Dr hab. Ilona Ościłowska i dr Magdalena Kusaczuk otrzymały stypendia Ministra Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców

25.06.2024 09:05
    Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało 228 Stypendiów dla Wybitnych Młodych Naukowców, w tym 23 w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wśród tych osób znalazły się dr Magdalena Kusaczuk z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej oraz dr hab. llona Ościłowska z Zakładu Analizy i Bioanalizy Leków. Ministerstwo doceniło tym samym jakość prowadzonych przez nie badań oraz ich dotychczasowy dorobek naukowy.

Działalność badawcza dr hab. Ilony Ościłowskiej jako pracownika naukowego Zakładu Analizy i Bioanalizy Leków dotyczy głównie biochemii komórki ze szczególnym uwzględnieniem roli metabolizmu proliny w regulacji apoptozy i autofagii oraz w procesach regeneracyjnych tkanek. W toku prowadzonych badań dr hab. Ilona Ościłowska analizuje także wpływ wybranych związków pochodzenia naturalnego oraz wybranych produktów leczniczych (m.in. metforminy, werapamilu) na procesy biologiczne zachodzące w komórkach prawidłowych i nowotworowych. Wyniki tych analiz opublikowała w 38 pracach o sumarycznym IF = 145, indeks H jej dorobku wynosi 15. Dr hab. Ilona Ościłowska za pracę doktorską „Wpływ dostępności proliny na proces POX-zależnej apoptozy/autofagii w komórkach raka piersi MCF-7” realizowaną pod kierownictwem prof. dr hab. Jerzego Pałki otrzymała srebrny medal Scientia Nobilita w ramach konkursu Lidera Nauk Farmaceutycznych.

Dr Magdalena Kusaczuk jest adiunktem w Zakładzie Biochemii Farmaceutycznej, a jej działalność naukowa skupia się na poszukiwaniu i badaniu nowych potencjalnych farmakoterapeutyków w leczeniu glejaka wielopostaciowego mózgu. Na dorobek Pani doktor składa się 25 artykułów naukowych, dwa rozdziały w monografiach oraz redaktorstwo dwóch monografii naukowych o łącznym IF 118,2 i 2620 pkt MNiSW. Dr Kusaczuk była kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki oraz laureatką programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach którego odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Pełniła także funkcję opiekuna merytorycznego w projekcie MNiSW Najlepsi z Najlepszych 4.0. Ponadto, Pani doktor była beneficjentką stypendiów na wyjazdy konferencyjne przyznawanych przez towarzystwa naukowe takie jak: Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Czech Society for Biochemistry and Molecular Biology oraz Federation of European Biochemical Societies. Pełniła także rolę gościnnego edytora w czasopismach Pharmaceutics oraz Frontiers in Molecular Biosciences. Dr Magdalena Kusaczuk odbyła także szkolenia w zagranicznych ośrodkach naukowych takich jak Universidad Autónoma de Madrid w Hiszpanii oraz Imperial College London w Wielkiej Brytanii.