Uroczystość wręczenia dyplomów Absolwentom kierunku lekarskiego w języku angielskim

28.06.2024 14:03

28 czerwca 2024 r. w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom anglojęzycznym kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim.

W tym roku studia ukończyło 72 studentów. Wśród absolwentów znaleźli się studenci między innymi z Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Polski, Litwy, Izraela, Wielkiej Brytanii, Indii i Irlandii.

Atmosfera uroczystości była wyjątkowa. Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, prof. dr hab. Irina Kowalska, podziękowała absolwentom za ich trud i poświęcenie na rzecz uczelni: "Od teraz możecie opiekować się własnymi pacjentami. To wielka odpowiedzialność i wiem, że wszyscy bardzo ciężko na to pracowaliście. Oczywiście będą wzloty i upadki, ponieważ wybraliśmy jeden z prawdopodobnie najtrudniejszych zawodów. Czasami sprawy stają się przerażające i trudne, ale pamiętajcie, że zawsze można zwrócić się o pomoc do kolegów z pracy".

Po oficjalnym powitaniu gości przez Panią Dziekan, odbyły się wystąpienia m.in. Prodziekana ds. Rozwoju i Nauczania Anglojęzycznego, Prof. dr hab. Tomasza Hryszko, Rektora Elekta, prof. dr hab. Marcina Moniuszko, dr Juliusza Kosela, adiunkta z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a także przedstawiciela absolwentów Ali Sirwanaz oraz starosty VI roku Benedikta von Reisa.

Następnie Prodziekan prof. Tomasz Hryszko pogratulował absolwentom i przypomniał o ich perspektywach na przyszłość. "Patrzę na twarze młodych lekarzy, gotowych wyruszyć w fascynującą podróż, pełną wyzwań, trudów, ale i niezliczonych nagród. To jest ten moment, na który czekaliście całe życie" - powiedział, pełen nadziei dla nowego pokolenia lekarzy.

Rektor Elekt, prof. dr hab. Marcin Moniuszko takie słowa otuchy skierował do absolwentów: "Zdobyliście nie tylko wiedzę medyczną, zdobyliście doświadczenie życiowe. I ono naprawdę zaprocentuje. Sześć lat temu zdecydowaliście się wyjść ze swoich stref komfortu. Nie każdy jest tak odważny, by to zrobić. Ale wy jesteście. W tym świecie strachu i różnorodności, nie obawiacie się różnorodności, jesteście gotowi na ten świat."

"W imieniu nauczycieli naszego Uniwersytetu doceniamy waszą pracę, wasze poświęcenie. Chcielibyśmy również podziękować, ponieważ zazwyczaj studenci uważają, że relacja między nauczycielem a studentem jest jednostronna. Po kilku latach nauczania tutaj muszę powiedzieć, że jest to trochę bardziej skomplikowane. Obie strony w tym zespole wiele zyskują. A nauczyciele czasami zyskują więcej niż studenci" - wyraził swoje uznanie dr Juliusz Kosel.

Przedstawicielka absolwentów Ali Sirwanaz podziękowała wszystkim swoim rówieśnikom, nauczycielom, mentorom, pracownikom Dziekanatu i rodzicom za nieustające wsparcie i tworzenie wspaniałej społeczności. Przedstawiciel studentów szóstego roku, Benedikt von Reis, podzielił się swoją osobistą historią o początkach na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. "Dzięki tej społeczności, kiedy wszyscy opuścimy uczelnię, to nie tylko z dyplomami. Podczas naszego pobytu tutaj poznaliśmy przyjaciół na całe życie, przyszłych współpracowników naukowych, a nawet bliskich kolegów po fachu" - powiedział.

Prodziekan prof. Tomasz Hryszko wręczył panu Benediktowi von Reisowi Wyróżnienie Dziekana za udział w pracach na rzecz Uczelni i środowiska akademickiego. Prodziekan Tomasz Hryszko nagrodził Hassana Baig za szczególny wkład w społeczność naszej Uczelni, czyli realizowany projekt skierowany do nowych studentów i podpowiadający im, jak poradzić sobie na UMB.

W dalszej części uroczystości odbyło się wręczenie nagród za osiągnięcia sportowe. Mgr Marcin Połuszejko ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMB wręczył statuetki absolwentom, za udział w sekcjach sportowych i reprezentację Uczelni w zawodach sportowych. Otrzymali je: Teresa Fernandez Moreno, Marielle Lone, Haron Mallon Khan, Sara Meana Goy, Abelardo Millan Del Pozo, Jibril Muxudiin Mohammed, Valeria Olatz Martinez, Friderike Trautmann.

Ceremonię wręczenia dyplomów poprzedziła uroczysta przysięga lekarska, której słowa  absolwenci powtarzali za dziekan, prof. Iriną Kowalską.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów lekarza. Dyplomy wręczył Prodziekan ds. Rozwoju i Nauczania Anglojęzycznego, Prof. dr hab. Tomasz Hryszko.

Swoim występem uroczystość uświetnił Chór UMB pod dyrekcją prof. dr hab. Anny Moniuszko.

Na koniec absolwenci podrzucili birety.

W uroczystości uczestniczyło wielu rodziców, rodzeństwo i rodziny Absolwentów, które przyjechały do Białegostoku z całego świata.

Link do retransmisji z Uroczystości

Więcej zdjęć z Uroczystości