14 lutego gościliśmy uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku. Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez pracowników Zakładu Toksykologii pn. "Bezpieczeństwo leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych" oraz przez pracowników Zakładu Farmacji Stosowanej pn. "Jak zrobić maści oraz preparaty lecznicze z witaminą C oraz udzielić porad pacjentowi w aptece ?"
17 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji pn. "Studiuj w UMB" w którym brali udział uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku. Ze strony naszego Wydziału w akcji uczestniczyli: Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału prof. dr hab Katarzyna Socha, pracownicy Zakładów prowadzący warsztaty naukowe oraz przedstawiciele studentów i jednocześnie organizacji studenckich: Innowacyjny Kosmetolog, Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UMB, PTSF Oddział Białystok.
04 kwietnia br. uczniowie z Liceum Ogólnokształcąego im. Polaków i Polonii na Świecie w Augustowie uczestniczyli w warsztatach naukowych prowadzonych przez pracowników niniejszych Zakładów: w Zakładzie Chemii Nieorganicznej i Analitycznej " zajęcia na temat "Kompleksy w chemii i medycynie" prowadzili dr hab. Agnieszka Markowska, dr hab. Agnieszka Gęgotek, dr hab. Wojciech Łuczaj, dr Iwona Jarocka-Karpowicz, dr Michał Biernacki; w Zakładzie Analizy i Bioanalizy Leków zajęcia na temat "Porównanie zawartości żelaza w lekach, suplementach diety i preparatach nieznanego pochodzenia- problem leków zafałszowanych" prowadziła dr Wioleta Omeljaniuk"; w Zakładzie Syntezy i Technologii Środków Leczniczych zajęcia na temat " Synteza leków - nauka czy magia" prowadziła dr Anna Muszyńska.
4 kwietnia 2024 w Zakładzie Chemii Leków odbyły się warsztaty pn. „Magia komórki w praktyce, czyli droga z laboratorium do apteki”. Zajęcia przeprowadzono w ramach cyklu warsztatów naukowych „FABRYKA LEKÓW - od pomysłu do produktu”, które są kontynuacją działań projektu „FABRYKA LEKÓW – od pomysłu do produktu” realizowanego w latach 2019-2023 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Uczestnikami warsztatów są uczennice i uczniowie białostockich liceów: I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, III Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego oraz VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta.
5 kwietnia br. odwiedzili nas białostoccy licealiści. Młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach:
- w Zakładzie Farmakodynamiki i Zakładzie Farmakoterapii Monitorowanej zapoznawali się z "Rolą farmaceuty w terapii pacjenta" oraz "Jak skutecznie leczyć, aby wyleczyć, czyli jak działają leki." Uczniów przywitał oraz oprowadził Pan prof dr hab. Dariusz Pawlak. Dalszą część zajęć przeprowadziły mgr Aleksandra Frąckiewicz i mgr Justyna Świętoń, doktorantki w Zakładzie Farmakodynamiki.
- w Zakładzie Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej tematem była "Fizjologia człowieka. Droga przez układy", a poprowadziła je Pani dr Monika Kloza. Licealiści mogli na sobie przetestować zdobytą wiedzę np. mierząc ciśnienie krwi czy sprawdzając swój wzrok.
- w Samodzielnej Pracowni Kosmetologii główną rolę odegrała "Fizyka w Gabinecie kosmetycznym". Zajęcia przeprowadziły dr Natalia Matwiejczyk i mgr Marta Łotowska. Po zapoznaniu się z programem nauczania na kierunku Kosmetologia uczniowie przeszli do zajęć praktycznych. Mogli zbadać stan swojej skóry czy skorzystać z zabigu drenażu limfatycznego.
02.11.2024r. uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie brali aktywnie udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników: Zakładu Biochemii Farmaceutycznej "Izolacja DNA z materiału biologicznego" oraz Zakładu Toksykologii "Zagrożenia dla zdrowia stwarzane przez dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe"
1 grudnia br. uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach byli gośćmi na naszym Wydziale i brali czynny udział w warsztatach naukowych zorganizowanych przez: Zakład Farmakognozji, zajęcia pn:" Pachnące laboratorium" prowadził Kierownik Zakładu prof. dr hab Michał Tomczyk; Zakład Fizjologii i Patofizjologii Doświadczalnej, zajęcia pn:"Warsztaty z podstaw fizjologii człowieka" prowadził dr n. farm. Patryk Remiszewski.