Fundacja Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku realizuje projekt „Edukacja lekowa pacjenta w Klubie Seniora”.
Edukacja oraz promocja zdrowia są kluczowym aspektem pracy farmaceuty. Jednym z obszarów wskazanych w Ustawie o Zawodzie Farmaceuty jest prowadzenie opieki farmaceutycznej oraz świadczenie usług m.in. w zakresie wykonywania przeglądów lekowych.
W ramach realizacji niniejszego projektu zostaną przeprowadzone 3 warsztaty edukacyjne: z Fizjoterapeutą, Dietetykiem i Diabetologiem, których celem będzie zwiększenie wiedzy Seniorów na temat schorzeń występujących u pacjentów geriatrycznych oraz możliwości rozwiązywania problemów zdrowotnych.
Ponadto, w ramach realizacji projektu zostaną przeprowadzone przeglądy lekowe. Przegląd lekowy jest szczegółowym wywiadem z Seniorem, którego dotyczy problem wielolekowości i wielochorobowości. Polega on na analizie wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków, suplementów diety, wyrobów medycznych oraz ziół pod kątem występowania potencjalnych lub rzeczywistych problemów lekowych, np.: interakcje lek-lek czy zdublowanie substancji leczniczych w różnych preparatach handlowych.
Podstawowym dokumentem, opracowanym w ramach przeglądu lekowego, jest indywidualny plan opieki farmaceutycznej (IPOF). IPOF zawiera dane o pacjencie, w tym informacje o wykształceniu, chorobach, hospitalizacjach, specjalistach, u których leczy się pacjent, samoocenę jego stanu zdrowia, ocenę wiedzy pacjenta na temat jego problemów zdrowotnych, informacje o rozpoznanych schorzeniach, wyniki badań laboratoryjnych, w tym ocenę stanu czynnościowego narządów, które mogą wpływać na farmakoterapię czy ocenę stabilizacji problemów medycznych pacjenta. Ponadto, IPOF określa cele farmakoterapii i propozycje interwencji, w tym rekomendacje dla lekarza i dla pacjenta. Dodatkowo, istotnym elementem jest ocena wdrożenia rekomendacji.
Celem nadrzędnym przeglądu lekowego jest poprawa bezpieczeństwa i farmakoterapii pacjenta, jak również edukacja pacjenta dotycząca poprawności stosowania wszystkich leków zarówno tych przyjmowanych z przepisu lekarza, jak i bez recepty (suplementów diety, leków pochodzenia naturalnego), wykorzystywanych wyrobów medycznych (np.: penów, glukometrów, inhalatorów), a także sformułowanie zaleceń w zakresie diety czy aktywności fizycznej.
Przeglądy lekowe są rutynowo wykonywane przez farmaceutów m.in. w Wielkiej Brytanii. Aktualnie w Polsce nie są usługą refundowaną dla pacjentów.
Okres realizacji projektu: 01.10.2024 – 30.12.2024.