Rusza rekrutacja do 12. edycji projektu Uniwersytet Zdrowego Seniora

06.09.2024 16:26

We wtorek (10 września 2024 r.) rusza rekrutacja do Uniwersytetu Zdrowego Seniora (UZS) prowadzonego przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Studentem UZS może zostać każdy mieszkaniec Białegostoku i okolic, który ukończył 60. rok życia. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą 2 razy w miesiącu. W ramach zajęć, prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, będzie można nauczyć się m.in. udzielania pierwszej pomocy, pomiaru poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego, dbania o swoje struny głosowe, podstawowych zasad profilaktyki chorób nowotworowych i chorób układu krążenia. W programie są nie tylko wykłady (np. prawa pacjenta, stosowanie suplementów diety, choroby narządu wzroku, choroby neurologiczne wieku podeszłego), ale i zajęcia praktyczne (np. podstawy posługiwania się komputerem i internetem, sposoby usprawnienia mózgu, zdrowa dieta, badania laboratoryjne w profilaktyce chorób wieku podeszłego), i fakultety (np. nordic walking, zajęcia praktyczne z pielęgnacji wnuka/prawnuczka). Do tego studenci UZS mogą współdecydować o tematyce zajęć - 2 wykłady przygotowywane są – w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie.

Do zasadniczych celów projektu należą: propagowanie zdrowego stylu życia i postaw prozdrowotnych, poszerzanie wiedzy w dziedzinie opieki medycznej poprawiającej jakość życia ludzi w podeszłym wieku, wykorzystanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia oraz stosowania leków i suplementów diety, a także przeciwdziałanie samotności i aktywizacja społeczna osób starszych.

Do tej pory (w czasie 11. edycji) Uniwersytet Zdrowego Seniora ukończyło 490 mieszkańców Białegostoku i okolicznych miejscowości. Najstarszy student miał 91 lat.

Immatrykulacja studentów UZS odbędzie się 10 października w Centrum Dydaktyczno – Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu (ul. Szpitalna 37) – tam też będzie odbywała się większość zajęć.

O przyjęciu na Uniwersytet Zdrowego Seniora decyduje kolejność zgłoszeń. Na zgłoszenia czeka koordynatorka projektu - dr Joanny Fiłon – we wtorek (10 września) od godz. 8.15 w Sekretariacie Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej UMB (pokój nr 111) przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 7a.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń! Więcej informacji na temat Uniwersytetu Zdrowego Seniora znajduje się na stronie www.umb.edu.pl/uzs.

Indeks Uniwersytetu Zdrowego Seniora