Dr Michał Burdukiewicz zdobywcą grantu NCN SONATA 19

29.05.2024 12:47

Dr Michał Burdukiewicz, koordynator zespołu ds. Bioinformatyki i Analiz Multiomicznych w Centrum Badań Klinicznych, uzyskał w ramach konkursu NCN SONATA 19 grant na realizację badań nad samoagregacją amyloidów i rozwój bazy AmyloGraph

Tytuł projektu: "Ujarzmić agregację z AmyloGraphem 2.0: baza danych i model predykcyjny modulatorów samoorganizacji amyloidowej"

Przyznane finansowanie: 1 797 914 PLN

Choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer (AD) i Parkinson (PD), stanowią jedno z wyzwań współczesnej medycyny. Oba zaburzenia są częścią większej grupy chorób zwanych proteinopatiami, charakteryzującymi się powstaniem w ludzkim organizmie szkodliwych agregatów złożonych z białek nazywanymi ogólnie amyloidami. Naukowcy wciąż opracowują nowe leki, które za pomocą bardzo różnorodnych mechanizmów molekularnych blokują agregację amyloidów. Celem projektu jest rozszerzenie opracowanej przez nas bazy AmyloGraph o informacje na temat takich leków, ich charakterze chemicznym i mechanizmie działania. Następnie za pomocą tych informacji chcemy opracować model uczenia maszynowego, które przewidywałby nowe związki spowalniające agregację amyloidów. Wyniki naszej pracy zweryfikujemy w badaniach laboratoryjnych na liniach komórkowych.

Administracyjną obsługą projektu zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji UMB.