Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Młodzieży z Pooddziałem Pooperacyjnym i Leczenia Bólu
- Zajęcia odbywają się według harmonogramu ustalonego prze Dziekanat i programu nauczania zatwierdzonego prze Radę Wydziału UMB.
- Przed rozpoczęciem zajęć rzeczy osobiste należy pozostawić w szatni studenckiej. Student jest odpowiedzialny za własne rzeczy osobiste. W przypadku kradzieży lub zniszczenia powyższych pracownicy Kliniki nie ponoszą odpowiedzialności.
- Student winien przychodzić na zajęcia w zmienionym obuwiu oraz w fartuchu, przed przystąpieniem do zajęć ma obowiązek przebrać się w ubranie do tego przeznaczone dostępne w wyznaczonym miejscu.
- W zajęciach dydaktycznych nie powinni uczestniczyć studenci, którzy stwierdzili u siebie niepokojące objawy sugerujące chorobę infekcyjną.
- Studenci uczestniczący w zajęciach zobowiązani są stosować się do wytycznych sanitarnych zawartych w przepisach GIS.
- W czasie zajęć dydaktycznych każdy student powinien posiadać stetoskop oraz identyfikator. Stetoskop należy zdezynfekować przed użyciem i przed wykonaniem dezynfekcji rąk oraz bezpośrednio po jego użyciu. Bezpośrednio przed i po każdym kontakcie z pacjentem należy przeprowadzić dezynfekcję rąk zgodnie z obowiązującymi zasadami.
- Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń i wykładów. Ćwiczenia obejmują wyjaśnienie podstawy teoretycznej a następnie praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej przy pacjencie. Niektóre ćwiczenia są prowadzone w formie symulacji.
- Ćwiczenia odbywają się w grupach dziekańskich, podzielonych dodatkowo na mniejsze podgrupy na Bloku Operacyjnym, w Oddziale Intensywnej Terapii, w Pododdziale Pooperacyjnym, w Sali Esperanto DSK oraz w Centrum Symulacji.
- Na Sali Operacyjnej, w Pododdziale Pooperacyjnym oraz na Oddziale Intensywnej Terapii student przebywa tylko w obecności asystenta.
- W trakcie zajęć na Bloku Operacyjnym studenci zobowiązani są do przestrzegania zasad aseptyki i antyseptyki oraz do stosowania się do poleceń pracowników Bloku Operacyjnego.
- Podczas zajęć student bezwzględnie ma wyłączony telefon komórkowy, palmtop i inne urządzenia audiowizualne. Robienie zdjęć jest zabronione.
- W UDSK obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów (i e-papierosów).
- W czasie zajęć dydaktycznych obowiązuje zakaz spożywania napojów i posiłków w salach wykładowych oraz w innych pomieszczeniach Kliniki i Bloku Operacyjnego.
- Student jest zobowiązany do bezzwłocznego poinformowania nauczyciela akademickiego prowadzącego zajęcia o każdym wypadku mającym miejsce podczas zajęć dydaktycznych.
- Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa (z uwzględnieniem e-learningu).
- W przypadku nieobecności usprawiedliwionej (zwolnienie lekarskie, urlop dziekański) zaświadczenie potwierdzające usprawiedliwioną nieobecność na zajęciach musi być dostarczone do sekretariatu kliniki w przeciągu 7 dni od zakończenia okresu zwolnienia. Dokumenty dostarczane po tym terminie nie będą honorowane, a nieobecność zostanie potraktowana jako nieusprawiedliwiona.
- W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej student nie otrzymuje zaliczenia przedmiotu.
- Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest:
- obecność na wszystkich zajęciach dydaktycznych
- zaliczenie przedmiotu na podstawie testu lub odpowiedzi ustnej u asystenta prowadzącego zajęcia w dniu zaliczenia.
- Studenci, którzy nie zaliczyli ćwiczenia z powodu oceny niedostatecznej lub krótkotrwałej (do 7 dni) nieobecności usprawiedliwionej (zwolnienie lekarskie, urlop dziekański) mogą przystąpić do zaliczenia z kolejną grupą zaległości wg planu dla każdego kierunku. Jeżeli jest to niemożliwe przeprowadzone jest indywidualne zaliczenie ustne lub pisemne po uzgodnieniu z kierownikiem przedmiotu.
- Osoby, które zaliczyły ćwiczenia mogą przystąpić do egzaminu, który jest przeprowadzany w formie pisemnej lub ustnej. Nie ma możliwości zwolnienia z egzaminu.
- Osobą koordynującą ćwiczenia w Klinice jest wyznaczony przez kierownika asystent/adiunkt dydaktyczny. W sytuacjach spornych ostateczną decyzję podejmuje kierownik Kliniki.
Podręczniki obowiązkowe:
- Tadeusz Szreter, ANESTEZJOLOGIA DZIECIĘCA. Wyd. I PZWL Warszawa 2013 str. 426 ISBN: 978-83-200-4638-
Podręczniki uzupełniające:
- Małgorzata Manowska, A. B.-Ś.-G. (2013,, tom 45, numer 3, 125–140 ISSN 0209–1712). Stanowisko Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii w sprawie znieczulenia ogólnego dzieci do 3. roku życia. Anestezjologia Intensywna Terapia, strony 125-140.
- Marzena Zielińska, A. B.-Ś.-S. (2016, tom 48, numer 2, 78–85). Stanowisko Sekcji Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, Znieczulanie dzieci powyżej 3. roku życia. Anestezjologia Intensywna Terapia, strony 78-85.
- Jakubów P, Tałałaj M.Znieczulenie Dzieci i Młodzieży. Skrypt ISBN 978-83-961397-9-5 Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Młodzieży z Pododdziałem Pooperacyjnym i Leczenia Bólu
- Robert G. Hahn , Waldemar Machała PŁYNOTERAPIA OKOŁOOPERACYJNA Wyd. I, MediPage 2019 str.278 ISBN: 978-83-65946-19-5
- Jakubów P., Braszko J. Leczenie bólu. Podstawy farmakologii klinicznej, alergie, interakcje leków oraz wybrane problemy w stomatologii. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Anny Jabłeckiej oraz Tadeusza F. Krzemińskiego. Czelej, Lublin, 2005 ISBN: 83-89309-57-2