Tematy ćwiczeń II rok Higiena stomatologiczna Semestr IV
Przedmiot: PODSTAWY ORTODONCJI
1. Organizacja pracy w gabinecie ortodontycznym – aseptyka i antyseptyka w gabinecie ortodontycznym. Narzędzia i programy używane w praktyce ortodontycznej – instrumentarium. Zabiegi profilaktyczne – piaskowanie i lakierowanie.
2. Diagram - sposoby oznaczania zębów, odróżnianie zębów mlecznych i stałych w diagramach, w jamie ustnej i na zdjęciach pantomograficznych. Odróżnianie normy od wady na różnych etapach rozwoju narządu żucia.
3. Dokumentacja ortodontyczna – modele, diagnostyka radiologiczna, fotografie wewnątrz i zewnątrzustne, wywiad ortodontyczny. Zasada asystowania przy wykonywaniu fotografii. Nadzór nad organizacją pracy, obiegiem dokumentacji ortodontycznej i pacjentem w gabinecie.
4. Zasady pobierania wycisków ortodontycznych. Dobór łyżek. Procedura pobierania wycisków.
5. Analiza modeli ortodontycznych i analiza zdjęć radiologicznych. Pomiary w planowaniu leczenia ortodontycznego – interpretacja danych pomiarowych,
6. Klasyfikacja wad zgryzu, przyczyny powstawania wad zgryzu.
7. Profilaktyka wad zgryzu i promocja prawidłowego rozwoju narządu żucia. Mioterapia i reedukacja, ekstrakcje w ortodoncji.
8. Aparaty zdejmowane – rodzaje, budowa, zastosowanie, zalecenia dla pacjenta, higiena uzębienia i aparatu; uszkodzenia aparatów.
9. Aparaty grubołukowe – rodzaje, budowa, zastosowanie. Separacja. Przygotowanie do montażu – dobór pierścieni i wyciski z pierścieniami. Cementowanie, zalecenia dla pacjenta, zadania asysty czynnej. Wizyty awaryjne.
10. Aparaty cienkołukowe – wymiana ligatur metalowych i elastycznych, zakładanie wiązań wymiana łuków. Zadania asysty czynnej. Wizyty awaryjne. Asystowanie przy klejeniu bezpośrednim i pośrednim. Specyfika pracy na cztery ręce w ortodoncji. Retencja w ortodoncji.