Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, dzięki staraniom dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej, lek. Anny Krętowskiej-Grunwald (z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMB) oraz Działu Współpracy Międzynarodowej UMB został oficjalnym członkiem międzynarodowego stowarzyszenia St. Jude Global Alliance. Członkostwo pozwoli Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku na komunikację i współpracę z innymi instytucjami członkowskimi w jeszcze sprawniejszy sposób. Dodatkowo, Społeczność Online stowarzyszenia jest dostępna dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Każdy zainteresowany specjalista ma możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami instytucji partnerskich oraz czerpania ze wspólnych zasobów wiedzy i badań. Zainteresowani pracownicy proszeni są o kontakt z dr Sawicką-Żukowską lub lek. Krętowską-Grunwald.
Celem St. Jude Alliance jest poprawa wskaźników przeżycia dzieci chorych na raka i inne ciężkie choroby na całym świecie poprzez wymianę wiedzy, technologii oraz umiejętności organizacyjnych, a także zapewnienie, że każde dziecko zdiagnozowane z rakiem lub inną chorobą ma dostęp do wysokiej jakości opieki i leczenia.
St. Jude Global Alliance realizuje swoje cele poprzez podejście oparte na trzech filarach:
- Rozwijanie i wzmacnianie systemów ochrony zdrowia oraz inicjatyw skoncentrowanych na pacjencie obejmujących cały zakres opieki wymaganej dla dzieci chorych na raka i inne choroby,
- Szkolenie kadry klinicznej niezbędnej do realizacji tej globalnej misji,
- Rozwijanie wiedzy z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej poprzez badania w celu zapewnienia ciągłej poprawy poziomu i jakości opieki świadczonej na całym świecie.
St. Jude Global Alliance, założona w grudniu 2018 roku, to globalna społeczność, która działa na rzecz poprawy opieki nad dziećmi cierpiącymi na raka i inne choroby. Obecnie zrzesza ona ponad 200 instytucji członkowskich z ponad 70 krajów. Wspólnie, członkowie organizacji podejmują wielopoziomowe działania w zakresie rozwoju inicjatyw globalnych, krajowych, regionalnych oraz szpitalnych, skoncentrowanych na swoich członkach partnerskich z siedmiu regionów oraz rosnącej liczbie programów o charakterze międzynarodowym, mających na celu poprawę opieki nad dziećmi na całym świecie oraz zapewnienie dostępu do wysokiej jakości leczenia.
Dział Współpracy Międzynarodowej UMB