Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin.
  • Ostatnia zmiana 16.09.2024 przez Zakład Patologii Ogólnej i Doświadczalnej

    Regulamin

    KIERUNEK LEKARSKI, 2024-2025, ROK III
    REGULAMIN OBOWIĄZUJĄCY STUDENTÓW NA ZAJĘCIACH
    W ZAKŁADZIE PATOLOGII OGÓLNEJ I DOŚWIADCZALNEJ

    1. Zajęcia dydaktyczne z patofizjologii są prowadzone według przedstawionego planu zajęć.
      Szczegółowe informacje dostępne są online pod adresem:
      http://www.umb.edu.pl/s,5457/Kierunek_Lekarski-_III_rok
    2. Na zajęciach obowiązuje posiadanie miękkiego obuwia, a ubranie wierzchnie należy pozostawić w szatni.
    3. Wejście do Zakładu Patologii Ogólnej i Doświadczalnej prowadzi przez korytarz na parterze Collegium Universum.
    4. Na zajęciach zabrania się spożywania posiłków oraz picia napojów.
    5. Na wszystkich zajęciach z patofizjologii studenci są zobowiązani do wyłączenia telefonów komórkowych. Niedozwolone jest robienie zdjęć i nagrań audio oraz wideo.
      Student obowiązany jest do przestrzegania zakazu posiadania lub korzystania z niedozwolonej pomocy, w tym wszelkich urządzeń elektronicznych, akcesoriów do takich urządzeń, podczas egzaminów, kolokwiów, sprawdzianów i innych form sprawdzania wiedzy.*
    6. Studenci są zobowiązani do przygotowania się do zajęć z obowiązujących podręczników oraz do czynnego uczestnictwa w ćwiczeniach. Na każdym ćwiczeniu może być przeprowadzony sprawdzian pisemny wiadomości (forma testowa lub opisowa).
    7. Student ma możliwość odrobienia opuszczonych zajęć w danym cyklu tematycznym z inną grupą po uprzednim dostarczeniu usprawiedliwienia nieobecności i uzyskaniu zgody Koordynatora zajęć.
    8. Studenci, którzy nie mają możliwości odrobienia opuszczonych zajęć, zaliczają materiał ćwiczeniowy (sprawdzian pisemny + ewentualnie 3 pytania ustne) wyłącznie w czasie konsultacji poprzedzających najbliższe kolokwium. Brak usprawiedliwienia nieobecności na ćwiczeniu skutkuje niezaliczeniem danego ćwiczenia i uniemożliwia przystąpienie do jego zaliczenia.
    9. Studenci są zobowiązani do usprawiedliwienia każdej nieobecności na zajęciach (ćwiczeniach, godzinach konsultacyjnych, kolokwiach, wejściówce, wykładach).
      Potwierdzeniem obecności (uczestnictwa) na wykładzie prowadzonym w formie zdalnej jest obejrzenie wykładu za pośrednictwem platformy edukacyjnej Blackboard w ciągu 14 dni od jego udostępnienia.
      Zwolnienie lekarskie lub urlop dziekański usprawiedliwiające brak uczestnictwa w zajęciach należy przedstawić najpóźniej na następnych zajęciach pozostawiając oryginał lub kopię w Zakładzie.
      Nieobecność na ostatnich w danym semestrze zajęciach należy usprawiedliwić do końca odpowiednio semestru zimowego i letniego.
    10. Za szczególną aktywność na każdych zajęciach w danym module można otrzymać 1 punkt, który zostanie dodany do punktacji uzyskanej na najbliższym kolokwium, dając łącznie ostateczny wynik tego kolokwium.
    11. Kolokwia (sprawdziany pisemne wiadomości z ćwiczeń i wykładów w formie testowej - 20 pytań) odbywają się według przedstawionego planu zajęć. Czas trwania kolokwium 25 minut. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia z każdego kolokwium wynosi 20. Studenci, którzy byli nieobecni na kolokwium, po usprawiedliwieniu nieobecności, przystępują do zaliczenia kolokwium w wyznaczonym terminie. Brak usprawiedliwienia nieobecności na kolokwium skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej i uniemożliwia przystąpienie do wejściówki i egzaminu końcowego.
    12. Uzyskanie maksymalnej liczby punktów z kolokwium (20 pkt) uprawnia do otrzymania 2 punktów bonusowych, a uzyskanie 18-19 punktów z kolokwium uprawnia do otrzymania 1 punktu bonusowego, doliczanych do punktacji pierwszego terminu egzaminu końcowego.
    13. Warunki dopuszczenia do egzaminu końcowego z patofizjologii:
      - zgromadzenie łącznie z czterech kolokwiów minimum 48 punktów (60%),
      - obecność na co najmniej 13 ćwiczeniach (włączając seminaria),
      - zaliczenie minimum 14 ćwiczeń (włączając seminaria),
      - obecność na co najmniej 8 wykładach.
    14. Wejściówka: Studenci, którzy nie uzyskali wymaganego minimum punktów (48 pkt.), po spełnieniu pozostałych warunków, będą mogli zostać dopuszczeni do egzaminu po zaliczeniu wejściówki, (10 pytań testowych, ocenianych 1 pkt za prawidłową odpowiedź oraz 10 pytań otwartych, spośród których za każde uzyskać można maksymalnie 2 pkt). Wejściówka obejmuje całości materiału: ćwiczenia (80% pytań) + wykłady (20%). Czas trwania wejściówki 60 minut. Do zaliczenia wejściówki wymagane jest uzyskanie minimum 18 punktów (60%).
    15. Uzyskanie co najmniej 76 punktów ze wszystkich kolokwiów (95% punktów łącznie)
      uprawnia do zwolnienia z egzaminu z oceną bardzo dobrą.
    16. Egzamin końcowy: Przedmiot kończy się egzaminem pisemnym opartym na 50 pytaniach testowych
      (w tym10 pytań dotyczących tematyki wykładowej). Czas trwania egzaminu 60 minut.
      Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie minimum 30 punktów (60% poprawnych odpowiedzi).
      Skala ocen z egzaminu:
      5,0 - bardzo dobrze (48-50 pkt.)
      4,5 - ponad dobrze (44-47 pkt.)
      4,0 - dobrze (39-43 pkt.)  
      3,5 - dość dobrze (34-38 pkt.)
      3,0 - dostatecznie (30-33 pkt.)  
      2,0 - niedostatecznie (<30 pkt.)
    17. Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę prawa do egzaminów poprawkowych. Usprawiedliwienie powinno być złożone
      u egzaminatora najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego.
    18. W uzasadnionych przypadkach Kierownik Zakładu może wyrazić zgodę na zdawanie egzaminu końcowego
      w formie ustnej.
    19. Egzaminy poprawkowe (dwa terminy) zostaną przeprowadzone w letniej sesji egzaminacyjnej w terminie do 15.09.2025. Warunkiem zdania egzaminu poprawkowego jest uzyskanie minimum 30 punktów (60% poprawnych odpowiedzi).
      Pierwszy egzamin poprawkowy będzie egzaminem pisemnym opartym na 50 pytaniach testowych (w tym 10 pytań dotyczących tematyki wykładowej). Czas trwania egzaminu 60 minut.
      Drugi egzamin poprawkowy będzie egzaminem pisemnym opartym na pytaniach testowych oraz pytaniach otwartych (30 pytań testowych – ocenianych 1 pkt za prawidłową odpowiedź oraz 10 pytań otwartych, spośród których za każde uzyskać można maksymalnie 2 pkt) - 80% pytań testowych i otwartych dotyczyć będzie tematyki ćwiczeniowej, 20% tematyki wykładowej).
    20. W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy, egzamin tego studenta zostaje przerwany, a o powyższym zostaje zawiadomiony Rektor celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego oraz w uzasadnionych przypadkach również zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przerwanie egzaminu skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości skorzystania z jakiejkolwiek późniejszej formy poprawy (oraz egzaminu komisyjnego).*

    21. Niezgłoszenie się na I egzamin poprawkowy bez usprawiedliwienia skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę prawa do egzaminu w II terminie. Usprawiedliwienie powinno być złożone u egzaminatora najpóźniej w dniu egzaminu, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 3 dni po terminie egzaminu, ale nie później niż do dnia 15 września 2025 roku. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez Dziekana oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego.
    22. Niezgłoszenie się na II egzamin poprawkowy skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej.
    23. Uzyskanie oceny negatywnej ze wszystkich egzaminów poprawkowych skutkuje koniecznością powtórzenia przedmiotu.
    24. Informacje dotyczące wyników zaliczeń ćwiczeń/ kolokwiów/ wejściówki/ egzaminu będą umieszczane na na stronie internetowej Zakładu z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, najpóźniej w terminie 14 dni roboczych od daty sprawdzianu. lub: udostępniane są studentowi w Wirtualnym Dziekanacie.
    25. Student ma prawo wglądu do karty odpowiedzi z kolokwium/ wejściówki/ egzaminu w dniu ogłoszenia wyników
      lub we wcześniej uzgodnionym terminie.
    26. Wszelkie zastrzeżenia odnośnie pytań testowych mogą być zgłaszane tylko w formie pisemnej bezpośrednio
      po ćwiczeniu/ kolokwium/ wejściówce/ egzaminie nauczycielowi akademickiemu obecnemu na zaliczeniu.
    27. Student ma obowiązek we wszystkich sprawach dotyczących studiów w korespondencji elektronicznej posługiwać się studenckim kontem uczelnianym w domenie student.umb.edu.pl oraz systematycznie sprawdzać konto e-mailowe i odczytywać korespondencję.*
    28. W przypadku wątpliwości związanych z przebiegiem zajęć student ma prawo i obowiązek skontaktować się z Kierownikiem Zakładu.
      * (Regulamin Studiów, Załącznik do Uchwały nr 91/2023 Senatu UMB z dnia 27.04.2023)