Serdecznie zapraszamy do oglądania filmów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Szósty film "Badania laboratoryjne w praktyce"
Badania laboratoryjne odgrywają ogromną rolę wśród wszystkich elementów diagnozowania pacjentów. Przydatność wyników badań laboratoryjnych w diagnozowaniu chorób wewnętrznych wynosi nawet 60%. Podczas filmu odbiorcy dowiedzą się m.in. jak prawidłowo przygotować się do badań laboratoryjnych krwi, moczu i kału oraz jak samodzielnie pobrać próbki biologiczne do badań. Przedstawiamy podstawowe informacje o specyfice badań biochemicznych, hematologicznych czy mikrobiologicznych. W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Milena Dąbrowska, prof. dr hab. Violetta Dymicka-Piekarska, prof. dr hab. Joanna Matowicka-Karna, dr hab. Grażyna Ewa Będkowska, dr hab. Wojciech Jelski, dr hab. Małgorzata Rusak, dr Jolanta Czyżewska, dr Joanna Kamińska, dr Agnieszka Kulczyńska-Przybik, dr Dorota Olszańska, dr Joanna Pawlus, mgr Kinga Sutkowska.
Po filmie w dniach 20-22 czerwca 2023 dostępny był quiz sprawdzający wiedzę, składający się z 10 pytań obejmujących zakres wiedzy z danego filmu edukacyjnego. Pytania miały charakter zamknięty – pojawiały się różne warianty odpowiedzi, ale tylko jedna była prawidłowa. Laureatami dnia zostały osoby, które odpowiedziały poprawnie na największą liczbę pytań w jak najkrótszym czasie. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody - smartbandy.
Laureci dnia:
20 czerwca 2023 - Marta Mocarska
21 czerwca 2023 - Damian Aniśko
22 czerwca 2023 - Monika Porzecka
Pytania i poprawne odpowiedzi do quizu wiedzy Badania laboratoryjne w praktyce
Piąty film "Tabletka tabletce nierówna, czyli o nowoczesnych postaciach leku"
Najwygodniejszą i najczęstszą drogą aplikacji leków jest droga doustna. Spośród szerokiej gamy preparatów stosowanych doustnie, szczególną popularnością cieszą się tabletki, kapsułki oraz drażetki. Czym różnią się wymienione formy podania substancji leczniczych? Jak budowa tabletek czy kapsułek wpływa na ich przeznaczenie i skuteczność terapeutyczną? Zaprezentowany film jest pomocny w odpowiedzi na te pytania. Wskazuje ponadto, czym się kierować przy wyborze np. preparatów przeciwbólowych i jak rozumieć informacje zawarte na opakowaniach czy w ulotkach leków odnośnie możliwości i sposobu dzielenia tabletek. Zapraszamy na krótki przegląd nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii stałych doustnych postaci leku.
W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Katarzyna Winnicka, dr Anna Czajkowska-Kośnik, dr Marta Szekalska, dr Katarzyna Sosnowska, mgr Joanna Potaś, mgr Katarzyna Kruk.
Po filmie w dniach 15-17 marca 2023 dostępny był quiz sprawdzający wiedzę, składający się z 10 pytań obejmujących zakres wiedzy z danego filmu edukacyjnego. Pytania mają charakter zamknięty – pojawią się różne warianty odpowiedzi, ale tylko jedna będzie prawidłowa. Laureatami dnia zostały osoby, które odpowiedziały poprawnie na największą liczbę pytań w jak najkrótszym czasie. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody - smartbandy.
Laureci dnia:
15 marca 2023 - Anna Bzymek
16 marca 2023 - Martyna Mućka
17 marca 2023 - Grzegorz Kulesza
Czwarty film "Badania molekularne przyszłością medycyny"
W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Ewa Sierko, dr hab. Joanna Reszeć-Giełażyn, dr hab. Radosław Charkiewicz, dr Joanna Kiśluk oraz dr Magdalena Niemira.
Aby dowiedzieć się czym są badania genetyczno-molekularne i jaki mają wpływ na dzisiejszą naukę serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej produkcji.
Po filmie zapraszamy na quiz sprawdzający wiedzę, składający się z 10 pytań obejmujących zakres wiedzy z danego filmu edukacyjnego. Pytania mają charakter zamknięty – pojawią się różne warianty odpowiedzi, ale tylko jedna będzie prawidłowa. Laureatami dnia zostaną osoby, które odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań w jak najkrótszym czasie. Czekają wspaniałe nagrody - smartbandy.
Zapraszamy!
Czas trwania quizu: od 13.12.2022 8:00 do 15.12. 2022 23:59.
Laureaci:
- 13 grudnia 2022- Pani Maja Zalewska
- 14 grudnia 2022- Pani Aleksandra Jadczak
- 15 grudnia 2022- Pani Joanna Oklińska
Pytania i poprawne odpowiedzi do quizu wiedzy Badania molekularne przyszłością medycyny
Trzeci film "Badania populacyjne i badania kliniczne - dlaczego wiemy więcej”
W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Karol Kamiński, prof. dr hab. Agnieszka Tycińska, dr Małgorzata Chlabicz, dr Andrzej Małkowski oraz dr Paweł Sowa.
Badania populacyjne (kohortowe) mają na celu opis częstości występowania chorób w danej populacji w zależności od cech osobowych oraz warunków środowiskowych. Przykładem badania kohortowego jest projekt BIAŁYSTOK PLUS. Ma za zadanie ocenić stan zdrowia ludności na danym obszarze, w tym przypadku na terenie miasta Białegostoku. Dzięki projektowi BIAŁYSTOK PLUS dokładnie poznajemy stan zdrowia mieszkańców Naszego Miasta oraz możemy wykryć nowe czynniki pozwalające na przewidywanie, na jakie choroby możemy zachorować w przyszłości. Taka wiedza w dalszym etapie może być wykorzystana do zapobiegania tym chorobom i poprawy organizacji ochrony zdrowia w mieście.
Badanie kliniczne natomiast to badanie naukowe, prowadzone z udziałem ludzi, mające na celu odkrycie lub potwierdzenie klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania jednego lub wielu badanych produktów leczniczych. Badania kliniczne dotyczą każdego nowego leku, który ma wejść na rynek i zostać dopuszczony do sprzedaży jak również dotyczą nowych zastosowań dla leków już zarejestrowanych. Badania kliniczne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku przeprowadza nowo powstała jednostka Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych.
Aby poznać szczegóły pracy nad badaniami populacyjnymi i klinicznymi serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej najnowszej produkcji.
Po filmie można było wypełnić quiz sprawdzający wiedzę, składający się z 10 pytań obejmujących zakres wiedzy z danego filmu edukacyjnego. Pytania miały charakter zamknięty – pojawiały się różne warianty odpowiedzi, ale tylko jedna była prawidłowa. Laureatami dnia zostały osoby, które odpowiedzały poprawnie na największą liczbę pytań w jak najkrótszym czasie. Nagrodzeni otrzymali smartbandy.
Podsumowanie Quizu "Badania populacyjne i kliniczne - dlaczego wiemy więcej?":
Czas trwania quizu: od 25.10.2022 8:00 do 27.10.2022 23:59.
Laureaci dnia:
- 25 października 2022 - Pani Żaneta Kitlas
- 26 października 2022 - Pani Iga Choińska
- 27 października 2022 - Pani Klaudia Jadczak
Pytania i poprawne odpowiedzi do quizu wiedzy o badaniach populacyjnych i badaniach klinicznych:
Drugi film "Dwie twarze tlenu"
W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: dr hab. Mateusz Maciejczyk, prof. dr hab. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, lek. dent. Sara Zięba)
Tlen jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na Ziemi. Chociaż jest on niezbędny do oddychania i innych procesów fizjologicznych, tlen w wysokich stężeniach może uszkadzać narządy i układy organizmów żywych. Toksyczne działanie tego pierwiastka warunkują także reaktywne formy tlenu, powstające jako produkty uboczne w licznych procesach metabolicznych. Podczas filmu dowiesz się czym są wolne rodniki tlenowe, stres oksydacyjny oraz czy można zapobiegać ich szkodliwemu działaniu. Czy warto stosować antyoksydanty?
Podsumowanie Quizu "Dwie twarze tlenu":
Czas trwania quizu: od 19.07.2022 8:00 do 21.07.2022 23:59.
Laureaci dnia:
- 19 lipca 2022- Pani Agata Szklaruk
- 20 lipca 2022- Pani Magdalena Wróblewska
- 21 lipca 2022- Pan Radosław Ryczkowski
Pytania i odpowiedzi quizu Dwie twarze tlenu
Pierwszy film "Suplementy diety - fakty i mity”
z udziałem ekspertów prof. dr hab. Haliny Car, dr hab. Renaty Markiewicz-Żukowskiej, dr Anny Puścion-Jakubik, mgr Moniki Grabia oraz dr hab. Katarzyny Sochy.
Tematem filmu są różnice między suplementem diety a lekiem. Dowiesz się czy suplementacja jest dla każdego, czy stosowanie suplementów diety jest bezpieczne. Odpowiemy również na pytanie które formy preparatów są najlepiej przyswajalne.
Pytania i odpowiiedzi quizu "Suplementy diety- fakty i mity":
Czas trwania quizu: od 12.04.2022 8:00 do 14.04.2022 23:59.
Laureaci dnia:
- 12 kwietnia 2022- Pani Paulina Skiepko- 10 punktów w 79 sekund.
- 13 kwietnia 2022- Pan Jakub Łapiński, 10 punktów w 32 sekund.
- 14 kwietnia 2022- Pani Grażyna Milewska, 10 punktów w 26 sekund.
Ogólne zasady quizu:
- Każdy quiz składa się z 10 pytań obejmujących zakres wiedzy z danego filmu edukacyjnego. Pytania mają charakter zamknięty – pojawią się różne warianty odpowiedzi, ale tylko jedna będzie prawidłowa.
- Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź zostanie przyznany 1 punkt.
- W każdym dniu trwania quizu wyłoniony zostanie 1 laureat.
- Laureatami dnia zostaną osoby, które odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań w jak najkrótszym czasie.
- Laureatów dnia nie może być więcej niż 1.
- Laureatem Quizu można zostać tylko raz w trakcie trwania wszystkich 6 quizów. Wyeliminowane zostaną jednakowe adresy IP.
- Dane Laureatów (imię, nazwisko) będą opublikowane na tej stronie oraz w mediach społecznościowych Uczelni.
Regulamin quizów
Każdy z Państwa ma szansę współtworzyć ten projekt. Temat jednego z odcinków serii „Teraz już wiem- cykl filmów edukacyjnych” zostanie wybrany w plebiscycie internetowym.