Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Konkursy SONATA BIS 14 i MAESTRO 16 otwarte!

    27.06.2024 10:51
    Autor: Dział Rozwoju i Ewaluacji

    NARODOWE CENTRUM NAUKI ogłosiło nabór wniosków w konkursach SONATA BIS 14 dla naukowców planujących budowę nowych zespołów badawczych oraz MAESTRO 16 dla doświadczonych naukowców na realizację pionierskich badań. Ich budżet to 170 mln zł.

    Ogłoszone konkursy NCN to szansa dla naukowców pracujących w polskich jednostkach lub dopiero planujących rozpoczęcie pracy w Polsce na zdobycie finansowania na najbardziej ambitne projekty realizowane w obszarze badań podstawowych.

     

    MAESTRO 16

    Już po raz szesnasty zaproszono doświadczonych naukowców do składania wniosków w konkursie MAESTRO na projekty badawcze mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.

    O budżet w wysokości 20 milionów złotych mogą ubiegać się badacze, którzy mają stopień naukowy doktora i w okresie ostatnich dziesięciu lat opublikowali co najmniej pięć publikacji w renomowanych czasopismach lub wydawnictwach naukowych, polskich lub zagranicznych. Ponadto kierownik projektu musi mieć doświadczenie w kierowaniu co najmniej dwoma grantami.

    W konkursie MAESTRO można zaplanować projekt na 36, 48 lub 60 miesięcy. Budżet pojedynczego projektu nie jest odgórnie limitowany, ale zasadność planowanych kosztów realizacji jest jednym z kryteriów oceny wniosków.

    Więcej informacji na stronie internetowej NCN: MAESTRO 16 (ncn.gov.pl).

     

    SONATA BIS 14

    Konkurs SONATA BIS 14 jest otwarty dla naukowców, którzy planują zbudować nowy zespół badawczy, prowadzący badania naukowe o charakterze podstawowym. Kierownikami projektów mogą być osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

    W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

    Budżet konkursu wynosi 150 mln zł. Projekty SONATA BIS można planować na 36, 48 lub 60 miesięcy.

    Więcej informacji na stronie internetowej NCN: SONATA BIS 14 (ncn.gov.pl)

     

    Wnioski w konkursach MAESTRO 16 i SONATA BIS 14 można składać do 17 września 2024 roku. Naukowców zachęca się do kontaktu z Działem Rozwoju i Ewaluacji oraz aplikowania:

    P. Mariola Maciejak, e-mail: mariola.maciejak@umb.edu.pl tel: 85 686 52 29

    P. Magdalena Opacka, e-mail: magdalena.opacka@umb.edu.pl tel: 85 748 54 63

     

     

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) oferuje naukowcom szereg korzyści związanych z procesem składania wniosków oraz realizacją projektów badawczych.

    Korzyści związane ze złożeniem wniosku do konkursu zewnętrznego:

    • Znaczne zwiększenie wartości dofinansowania przyznanego na projekt z subwencji:

    Składanie wniosków w konkursach zewnętrznych pozwala na pozyskanie większych środków na realizację projektów z subwencji, które mogą być wykorzystane np. na badania wstępne.

    • Stypendia dla doktorantów:

    Możliwość przyznania stypendium z funduszu własnego, wspierając młodych naukowców i promując rozwój ich kariery akademickiej.

    • Wsparcie ze strony ekspertów wewnętrznych UMB:

    Korzystanie z wiedzy i doświadczenia ekspertów UMB, którzy pomogą w przygotowaniu wniosku do projektu badawczego, zwiększając szanse na sukces.

     

    Korzyści związane z pozyskaniem grantu badawczego:

    • Atrakcyjne wynagrodzenie uzupełniające:

    Osoby zaangażowane w projekty badawcze mogą liczyć na dodatkowe, atrakcyjne wynagrodzenie, co motywuje do dalszego zaangażowania w projekty.

    • Znaczne zwiększenie wartości dofinansowania przyznanego na projekt z subwencji:

    Pozyskanie grantu pozwala na znaczne zwiększenie środków na realizację projektów z subwencji, umożliwiając rozszerzenie zakresu planowanych badań.

    • Nagroda naukowa Rektora:

    Kierownicy projektów badawczych mają szansę na uzyskanie prestiżowej nagrody naukowej Rektora, co dodatkowo podkreśla znaczenie i wartość ich pracy.

    • Stypendia dla doktorantów:

    Możliwość przyznania stypendium z funduszu własnego, co jest kluczowe we wspieraniu młodych naukowców.

    • Obniżenie pensum dydaktycznego:

    Pozyskanie grantu umożliwia ubieganie się o obniżenie pensum dydaktycznego, co pozwala naukowcom skupić się na pracy badawczej i osiągnięciu jak najlepszych wyników.

     

     

    Powrót