cukrzycę typu 1.
- Predyspozycja genetyczna do nadwagi i otyłości u dzieci.
- Otyłość u dzieci z cukrzycą typu 1.
- Wczesne markery procesu miażdżycowego u dzieci z cukrzycą typu 1 oraz otyłością.
Stosowane techniki badawcze
Ultrasonograficzna ocena grubości ściany tętnicy szyjnej wspólnej (intima media thickness -IMT) i dysfunkcji śródbłonka u dzieci i młodzieży
Echokardiograficzna ocena masy lewej komory serca
24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera, liniowe i nieliniowe techniki badania sygnału EKG (analiza HRV, LP), próba wysiłkowa i tilt test
- W ramach współpracy z wiodącymi ośrodkami endokrynologii, diabetologii i biologii molekularnej w kraju i za granicą (Londyn, Leyden, Paryż, Barcelona, Meinz, Ohio) oraz z naszej uczelni: cytometria przepływowa, immunofluorescencja, Western-Blot, HPLC, ELISA, real-time PCR, hodowle komórkowe.
- Ultrasonografia tarczycy z elastografią (ocena zmian guzkowych tarczycy)