Białystok dnia 24.09.2024
Regulamin dydaktyczny Kliniki Medycyny Ratunkowej Dzieci
Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
- Zgodnie z regulaminem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, student zobligowany jest do obowiązkowego uczestniczenia we wszystkich formach zajęć dydaktycznych, wynikających z planu zajęć danego kierunku.
- Zakres wiedzy wymaganej od studentów realizujących program zajęć w Klinice Medycyny Ratunkowej Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zawarty jest w szczegółowym programie dydaktycznym, dostępnym na stronie internetowej UMB – zakładka Uczelnia - Wydział Nauk o Zdrowiu – Jednostki organizacyjne – Klinika Medycyny Ratunkowej Dzieci.
- W trakcie zajęć (seminaria, ćwiczenia i zajęcia praktyczne) studenci podlegają ocenie z przygotowania do zajęć z realizowanego tematu. Sprawdzenie wiedzy odbywać się będzie w formie pisemnej lub ustnej.
- Samokształcenie realizowane jest w formie prezentacji multimedialnych z przydzielonych tematów przedstawionych w wyznaczonym terminie.
- Studenci, którzy opuścili część zajęć z przyczyn usprawiedliwionych, winni w stosownym terminie (7dni) skontaktować się z Kierownikiem Kliniki lub poszczególnymi Asystentami, celem ustalenia formy odrobienia zajęć, przedstawiając stosowny dokument, np. zwolnienie lekarskie, wezwanie do sądu. Nieobecności nieusprawiedliwionych nie można odrobić i skutkują niezaliczeniem przedmiotu.
- Przedmioty realizowane w Klinice Medycyny Ratunkowej Dzieci kończą się zaliczeniem lub egzaminem, zgodnie z obowiązującymi w danym roku akademickim planami nauczania.
- Egzamin/zaliczenia odbywają się w terminie ustalonym z Kierownikiem Kliniki Medycyny Ratunkowej Dzieci.
- Egzaminy/zaliczenia końcowe z przedmiotów przeprowadzane są w formie testu jednokrotnego wyboru.
- Zajęcia zalicza i dokonuje wpisu do systemu Kierownik Kliniki Medycyny Ratunkowej Dzieci, na podstawie obecności i zaliczeń cząstkowych z zajęć teoretycznych i praktycznych oraz zaliczenia końcowego.
- Student zalicza egzamin/zaliczenie z przedmiotu, jeśli udzieli poprawnej odpowiedzi na 60% pytań w teście.
- W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej, studentowi przysługuje prawo do dwóch egzaminów poprawkowych w terminach i formie ustalonych z Kierownikiem Kliniki Medycyny Ratunkowej Dzieci.
- Na zajęcia praktyczne i ćwiczenia kliniczne student zobowiązany jest do:
- punktualnego przychodzenia na zajęcia
- zmiany obuwia i odzieży na odzież ochronną (estetyczne umundurowanie zgodne z ustalonym modelem)
- pozostawienia w szatni odzieży wierzchniej i rzeczy osobistych (torby, plecaki)
- posiadać aktualną książeczkę zdrowia, wiedzę z zakresu bhp i ppoż.
- W czasie zajęć studenta obowiązuje zakaz:
- palenia tytoniu
- zakaz spożywania napojów i jedzenia
- przynoszenia i używania telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, dyktafonów, itp.
- opuszczania zajęć bez wiedzy i zgody nauczyciela akademickiego
- samowolnej zamiany dni zajęć
- noszenia na rękach biżuterii, długich paznokci; na uszach zwisających kolczyków w czasie zajęć przy pacjencie
- W trakcie zajęć w Klinice student jest zobowiązany do zachowania spokoju i okazywania należytego szacunku chorym dzieciom, ich rodzicom oraz personelowi medycznemu.
- Student w trakcie ćwiczeń w Klinice jest zobowiązany do przestrzegania zasad aseptyki i antyseptyki. Każdorazowo przed przystąpieniem do badania pacjenta lub wykonywania procedury medycznej oraz bezpośrednio po ich zakończeniu student jest zobowiązany do właściwego odkażenia rąk i użytego sprzętu medycznego (np. stetoskop) zgodnie z instrukcją. W przypadku widocznego zabrudzenia rąk zaleca się przeprowadzenie mycia higienicznego. Należy używać środków ochrony osobistej (rękawiczki, fartuchy ochronne) oraz środków czystości i dezynfekcyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.
Dr n. med. Marlena Waszkiewicz-Stojda
Kierownik Kliniki Medycyny Ratunkowej Dzieci
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku