Kształcenie w zakresie pediatrii 2023/2024
Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Wykłady: 3 godz.
Ćwiczenia: 6 godz.
Wykłady:
1. Etiopatogeneza i symptomatologia częstych chorób wysypkowych o etiologii wirusowej u dzieci. (1h)
2. Etiopatogeneza, symptomatologia i różnicowanie bakteryjnych zakażeń jamy ustnej u dzieci. (1h)
3. Przyczyny i profilaktyka zakażeń szpitalnych w pediatrii. (1h)
Ćwiczenia:
1. Zapobieganie zakażeniom szpitalnym w oddziale zakaźnym dzieci (zapoznanie się z organizacją oddziału, stosowanie odpowiednich procedur izolacji i kohortacji dzieci, nabycie umiejętności higienicznej dezynfekcji rąk). (1h)
2. Zasady postępowania z dzieckiem odwodnionym – ocena stopnia i rodzaju odwodnienia w zależności od wieku dziecka, wyrównywanie niedoborów wodno-elektrolitowych i gospodarki kwasowo-zasadowej; interpretacja wyników badań laboratoryjnych, ustalanie diety właściwej dla wieku dziecka. (1h)
3. Zasady postępowania w przypadku ekspozycji na zakażenie przenoszone drogą krwi lub innym potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym. (1h)
4. Ocena stanu zagrożenia życia u dzieci z ciężkim odwodnieniem, posocznicą, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Postępowanie w stanach nagłych. (1h)
5. Badanie fizykalne i analiza wyników badań dodatkowych u pacjentów ze zmianami zapalnymi w jamie ustnej i na skórze. (1h)
6. Badanie pacjentów z powiększonymi węzłami chłonnymi szyi i okolicy żuchwowej oraz z uogólnioną limfadenopatią – infekcyjne przyczyny limfadenopatii. Planowanie i interpretacja badań laboratoryjnych. (1h)