Nowoczesna dydaktyka na farmacji

27.12.2023 15:28

Technologia w edukacji akademickiej nie jest zjawiskiem nowym. Po okresie pandemii, zastępowanie konwencjonalnych rozwiązań nabrało znaczącego postępu. Oczekiwania społeczności studenckiej coraz częściej wskazują na rozwiązania takie jak edukacja na odległość i zaliczenia w trybie on-line. Rodzi to jednak obawy wśród dydaktyków akademickich, jak sprostać potrzebom zmian i zapewnić rzetelność oraz wysoką wiarygodność uzyskiwanych przez studentów wyników zaliczeń i egzaminów. Próbę tę podjęli nauczyciele akademiccy Zakładu Farmakognozji, Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB, dr hab. n. farm. Michał Tomczyk, Lider Doskonałości Dydaktycznej, dr n. farm. Katarzyna Jakimiuk oraz dr n. farm. Jakub Władysław Strawa, Lider Doskonałości Cyfrowej. Po raz pierwszy na Wydziale Farmaceutycznym wprowadzając urządzenia mobilne do procesu ewaluacji zaliczeń cząstkowych, jak również egzaminu końcowego.

21 grudnia 2023 r. w Zakładzie Farmakognozji został przeprowadzony egzamin z przedmiotu "Leki pochodzenia naturalnego" studentom V roku kierunku farmacja w formule stacjonarnej, jednak z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i uczelnianej platformy e-learningowej. Zaangażowanie i pomoc Działu Informatyki UMB w stworzenie infrastruktury pozwoliło spełnić wymagania narzucone przez jednoczesną obsługę kilkudziesięciu urządzeń oraz zapewnić wysoką jakość pracy z platformą. Dodatkowo, wsparcie techniczne nowo utworzonego Centrum Doskonałości Dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pozwoliło sfinalizować dość wymagające zadanie dydaktyczne.