Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Tematyka zajęć i sylabus.
  • Ostatnia zmiana 21.11.2023 przez Studium Języków Obcych RAM

    Tematyka zajęć i sylabus

    Sylabus: https://www.umb.edu.pl/wnoz/system_studiow/sylabusy_na_cykle_ksztalcenia

     

    Tematyka

    Sprawności językowe i gramatyka

    Liczba godzin

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – historia i teraźniejszość. Studia na kierunku Ratownictwo Medyczne. Medycyna ratunkowa jako dziedzina wiedzy medycznej. Ratownictwo medyczne w Polsce i na świecie.

    Język argumentacji. Język akademicki. Słowotwórstwo; Doskonalenie sprawności czytania ze zrozumieniem, mówienia i pisania. Wyszukiwanie informacji w tekście. Ćwiczenia leksykalne. Tłumaczenie zdań. .

    4

    Charakterystyka zawodu ratownika medycznego. Autoprezentacja. Pytanie o i uzyskiwanie podstawowych danych osobowych, uzupełnianie kwestionariusza osobowego. Przeprowadzanie wywiadu z pacjentem.

    Wyrażanie preferencji. Doskonalenie sprawności pisania i mówienia. Krótka prezentacja. Tłumaczenie zdań.

    6

    Podstawy anatomii. Budowa ciała ludzkiego – organy wewnętrzne i zewnętrzne, jamy ciała, pozycja anatomiczna, części ciała – terminy specjalistyczne i potoczne.

    Ćwiczenia leksykalne i translacyjne. Słowotwórstwo – użycie przedrostków i przyrostków. Terminologia fachowa i potoczna. Definiowanie terminów anatomicznych. Tworzenie pytań. Tłumaczenie zdań.

    14

    Układy organizmu, ich funkcje, choroby, profilaktyka i leczenie (układ oddechowy, układ pokarmowy, układ krążenia, układ nerwowy, układ wydalniczy, układ ruchowy, układ powłokowy).

    Praca z tekstem specjalistycznym. Ćwiczenia leksykalne i translacyjne. Słowotwórstwo. Użycie strony biernej. Doskonalenie sprawności mówienia i czytania. Tłumaczenie zdań. Praca projektowa w zespołach. Rozwijanie umiejętności wygłaszania prezentacji

    26

    Podstawowe jednostki chorobowe, dolegliwości i urazy oraz związane z nimi objawy. Wybrane dolegliwości i objawy. Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

    Słowotwórstwo. Doskonalenie sprawności czytania i rozumienia ze słuchu. Tłumaczenie zdań. Użycie strony biernej. Tłumaczenie zdań.

    4

    Medyczne czynności ratunkowe w miejscu i w warunkach katastrof, awarii i wypadków. Opisywanie wybranych procedur Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – słownictwo i konstrukcje leksykalno-gramatyczne stosowane w trakcie bezpośredniego kontaktu ratownika medycznego z 1) poszkodowanym, 2) osobą towarzyszącą, 3) innymi służbami ratowniczymi/lekarzami.

    Doskonalenie sprawności czytania ze zrozumieniem, mówienia i pisania. Język instrukcji i poleceń. Słowotwórstwo. Doskonalenie sprawności czytania, słuchania i mówienia. Sporządzanie notatek. Relacjonowanie wydarzeń. Tłumaczenie zdań.

    6

     

    Literatura podstawowa:

    Kierczak, A., Angielski w praktyce ratownika medycznego. PZWL, 2011.

    Donesch-Jeżo, E., English for Nurses, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002.

    Grice, T., Oxford English for Careers – Nursing 1. OUP, 2011