UMB wraz z Uniwersytetem Europejskim EUNICE wziął udział w II Konferencji Uniwersytetów Europejskich

06.09.2024 13:15
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

4-5 września 2024r. w Krakowie odbyła się II Konferencja Uniwersytetów Europejskich organizowana przez Fundację Systemu Rozwoju Edukacji (FRSE). Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, będący Partnerem Stowarzyszonym sieci EUNICE wziął udział w wydarzeniu wraz z przedstawicielami lidera sojuszu EUNICE tj. Politechniką Poznańską.

UMB i Politechnika Poznańska na Forum Uniwersytetów Europejskich

Od lewej: Magdalena Zawirska-Wolniewicz (Politechnika Poznańska), Marta Malepszak (Politechnika Poznańska), prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski (Politechnika Poznańska), Sylwia Klepacka (Uniwerystet Medyczny w Białymstoku)

Podczas paneli dyskusyjnych EUNICE reprezentowali: prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Poznańskiej (sesja 1 pn. „Refleksje nad dotychczasową działalnością Sojuszy EUI – przewaga korzyści czy wyzwań?”) oraz Marta Malepszak, kierowniczka Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego (sesja 6 pn. „Siła public relations w działalności Sojuszy EUI”). Uniwersytet Medyczny w Białymstoku reprezentowała Sylwia Klepacka z Działu Współpracy Międzynarodowej. Wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko dla rozmów dot. rozwoju udziału UMB w sojuszu EUNICE, ale także do poznania nowoutworzonych sojuszy, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz nawiązania wartościowych kontaktów z innymi uczelniami przynależącymi do sojuszów.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w 2023 r. uzyskał status Partnera Stowarzyszonego w European University for Customised Education (EUNICE). Jest to sojusz uniwersytetów europejskich, który powstał od 2020 r., mając na celu transformację szkolnictwa wyższego poprzez tworzenie synergii, łączenie regionów europejskich i odgrywanie kluczowej roli we wzmacnianiu pozycji tych regionów poprzez innowacje oparte na współpracy oraz rozwój kompetentnych w skali globalnej specjalistów, gotowych do napędzania lokalnego wzrostu. Obecnie sojusz, którego liderem jest Politechnika Poznańska tworzy 10 uczelni z różnych krajów Unii Europejskiej.

Dzięki staraniom obecnego Rektora, prof. dr hab. Marcina Moniuszko, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uzyskał status Partnera Stowarzyszonego (Associate Partner) Sojuszu EUNICE. Dzięki temu statusowi, UMB ma możliwość aktywnej współpracy z uczelniami tworzącymi sojusz EUNICE w zakresie m.in. dydaktyki, badań naukowych oraz sieciowania.

Więcej informacji o EUNICE znajduje się pod adresem: https://eunice.put.poznan.pl/

Dział Współpracy Międzynarodowej