Ponad 150 naukowców świętowało awanse naukowe podczas Uroczystego Posiedzenia Senatu UMB

12.06.2024 12:25

12 czerwca 2024 w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyło się Uroczyste Posiedzenie Senatu Uczelni. Najważniejszą częścią wydarzenia było wręczenie dyplomów doktorom i doktorom habilitowanym.

Rektor przybliżył zgromadzonym osiągnięcia naukowe, pozyskane granty i wyniki rankingów, także światowych, w których UMB zajmuje coraz bardziej widoczną pozycję. Podczas uroczystości, zwracając się do nominowanych, Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski powiedział m.in.: „Rozwój nauki polega na przełamywaniu tego, co zastane, na sięganiu tam, gdzie jeszcze nikt nie sięgnął. Zachęcam więc do wielkich naukowych marzeń i ciekawości do poznawania tego, co nieznane.”

Aktualnie Uniwersytet zatrudnia 319 samodzielnych pracowników nauki, z czego 148 z tytułem profesora i 171 ze stopniem doktora habilitowanego. JM. Rektor poinformował, że przeciągu tego roku akademickiego na UMB 140 osób uzyskało stopień doktora nauk oraz 18 osób stopień doktora habilitowanego - czyli prawo do samodzielnego nauczania i prowadzenia badań naukowych. Ponadto 9 nauczycieli akademickich naszej Uczelni otrzymało tytuł profesora.

Głos zabrał również Rektor-Elekt prof. dr hab. Marcin Moniuszko i tymi słowami wyraził nadzieję na kontynuację dzieła poprzednich Rektorów:  ,,Jestem głęboko przekonany, że wszystko, co możemy osiągnąć jest czymś, co możemy osiągnąć tylko i wyłącznie razem. I na taką współpracę bardzo z Państwa strony liczę." Zebrani mieli szansę zapoznać się z dalszymi planami rozwoju badań m.in. nad rozwojem medycyny cyfrowej za pomocą sztucznej inteligencji.

Rektor Moniuszko przedstawił władze rektorskie w kadencji 2024-2028:

• prof. dr hab. Irina Kowalska - Prorektor ds. Nauki i Ewaluacji
    • prof. dr hab. Katarzyna Socha - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Gospodarczym
    • prof. dr hab. Janusz B. Dzięcioł - Prorektor ds. Szpitali Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego
    • prof. dr hab. Adrian Chabowski - Prorektor ds. Kształcenia
    • prof. dr hab. Karol A. Kamiński - Prorektor ds. Medycyny Prewencyjnej i Otwartej Nauki
    • prof. dr hab. Adam Krętowski - Prorektor ds. Medycyny Cyfrowej i Badań Klinicznych
    oraz władze dziekańskie w kadencji 2024-2028:
    • prof. dr hab. Tomasz Hryszko - Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim oraz Dziekana Kolegium Nauk Medycznych
    • prof. dr hab. Wojciech Miltyk - Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz Dziekana Kolegium Nauk Farmaceutycznych
    • prof. dr hab. Sławomir J. Terlikowski - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Dziekana Kolegium Nauk o Zdrowiu

W uroczystości oprócz Senatorów wzięli także udział Dziekani Wydziałów UMB, którzy wręczali dyplomy doktorom i doktorom habilitowanym. W imieniu promowanych głos zabrała dr hab. Anna Puścion-Jakubik. Dziękowała władzom Uczelni, promotorom i pracownikom administracji za dobra współpracę, opiekę i życzliwą atmosferę: „Za każdym sukcesem stoją wyjątkowi ludzie. Dziś jednym głosem mówimy zatem: dziękujemy”.

Uroczystość uświetnił swoim występem Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyrekcją prof. dr hab. Anny Moniuszko.

Na koniec, zgodnie z tradycją awansowani podrzucili do góry birety i wykonali pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Poniżej przedstawiamy informacje o awansach naukowych UMB w roku akademickim 2024/2025

W okresie od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku:

TYTUŁ NAUKOWY PROFESORA otrzymali pracownicy UMB:

• prof. dr hab. Jan Borys
    • prof. dr hab. Mateusz Cybulski