Nowe władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

02.09.2024 15:52
    Były podziękowania, bo zakończenie kadencji i „powitania”, bo … początek kadencji – w poniedziałek (2 września 2024 roku) w Aula Magna UMB prof. Adam Krętowski serdecznie podziękował swoim współpracownikom (Prorektorom, Dziekanom i Prodziekanom, administracji Uczelni, pracownicom Biura Rektora i Dyrektorom szpitali klinicznych), natomiast nowy Rektor prof. Marcin Moniuszko wręczył nominacje prorektorskie, dziekańskie i prodziekańskie.
    Te minione lata to piękna przygoda, ale też wspólna, ciężka praca, pełna wyzwań, projektów i nowych inwestycji, które stworzyły warunki do dalszego rozwoju naszego Uniwersytetu oraz szpitali klinicznych – napisał w przekazanym współpracownikom specjalnym liście prof. Krętowski, dziękując za partnerskie podejście, profesjonalizm, sprawną komunikację i zaangażowanie.
    Specjalne podziękowania otrzymali także Doctor Honoris Causa, były Rektor prof. Jan Górski i Doctor Honoris Causa prof. Marian Szamatowicz, a także prof. Jacek Nikliński, który był rektorem w latach 2008-2016 – w tych kadencjach prof. Adam Krętowski był prorektorem ds. nauki.
    Kończąc swoje urzędowanie prof. Krętowski przyznał, że czuje radość i dumę. Radość, ponieważ przekazuję Uczelnię w bardzo dobre ręce. Przekazuję Uczelnię która jest w fantastycznym stanie. Jest nowoczesna, dynamicznie się rozwija, która ma największa liczbę studentów w swojej historii. W ciągu ostatnich lat zwiększyliśmy ich liczebność aż o 25 procent, w tym na kierunku lekarskim i English Division aż o 50 procent, a na pielęgniarstwie aż o 80 procent. Rozwijamy też infrastrukturę naukową. Nowe inwestycje poczynione na Uczelni w ciągu ostatnich lat mają wartość ponad 500 mln zł pozyskanych z funduszy europejskich - to jest skok cywilizacyjny.
    Nowy Rektor prof. Marcin Moniuszko dziękując za zaufanie powiedział: My ciągle idziemy do przodu, ciągle razem i wciąż wytyczamy nowe ścieżki rozwoju. Przed nami bardzo wiele nowych, ale też cała rzesza dotychczasowych wyzwań. Bardzo leży mi na sercu żebyśmy właśnie razem, wykorzystując własne potencjały i talenty, tak wielu różnych indywidualności, pracowali na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, naszego miasta i regionu.
    Nowy rektor zapowiedział nieustawanie w wysiłkach dla zapewnienia pacjentom jak najlepszej jakości usług medycznych oferowanych przez szpitale kliniczne i inne jednostki nadzorowane przez uczelnię. Studentom – zapowiedział najwyższą jakość oferty edukacyjnej dostosowaną do zmieniających się potrzeb, a także rozwój nowych kierunków i obszarów kształcenia. Mówił o dalszym rozwoju strategicznych obszarów badawczych Uczelni - badań populacyjnych, genomiki, metabolomiki, bioinformatyki, sztucznej inteligencji. Uczelnia będzie kłaść jeszcze większy nacisk na promowanie postaw zdrowotnych wśród mieszkańców miasta i regionu.
    Nowe władze UMB stawiają na rozwój aktywnej partnerskiej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, m.in. wsparcie podlaskiego rolnictwa i przemysłu przetwórczego poprzez pomoc w tworzeniu żywności funkcjonalnej. Mowa była także o wzmocnieniu współpracy z wiodącymi międzynarodowymi instytucjami m.in. w ramach zainicjowanego członkostwa w konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego EUNICE. Konieczny jest wzrost aplikacji do programów europejskich, a także rozwój zróżnicowanej oferty edukacyjnej dla studentów zagranicznych.
    Prof. Moniuszko podkreślał, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest istotnym ambasadorem miasta i regionu w Polsce i za granicą, dlatego ważne jest nieustanne budowanie poczucia więzi lokalnej społeczności ze środowiskiem UMB, kreowanie przez ekspertów UMB kierunków debaty publicznej w obszarze ochrony zdrowia. W swoim wystąpieniu nowy Rektor mówił również o rozwoju aktywności integrujących wspólnotę UMB, a także o regularnej komunikacji między studentami i wykładowcami oraz między przedstawicielami władz uczelni a studentami i pracownikami.

W drugiej części uroczystości nowy Rektor prof. Marcin Moniuszko wręczył nominacje prorektorom, dziekanom i prodziekanom. Prof. Adam Krętowski został Prorektorem ds. medycyny cyfrowej i badań klinicznych (to nowe stanowisko prorektorskie). Po raz pierwszy w gronie kolegium rektorskiego pojawiły się też dwie inne funkcje: Prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem gospodarczym (prof. Katarzyna Socha) oraz Prorektora ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki (prof. Karol Kamiński).

Oto nowe władze UMB w kadencji 2024-2028:

REKTOR- prof. dr hab. Marcin Moniuszko

PROREKTOR DS. NAUKI I EWALUACJI - prof. dr hab. Irina Kowalska

PROREKTOR DS. ROZWOJU I WSPÓŁPRACY Z OTOCZENIEM GOSPODARCZYM - prof. dr hab. Katarzyna Socha

PROREKTOR DS. KSZTAŁCENIA -  prof. dr hab. Adrian Chabowski

PROREKTOR DS. SZPITALI KLINICZNYCH I KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO - prof. dr hab. Janusz Dzięcioł

PROREKTOR DS. MEDYCYNY PREWENCYJNEJ I OTWARTEJ NAUKI - prof. dr hab. Karol A. Kamiński

PROREKTOR DS. MEDYCYNY CYFROWEJ I BADAŃ KLINICZNYCH - prof. dr hab. Adam Krętowski

Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim

DZIEKAN WYDZIAŁU/DZIEKAN KOLEGIUM NAUK MEDYCZNYCH - prof. dr hab. Tomasz Hryszko

Prodziekani Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim:

Prodziekan ds. Studenckich - prof. dr hab. Dariusz Lebensztejn