Projekt pn. "Spacer w przeszłość – konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku" współfinansowany był z Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (RPOWP), oś priorytetowa VIII: Infrastruktura Dla Usług Użyteczności Publicznej działanie 8.3 Ochrona dziedzictwa kulturowego.
- Okres realizacji projektu: 02.11.2016 - 30.06.2019
- Wartość projektu: 3 038 050,71 zł
- Kierownik projektu: dr inż. arch. Jerzy Tokajuk
Celem głównym projektu był wzrost efektywności wykorzystania posiadanych zasobów dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku poprzez konserwację zabytkowych rzeźb i malowideł, odrestaurowanie najcenniejszych pomieszczeń oraz udostępnienie dla zwiedzających nowych przestrzeni Pałacu w ramach planowanej ścieżki historycznej „Spacer w przeszłość”.
Głównym założeniem projektu było stworzenie nowego produktu turystycznego wykorzystującego nowoczesne technologie informatyczno-komunikacyjne − ścieżki historycznej „Spacer w przeszłość”.
Zakres projektu obejmował przywrócenie dawnej świetności zabytkowym przestrzeniom Pałacu Branickich w Białymstoku, poddanie zabiegom rewitalizacyjnym i konserwatorskim pozostających w złym stanie technicznym pomieszczeń, dekoracyjnych elementów architektonicznych, malowideł oraz zabytków ruchomych, udostępnienie zwiedzającym piwnic w korpusie głównym Pałacu. Zakres obejmował też dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Szczegółowy zakres projektu:
1. Prace konserwatorskie restauratorskie, dot. odbudowy, przebudowy przy obiektach zabytkowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i informatyczną:
- prace konserwatorskie sztukaterii ściennych i sufitowych, obrazów, boazerii i stolarki drzwiowej prowadzone w Aula Magna − reprezentacyjnej dawnej sali balowej i jadalnej na I piętrze korpusu gł. Pałacu,
- prace konserwacyjne posadzki z parkietu i wymiana instalacji0 grzewczej w Aula Magna,
- prace konserwatorskie sztukaterii, boazerii, drzwi, drewnianych elementów ołtarza w Kaplicy Pałacu Branickich z końca XVII wieku,
- prace konserwacyjne posadzki z parkietu i wymiana instalacji grzewczej w Kaplicy Pałacu,
- prace konserwatorskie ceglanego sklepienia w piwnicach w korpusie głównym Pałacu,
- prace budowlane i rewitalizacyjne w piwnicach korpusu głównego Pałacu,
- wykonanie instalacji elektrycznej w komorach piwnicznych korpusu głównego. Pałacu, w tym system monitoringu.
2. Konserwacja muzealiów oraz zabytków ruchomych:
- konserwacja muzealiów (popiersia, obrazy, rzeźby w piwnicach korpusu głównego Pałacu Branickich),
- prace konserwatorskie malowideł ściennych w podcieniach Pałacu Branickich w Białymstoku: „Syrinx i Pan”, „Sąd Parysa”, „Pejzaż romantyczny” (zabytki ruchome),
3. Zakup trwałego wyposażenia wpływającego na unowocześnienie obiektu, w tym m.in. sprzętu wystawienniczego, technicznego i multimedialnego:
- zakup wyposażenia wystawienniczego
- zakup i montaż multimediów do poprowadzenia ścieżki „Spacer w przeszłość”
4. Wyposażenie obiektów w celu ułatwienia dostępu osobom z niepełnosprawnościami:
- zakup audio przewodników z audio deskrypcją,
- zakup paneli multimedialnych wyposażonych w audio aplikacje, pozwalające na poznanie historii obiektu,
- przygotowanie makiety Pałacu Branickich, zaopatrzonej w opisy brajlowskie,
- wyposażenie ścieżki „Spacer w przeszłość” w plany w technologii nadruku solwentowego oraz tłoczenia wysokiego z opisami brajlowskimi oraz płaskimi,
- przygotowanie przewodników brajlowskich (tyflografia),
- przygotowanie wirtualnej wycieczki po ścieżce „Spacer w przeszłość”.