Projekt „FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu” zakończył się 31.05.2023.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Priorytet III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.
Projekt był realizowany w partnerstwie z Miastem Białystok będącym organem prowadzącym II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej oraz we współpracy z Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym Oddział Białystok.
Celem głównym projektu było podniesienie kompetencji kluczowych uczniów klas medycznych i biologiczno-chemicznych II Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku poprzez ich aktywny udział w cyklu warsztatóweksperymentalnych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB.
Tematyka i formy zajęć dostosowane będą do potrzeb, możliwości i zainteresowań licealistów, pozwalające na zwrócenie szczególnej uwagi na pracę w laboratorium badawczym w tym obejmujące krytyczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów natury naukowo-badawczej, a tym samym na rozwijaniu kreatywności, innowacyjności oraz pracy z interaktywnymi narzędziami edukacyjnymi. W ramach projektu przewidziano również w zajęcia z doradcą zawodowym.
Projekt był realizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym Oddział Białystok, które udzieliło wsparcia w postaci: konsultacji treści skryptów i autorskiego programu kształcenia przygotowanego w ramach projektu, oraz poprzez aktywny udział przedstawicieli PTF w pracach Rady Programowej Projektu, która dbala o merytoryczny poziom realizowanego projektu.
Okres realizacji projektu: 01.06.2019 – 31.05.2023
Główne zadania realizowane w ramach projektu:
- Przygotowanie programu kształcenia
- Realizacja modułów edukacyjnych:
Po stronie UMB:
- Laboratorium chemiczne
- Projektowanie w 3D w poszukiwaniu nowych leków
- Synteza leku – nauka czy magia
- Farmaceuta może być także artystą
- Czy leki są bezpieczne
- Jak działa lek?
- Marketing a leki
- Umiejętności interpersonalne.
Po stronie II LO w Białymstoku:
- Chemia bez granic
- Umiejętności interpersonalne.
Całkowita wartość projektu: 460 073,75, w tym koszty przypadające UMB: 425 723,75 zł
Kwota dofinansowania: 446 270,75 zł, w tym UMB: 412 745,15 zł.
Rezultaty projektu:
- 120 uczennic i uczniów II LO z klas medycznych i klas matury międzynarodowej (IB DP) objętych wsparciem
- 19 nauczycieli akademickich zangażowanych do przeprowadzenia warsztatów z Wydziału Farmaceutycznego UMB (Zakład Chemii Organicznej, Zakład Farmacji Stosowanej, Zakład Toksykologii, Zakład Syntezy i Technologii Środków Leczniczych, Zakład Biofarmacji i Radiofarmacji, Zakład Chemii Leków, Zakład Farmakognozji, Studium Filozofii i Psychologii Człowieka), 4 osoby pełniące funkcję personelu współpracującego przy przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów UMB (Zakład Chemii Organicznej, Zakład Farmakognozji) oraz 2 nauczycieli chemii i doradca zawodowy po stronie II LO
- 3 edycje projektu
- 1068 zrealizowanych godzin dydaktycznych, w tym 972 godzin na Wydziale Farmaceutycznym UMB i 96 godzin w II LO.
Trwałość projektu:
W okresie od 01.06.2023 do 30.06.2024 realizowano cykl warsztatów naukowych „FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu” będący kontynuacją projektu w ramach zachowania trwałości jego rezultatów (4 edycja). Szczegółowe informacje na ten temat na stronie Warsztatów naukowych FABRYKA LEKÓW 2023/2024.