W Aula Magna UMB Rektor prof. Marcin Moniuszko w piątek, 6 grudnia, w Mikołajki wręczył nagrody naukowe i dydaktyczne za rok 2023.
W tym roku do nagrodzenia zakwalifikowano 493 wnioski. Dziewięć osób odebrało szczególne podziękowania i nagrody za całokształt dorobku. Dziesięciu osobom Rektor przyznał nagrody naukowe za uzyskanie w roku 2023 finansowania projektów badawczych w ramach następujących konkursów: Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Agencji Badań Medycznych i Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie. Wręczona została nagroda za opiekę naukową nad doktorantem, który pozyskał grant jako kierownik projektu oraz nagroda za uzyskanie dofinansowania projektu dotyczącego działalności dydaktycznej Uczelni. Aż 379 osób uzyskało nagrodę naukową za prace publikowane w czasopismach posiadających punktację MNiSW i uzyskane patenty. Do tego 94 pozytywnie zaakceptowane wnioski dotyczyły nagrody dydaktycznej.
Zasługują Państwo na olbrzymie podziękowania za naprawdę ciężką pracę. Ktoś, kto nie zajmuje się na co dzień nauką i dydaktyką, myśli, że to się samo robi, że to jest automat. Wszyscy wiemy, że to jest ogromny wysiłek – dziękował Rektor prof. Marcin Moniuszko. Jednocześnie podkreślał, że przed nami ostatni rok ewaluacji i dużo wyzwań.
Prorektor ds. nauki i ewaluacji prof. Irina Kowalska dodawała: Rok 2025 to jest ostatnia prosta. Ogromna prośba do Państwa, do młodych naukowców, do naukowców już bardziej dojrzałych, ale również do kierowników jednostek: na pewno jest jeszcze dużo wyników badań, które mogą zostać przedstawione, które mogą zostać opublikowane. To samo dotyczy aplikacji grantowych.
Jak wygląda podsumowanie „naukowe” UMB w liczbach? Do końca listopada 2024 r. we wszystkich dyscyplinach Uczelnia odnotowała 626 publikacji z Impact Factor. Średni IF publikacji to 4,4 (43 publikacje o współczynniku IF powyżej 7 oraz 67 publikacji w przedziale 5 - 7 IF).
Zostawiam Państwa z przesłaniem, żeby Państwa marzenia w pracy naukowej, w pracy dydaktycznej, w pracy w uczelni, w pracy klinicznej, zawsze się spełniały – mówiła prof. Kowalska, która wręczała także wspólnie z Rektorem prof. Marcinem Moniuszko nagrody dla młodych naukowców z najwyższym współczynnikiem IF.
Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem gospodarczym prof. Katarzyna Socha zachęcała: Chciałabym Państwa bardzo poprosić o przejrzenie swojego dorobku pod kątem aplikacyjności swoich badań, bo być może da się je użyć do przygotowania projektu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a być może w konsorcjum z otoczeniem gospodarczym, bo takie badania Państwo także robią. Oczywiście zachęcam również do patentowania wyników swoich badań naukowych.
Prorektor ds. kształcenia prof. Adrian Chabowski mówił: Działalność naukowa jest niezwykle istotna i stanowi o dobrostanie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chciałbym jednak podkreślić, że to są naczynia połączone: nauka i dydaktyka. Mamy w tej chwili największą liczbę studentów od lat. Mamy największą liczbę doktorantów wśród uczelni medycznych i to oni też dokładają swoją cegiełkę, jeżeli chodzi o potencjał publikacyjny. Zwróćcie też Państwo uwagę na to, że kształcimy w tej chwili na 16 kierunkach. My mówimy o kształceniu innowacyjnym, wysokocyfrowym. To z kolei powoduje, że mamy najlepszych kandydatów na studia z regionu. Prof. Chabowski wspólnie z Kapitułą Studencką wręczył również tytuły Najlepszego Nauczyciela Akademickiego w roku 2023 (tytuły takie otrzymało 9 osób w ramach nagród dydaktycznych).
Uroczystość uświetnił piękny koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - „Pierwsza kolęda” Johna W. Petersona (Julia Ignatowicz – solo, Adam Kondratowicz – fortepian, Paweł Szymański – słowo czytane, przygotowanie chóru prof. Anna Moniuszko).
Listy wszystkich nagrodzonych osób