Egzamin specjalizacyjny z neurologii I st. zdał w 1998 roku, a II stopień specjalizacji (z wyróżnieniem) w 2001. W roku 2003 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem pt. „Skuteczność diagnostyczna ultrasonografii dopplerowskiej w diagnostyce kurczliwości tętnicy środkowej mózgu z wykorzystaniem współczynnika Lindegaarda”. Z kolei w 2010 roku na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej pt. „Ultrasonograficzna ocean krążenia mózgowego w diagnostyce neurochirurgicznej” uzyskał stopień doktora habilitowanego. Dorobek naukowy Prof. Kochanowicza obejmuje ponad 200 publikacji o łącznej punktacji ponad 200 punktów IF. W latach 2010-2017 był kierownikiem Zakładu Neurologii Inwazyjnej, od 2017 roku kieruje Kliniką Neurologii. Wprowadzał tam m.in. pilotażowy program leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych. Od 28 kwietnia 2020 roku prof. Jan Kochanowicz kieruje Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku (przez pierwsze sześć miesięcy jako p.o. dyrektora, a od 23 października jako dyrektor naczelny).
Wielokrotnie nagradzany m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Orderami Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny i Świętych Cyryla i Metodego, nagrodami Ministra Zdrowia i JM Rektora UMB. Prof. Kochanowicz udziela się także jako radiowiec. Od lat w Radiu Ortodoxia prowadzi audycje „Pytanie do specjalisty” gdzie rozmawia z lekarzami różnych specjalności. Odpoczywa chodząc po górach i jeżdżąc na rowerze (przejechał m.in. rowerem Indochiny).
Prof. dr hab. n. med. Anna Baran ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Jest specjalistą dermatologii i wenerologii.
Pracę naukową i zawod
ową rozpoczęła w 2009 roku w Klinice Dermatologii i Wenerologii UMB pod kierownictwem prof. Bożeny Chodynickiej, następnie prof. Iwony Flisiak. Swoją pasję do dermatologii wykazywała już w trakcie studiów, aktywnie działając w Studenckim Kole Naukowym przy Klinice Dermatologii i Wenerologii UMB. Odbyła miesięczny staż naukowo-kliniczny w oddziale dermatologicznym w Bangkoku.
W 2012 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Ocena stężeń adiponektyny i leptyny w surowicy chorych na łuszczycę”. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 2019 r. na podstawie cyklu publikacji pt.: „Rola adipokin i białek wiążących kwasy tłuszczowe w patogenezie łuszczycy”.
Praca zawodowa prof. Anny Baran jest związana z oddziałem dermatologicznym oraz lecznictwem ambulatoryjnym, gdzie stale pogłębiając wiedzę, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry u dzieci i dorosłych. Realizuje wieloośrodkowe projekty badawcze. Zainteresowania naukowe prof. Anny Baran koncentrują się głównie na rozwoju wiedzy o złożonej patogenezie łuszczycy jako choroby ogólnoustrojowej, poszukiwaniu jej powiązań z chorobami kardiometabolicznymi, neurodegeneracyjnymi, okulistycznymi, zaburzeniami snu, a także markerów mogących zapobiegać tym powikłaniom. Wiele uwagi w swojej pracy badawczej Prof. Anna Baran poświęciła również epidemiologii chorób skóry, dermatologii dziecięcej, teledermatologii, wpływowi pandemii wirusa SARS-COV2 na aspekty dotyczące rozwoju różnych dermatoz.
Jest recenzentem w licznych czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz członkiem w komitetach redakcyjnych i radach naukowych czasopism naukowych.
Dorobek naukowy prof. Anny Baran obejmuje 122 prace, o łącznej punktacji MNiSW – 4170 i IF – 153.602, Indeks Hirscha - 11.
Prof. Anna Baran jest promotorem 3 prac doktorskich. Jej dorobek obejmuje również współautorstwo 94 doniesień głoszonych podczas krajowych i zagranicznych konferencji naukowych.
Wielokrotnie była nagradzana za działalność naukową na rzecz uczelni (nagrody indywidualne oraz zespołowe J.M. Rektora UMB). Była również laureatem w konkursach Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego na stypendia wyjazdowe oraz udział w szkoleniach i zagranicznych zjazdach naukowych (m.in. Waszyngton, Istambuł, Lizbona, Rzym). W 2020 roku otrzymała grant z Narodowego Centrum Nauki w ramach Konkursu MINIATURA.
Prof. Anna Baran jest koordynatorem zajęć dydaktycznych ze studentami Oddziału Nauczania w Języku Angielskim Wydziału Lekarskiego UMB, prowadzi wykłady w ramach szkoleń specjalizacyjnych z medycyny rodzinnej. Od 2010 roku jest opiekunem naukowym Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Dermatologii i Wenerologii UMB, które dwukrotnie zajęło I miejsce w Rankingu Studenckich Kół Naukowych UMB w kategorii interdyscyplinarnej. Studenci pozostający pod jej opieką prezentowali liczne prace na zjazdach i konferencjach, zdobywali wyróżnienia i nagrody oraz opublikowali wiele prac w czasopismach krajowych i zagranicznych. Prof. Anna Baran jest członkiem Wydziałowego Zespołu ds. Zapewnienia i Doskonalenia Jakości Kształcenia UMB na kierunku lekarskim, w tym English Division. Jest autorem rozdziałów w trzech książkach.
Prof. Anna Baran jest członkiem komitetu naukowego konferencji naukowych, wieloletnim członkiem European Academy of Dermatology and Venereology (EADV) oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), ponadto członkiem Zarządu Oddziału Białostockiego PTD.
Prywatnie mężatka, mama Aleksandra, Macieja i Anny. Lubi podróże, taniec towarzyski.