Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Regulamin zajęć.
  • Ostatnia zmiana 23.11.2023 przez Zakład Biofizyki

    Regulamin zajęć

    Regulamin zajęć dydaktycznych z biofizyki

    Wydział Nauk o Zdrowiu UMB, kierunek ratownictwo medyczne

     

     

    Sprawy ogólne

     

    1.  Zajęcia dydaktyczne z biofizyki odbywają się w formie wykładów oraz ćwiczeń laboratoryjnych i kończą się egzaminem.

    2. Obecność na wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa.

    3. Każdą nieobecność na ćwiczeniach należy usprawiedliwić, a ćwiczenie odrobić w terminie ustalonym z asystentem (usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, usprawiedliwienie nieobecności przez Dziekana, bądź poświadczone przez Kierownika Zakładu oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego).

    4. Ćwiczenia laboratoryjne odbywają się w budynku Zakładu Biofizyki UMB w grupach ćwiczeniowych.

    5. Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie internetowej Zakładu Biofizyki.

    6. Na pierwsze ćwiczenia wprowadzające studenci powinni zgłosić się do Zakładu Biofizyki w celu zapoznania się z przydziałem do zespołu ćwiczeniowego oraz zakresem materiału do samodzielnego przygotowania do pierwszego ćwiczenia i uczestnictwa w ćwiczeniach wprowadzających.

    7. W ramach przygotowania należy:

    -  Zapoznać się z elektroniczną wersją skryptu „Materiały do Ćwiczeń z Biofizyki” dostępnego na stronie Zakładu Biofizyki.

    -  Wydrukować „Zeszyt do Ćwiczeń z Biofizyki”, dostępny na stronie internetowej Zakładu.

    -  Zapoznać się z przydziałem do zespołu ćwiczeniowego oraz zakresem materiału do samodzielnego przygotowania do pierwszego ćwiczenia - informacje podane są na stronie internetowej Zakładu Biofizyki UMB.

    - Zaopatrzyć się w kalkulator przeznaczony do samodzielnego prowadzenia obliczeń w trakcie ćwiczeń, sprawdzianów, kolokwium i egzaminu. Niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych, które w trakcie zajęć muszą być wyłączone.

    8. Polecane podręczniki:

    „Wybrane zagadnienia z biofizyki” pod red. prof. S. Miękisza

    „ Biofizyka” pod red. prof. F. Jaroszyka

    „ Elementy fizyki, biofizyki i agrofizyki” pod red. prof. S. Przestalskiego

    „Podstawy biofizyki" pod red. prof. A. Pilawskiego

     

     

    Ćwiczenia

     

    9.  Ćwiczenia podzielone są na 2 działy tematyczne obejmujące ćwiczenia laboratoryjne.

    10. W ramach pracy własnej student ma obowiązek przygotowania się do ćwiczeń.

    11.  Warunkiem zaliczenia ćwiczenia jest wykazanie się przez studenta wiedzą teoretyczną z zakresu przygotowanego materiału, prawidłowe przeprowadzenie eksperymentu przez studenta (lub zespół), analiza wyników i  przedstawienie ich wraz z wnioskami w formie sprawozdania w „Zeszycie do Ćwiczeń z Biofizyki”.

    12.  W przypadku niezaliczenia ćwiczenia należy poprawić je przed terminem pisania kolokwium.

    13.   W czasie każdego ćwiczenia student może uzyskać do 2 dodatkowych punktów za aktywność i wykazanie się ponadprzeciętną wiedzą.

    14. Cykl ćwiczeń kończy kolokwium pisemne obejmujące 6 pytań z zakresu ćwiczeń  i 2 pytań z zakresu materiału omawianego na wykładach. Każde z pytań oceniane jest w skali 0÷5 punktów.

    15. W przypadku stwierdzenia posiadania lub korzystania przez studenta z niedozwolonej formy pomocy, kolokwium tego studenta zostaje przerwane, co jest równoznaczne z uzyskaniem 0 pkt. bez możliwości poprawy. Szczegółowe zapisy o niedozwolonej pomocy zawiera Regulamin Studiów i Zarządzenie Rektora.

    16.  Każdy student ma prawo wglądu do swoich prac pisemnych, w terminie ustalonym przez Zakład Biofizyki i starostę roku.

    17.  Końcowa ocena pracy studenta na ćwiczeniach jest sumą punktów uzyskanych za punkty dodatkowe i punkty za kolokwium. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi:

         6(3x2)+40(8x5)=46

    18.  Warunkiem zaliczenia z Biofizyki jest zaliczenie wszystkich ćwiczeń i uzyskanie co najmniej 24 punkty.

    19.  W przypadku uzyskania oceny końcowej mniejszej niż 24 punkty student ma prawo dwa razy przystąpić do pisania kolokwium poprawkowego. Jeżeli ocena końcowa po dodatkowym kolokwium jest mniejsza niż 24 punkty, to student nie uzyskuje zaliczenia ćwiczeń i nie jest dopuszczony do egzaminu.

    20.  Studenci, którzy uzyskali 36 punktów i więcej w pierwszym terminie kolokwium są zwolnieni z egzaminu i uzyskują ocenę bardzo dobrą.

     

    Egzamin

    21.  Egzamin w pierwszym terminie i terminach poprawkowych przeprowadzany jest w formie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych (pytania opisowe i rachunkowe).

    22. Punkt 15 regulaminu stosuje się odpowiednio.

    23. Każdy student ma prawo wglądu do swojego egzaminu w terminie ustalonym przez Zakład Biofizyki i starostę roku.

    24. W zależności od osiągniętej liczby punktów z egzaminu student otrzymuje następującą ocenę:

    Procent punktów z egzaminu

    Ocena

    0 - 59

    2

    60 - 683
    69 - 763+
    77 - 844
    85 - 904+
    91 - 1005

     







     


    25. Wyniki egzaminu będą dostępne w ciągu 7 dni roboczych w sekretariacie Zakładu Biofizyki.

    26. Nieobecność nieusprawiedliwiona skutkuje oceną niedostateczną. Usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie należy dostarczyć w  ciągu 7 dni od dnia egzaminu do Sekretariatu Zakładu Biofizyki. W przypadku uzasadnonej niemożliwości dostarczenia zwolnienia, należy przesłać skan zwolnienia na adres : biofizyk@umb.edu.pl.

    27. W sprawach nie objętych niniejszym regulaminem mają zastosowanie zapisy Regulaminu Studiów I Stopnia, II Stopnia oraz Jednolitych Studiów Magisterskich UMB.