Rektor elekt UMB, prof. Marcin Moniuszko we władzach Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w kadencji 2024-2028

20.06.2024 19:08
    Rektorzy elekci uniwersytetów medycznych oraz prorektorzy elekci uniwersytetów prowadzących kształcenie medyczne zebrali się w dniu 19.06.2024 Sopocie na pierwszym spotkaniu Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) w kadencji 2024-2028. Zebrani dokonali wyboru swoich władz powierzając stanowisko przewodniczącego prof. Wojciechowi Załusce z Uniwersytetu Medycznego Lublinie, a stanowiska wiceprzewodniczących - prof. Marcinowi Moniuszce z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Tomaszowi Szczepańskiemu ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Leszkowi Domańskiemu z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Zbigniewowi Krasińskiemu z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
    Zadaniem KRAUM jest
    • wprowadzenie wspólnego stanowiska Rektorów i wyrażania opinii w sprawach związanych z kształceniem przed i podyplomowym w zakresie nauk medycznych oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej publicznych wyższych szkól medycznych.
    • inspirowanie i koordynowanie współpracy publicznych wyższych szkół medycznych.
    • podejmowanie w granicach obowiązującego prawa wszelkich czynności zmierzających do rozwoju wyższego szkolnictwa medycznego oraz nauk medycznych.
    • wprowadzenie wspólnego stanowiska Rektorów i wyrażanie opinii w sprawach szpitali,  dla których organem założycielskim są Uczelnie oraz CMKP.
    • reprezentowanie wspólnych interesów, a także podejmowanie działań prowadzących do efektywnej współpracy stowarzyszonych uczelni medycznych w zakresie prowadzonej działalności dydaktycznej, naukowo – badawczej, organizacyjnej,
    • występowanie w sprawach dotyczących środowiska uczelni medycznych wobec organów władzy państwowej,
    • działanie umożliwiające swobodną wymianę studentów i pracowników uczelni medycznych w kraju i za granicą.

Władze KRAUM