W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) był gospodarzem spotkania inaugurującego realizację projektu „Precision Medicine Education for Clinical Implementation and Science Excellence in Medical Training” (akronim „PRECISEMED”), realizowanego w ramach działań z akcji Partnerstw Współpracy dla szkolnictwa wyższego w ramach programu Erasmus+ na lata 2021-2027.
Projekt „PRECISEMED” ma na celu zrewolucjonizowanie podejścia do edukacji w zakresie medycyny precyzyjnej. UMB wraz z zagranicznymi partnerami unowocześni programy nauczania medycyny, zapewniając przyszłym specjalistom doskonałe przygotowanie do pracy w obszarze genomiki.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele UMB (lidera projektu) oraz partnerów zagranicznych współrealizujących projekt - renomowanej irlandzkiej uczelni University College Cork oraz innowacyjnej węgierskiej firmy biotechnologicznej iBioScience Kft. Spotkanie zapewniło doskonały fundament pod 3-letnią współpracę.
W trakcie pierwszego dnia odbyło się m.in. spotkanie powitalne, które oprócz networkingu było okazją do zapoznania się z lokalnymi atrakcjami, kulturą i kuchnią. Drugi dzień również obfitował w atrakcje, które zacieśniały relacje w zespole m.in. zwiedzanie Pałacu Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Kolejnym etapem międzynarodowego spotkania projektowego były prezentacje przedstawicieli UMB. Kierownik projektu – dr Witold Bauer z Laboratorium Genomiki i Epigenomiki UMB przedstawił cele, założenia i planowane rezultaty projektu oraz inne aspekty merytoryczne związane z podziałem prac pomiędzy partnerów. Z kolei menadżerka projektu, Sylwia Klepacka z Działu Współpracy Międzynarodowej UMB, zaprezentowała ogólny zakres pakietów prac (WPs), ze szczególnym uwzględnieniem pakietu prac związanego z zarządzaniem projektem. Istotną częścią sesji była ogólna dyskusja na temat oczekiwań odnośnie realizacji projektu.
Ostatnim etapem spotkania była część poświęcona budowaniu zespołu. Przy wsparciu zewnętrznego prowadzącego, uczestnicy brali udział w licznych grach zespołowych i symulacjach, uzupełnionych o najistotniejsze aspekty teoretyczne m.in. kluczowe aspekty pracy zespołowej, techniki efektywnej komunikacji w zespole, strategie budowania zaufania w zespole czy metody rozwiązywania ewentualnych konfliktów. Spotkanie zakończyła sesja końcowa, podczas której podsumowano rezultaty wcześniejszych dyskusji oraz podjęto temat najbliższych zadań zaplanowanych do realizacji w projekcie.
Więcej informacji o projekcie znajduje się w zakładce „PRECISEMED” na stronie UMB.
„Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.