Zdrowie Publiczne (studia drugiego stopnia) to interdyscyplinarne studia łączące zagadnienia z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych i nauk społecznych.
Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości kształcenia oraz ukończeniu studiów w prestiżowej Uczelni z ponad 70-letnią tradycją - Zdrowie Publiczne to studia dla Ciebie! Większość zajęć realizowana jest w formie on-line, co pozwoli Ci na rozwój osobisty bez kolizji z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Studia skierowane są do osób, które interesują się zagadnieniami medycznymi, a równocześnie chcą zdobyć wiedzę m.in. z zakresu epidemiologii, promocji zdrowia, zdrowia środowiskowego, ekologii i monitoringu środowiska, edukacji zdrowotnej, jak również organizacji i zarządzania oraz ekonomiki zdrowia. Szczególnie przydatne mogą okazać się zajęcia obejmujące kwestie zarządzania kryzysowego, a także zarządzania projektami mającymi zastosowanie w ochronie zdrowia.
- BEZPŁATNE STACJONARNE STUDIA ON-LINE
Jedyna Uczelnia w Polsce prowadząca bezpłatne stacjonarne studia w formule on-line, co umożliwia pogodzenie nauki z życiem zawodowym i prywatnym!
Organizacja studiów na kierunku Zdrowie Publiczne umożliwia bezpłatne studiowanie i równoczesne podjęcie pracy niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych dydaktyków, naukowców oraz praktyków (m.in. osoby na co dzień zarządzające publicznymi i niepublicznymi placówkami ochrony zdrowia, urzędnikami administracji rządowej i samorządowej).
Zdrowie Publiczne i Epidemiologia/ Zdrowie publiczne na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, jako jeden z nielicznych kierunków na świecie, posiada międzynarodową akredytację APHEA. Gwarantuje to, że program kształcenia spełnia wysokie międzynarodowe standardy identyczne jak te na innych prestiżowych uczelniach za granicą.
- STUDIA, DZIĘKI KTÓRYM ZNAJDUJESZ ZATRUDNIENIE W BRANŻY MEDYCZNEJ
Kończąc Zdrowie Publiczne znajdziesz zatrudnienie w sektorze ochrony zdrowia, np. administracji publicznej, sektorze ubezpieczeniowym, służbach sanitarno-epidemiologicznych, organizacjach pozarządowych, publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych. Interdyscyplinarność kierunku pozwala Ci na pracę w szeroko-pojętej branży związanej ze zdrowiem, ale z drugiej strony nie ograniczasz się do jednego zawodu. Ponadto ukończenie tych studiów otwiera drogę do możliwości podyplomowego kształcenia specjalizacyjnego i uzyskania specjalizacji w ramach programów specjalizacji Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
To kierunek dzięki któremu możesz wejść na jeszcze wyższy poziom ekspercki w zdrowiu publicznym. Dzięki temu kierunkowi zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie organizacji, zarządzania oraz finansowania w ochronie zdrowia. Poznasz zasady zawierania umów na świadczenia zdrowotne czy też promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
- NABYCIE PRAKTYCZNYCH UMIEJĘTNOŚCI:
- zawieranie umów na świadczenia zdrowotne
- ochrona danych osobowych w podmiotach leczniczych
- analiza przychodów i kosztów podmiotu leczniczego
- analiza finansowa w ochronie zdrowia
- prowadzenie badań nad występowaniem czynników środowiskowych i wywoływanych przez nie zaburzeń zdrowotnych
- szacowanie ryzyka zdrowotnego oraz koordynacja programów monitorowania zagrożeń środowiskowych
- planowanie, opracowywanie, organizowanie oraz ocenianie skuteczności i ewaluacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia
- sprawowanie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego nad placówkami ochrony zdrowia
Program studiów przewiduje realizację praktyk zawodowych, które możesz odbyć w placówkach oferowanych przez UMB lub innych spełniających minimalne warunki podmiotach – np. w Twoim miejscu pracy.
- MOŻLIWOŚĆ DALSZEGO ROZWOJU NAUKOWEGO:
- kształcenia podyplomowego, np. na kierunku Epidemiologia na UMB
- kontynuowania nauki na studiach III stopnia – w Szkole Doktorskiej
- realizacji specjalizacji dostępnych w ramach kształcenia podyplomowego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego
- PRZYGOTOWANIE DO PRACY NA STANOWISKACH, M.IN. W:
- instytucjach międzynarodowych zajmujących się problematyką zdrowia np. WHO i ECDC
- jednostkach administracji rządowej, np. Ministerstwie Zdrowia
- jednostkach administracji samorządowej, np. Urzędzie Marszałkowskim
- Narodowym Funduszu Zdrowia
- Inspekcji Sanitarnej
- instytutach naukowo-badawczych, np. Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH
- instytucje badawcze oraz kontrolno-pomiarowe z zakresu zdrowia środowiskowego, ochrony środowiska i ekotoksykologii
- prywatnych i publicznych podmiotach leczniczych
- prywatnych i publicznych zakładach ubezpieczeń
- firmach farmaceutycznych
- NGOs
Ukończenie studiów Zdrowie Publiczne daje Ci szansę awansu w Twojej aktualnej pracy. Absolwenci naszego kierunku są przygotowani do zajmowania samodzielnych stanowisk w wyżej wymienionych podmiotach. Poznaj naszych absolwentów.