Świadczenia z funduszu mają charakter uznaniowy i przyznawane są na wniosek osób uprawnionych. Oznacza to, że wszelkie dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń socjalnych nie mają charakteru obligatoryjnego. Wysokość dopłat uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej oraz możliwości finansowych Uczelni.
Kryterium przychodowe na jednego członka rodziny jest podstawowym czynnikiem od którego uzależnione jest świadczenie. Wysokość kwot do poszczególnych dofinansowań ustalana jest corocznie przez Komisję Socjalną oraz zaakceptowane przez Kanclerza, nie później niż do 31 maja każdego roku.
Dokumenty potwierdzające wysokość przychodu:
- Przedstawienie do wglądu zeznań podatkowych za rok poprzedni wszystkich członków gospodarstwa domowego.
- Zaświadczenie z Urzędu Gminy o ilości hektarów przeliczeniowych, jeżeli pracownik otrzymuje przychód z gospodarstwa rolnego.
Dokumenty potwierdzające wysokość przychodu nie są wymagane w przypadku pracowników, u których przychód przekracza najwyższy próg przychodowy, przewidziany w tabeli świadczeń ustalanej na dany rok.
W przypadku pracownika podejmującego po raz pierwszy zatrudnienie, wysokość świadczenia uzależniona jest od bieżącego przychodu z wynagrodzenia.
Główne kroki otrzymania dofinansowania z ZFŚS
Rodzaje i termin składania wniosków
- Do podstawowych wniosków należy:
- Wniosek o świadczenie pieniężne pracownika (uprawnieni są pracownicy, którzy znajdują się od I do IV grupy przychodowej).
- Wniosek o dofinansowanie wypoczynku organizowanego we własnym zakresie
Ponadto przed planowanym urlopem należy dostarczyć oświadczenie o korzystaniu z wypoczynku wczasowego organizowanego we własnym zakresie.
- Wniosek o dofinansowanie do wypoczynku dziecka (Pracownik, może ubiegać się o dopłatę do wypoczynku zorganizowanego np. kolonie, obozy wypoczynkowe, półkolonie).
- Wniosek o dofinansowanie z ZFŚS działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej i turystycznej.
- Wniosek o dofinansowanie do żłobka i przedszkola (uprawnieni są pracownicy, którzy znajdują się w I i II grupie przychodowej).
- Do kiedy należy złożyć wnioski?
Pracownik, który zamierza skorzystać z różnych form dofinansowania powinien złożyć wnioski w nieprzekraczalnym terminie do końca kwietnia w danym roku kalendarzowym.