Prawie 500 lekarzy z Polski i około 200 wykładowców z Polski i świata uczestniczyć będzie w jubileuszowym XXV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Neurologii, który w dniach 11-14 września odbywa się będzie w Białymstoku.
O konferencji ale także o problemach polskiej neurologii mówiła dziś prof. dr hab. Alina Kułakowska, nowa Prezes-Elekt PTN, a także Zastępca Kierownika Kliniki Neurologii UMB. Zjazdy PTN odbywają się raz na trzy lata. Poprzedni w 2021 roku odbył się w formie hybrydowej z powodu pandemii. Tegoroczny organizowany w Białymstoku będzie rekordowy pod względem frekwencji.
- Takie spotkania to platforma wymiany myśli, możliwość wysłuchania światowej sławy ekspertów, którzy potwierdzili swój udział – mówiła prof. Kułakowska. – Ponadto ostatni zjazd neurologów w Białymstoku miał miejsce 47 lat temu. Więc zdecydowana większość lekarzy nie była jeszcze nigdy na takim spotkaniu w naszym województwie, więc to duża promocja i miasta i regionu.
Wykłady i sesje odbywać się w trzech miejscach: Operze i Filharmonii Podlaskiej, Teatrze Lalek i Auli wykładowej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Dla gości zjazdu zarezerwowane zostały wszystkie białostockie i okoliczne hotele.
Już wiadomo, że swój udział potwierdziły neurologiczne sławy.
- Zaproszenie na nasz zjazd przyjęli światowej klasy eksperci m.in. prof. Elena Moro, prezydent Europejskiej Akademii Neurologii. Nasz towarzystwo jest członkiem EAN. Czyli to najważniejsza osoba w europejskiej neurologii. Jest ona wybitnym ekspertem w chorobie Parkinsona, szczególnie leczenia tej choroby za pomocą głębokiej stymulacji mózgu. Będzie prof. Stephen Hauser z San Francisco, który przyczynił się do zarejestrowania leku przeciwciał monoklonalnych anty-CD20 skierowanym przeciwko limfocytom D w leczeniu stwardnienia rozsianego. Był to nowy, bardzo skuteczny kierunek leczenia tej choroby. Prace profesora zapoczątkowały nowy kierunek leczenia i obecnie mamy kilka leków o zbliżonych mechanizmie działania. Będziemy również gościć profesora z Londynu - prof. Gavin Giovannoni, specjalistę w dziedzinie stwardnienia rozsianego. Będzie również wykład dotyczący stwardnienia zanikowego bocznego. To bardzo ciężka i źle rokująca choroba. Ale będziemy mieć światowej sławy neurologa specjalizującego się w tej chorobie prof. Leonarda van der Berga z Ultrechtu w Holandii.
Podczas zjazdu poruszane będą tematy naukowe, ale także podczas sesji systemowej te dotyczące problemów polskiej neurologii. Neurologia jest w tej chwili najbardziej obszerną dziedziną medyczną obejmującą leczenie udarów, chorób otępiennych np. Alzhaimera, stwardnienia rozsianego (SM), padaczek, choroby Parkinsona, bólów głowy czy chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. I coraz więcej chorych potrzebuje pomocy neurologów, gdyż społeczeństwo się starzeje. Z drugiej strony przeciętny neurolog ma 55 lat, a jedna trzecia neurologów ma już prawa emerytalne i brakuje kadry medycznej. Na Podlasiu brakuje również łóżek neurologicznych. Działa tylko sześć oddziałów neurologicznych ( w tym pięć przyjmujących pacjentów udarowych) – dwa w Białymstoku, a także w Choroszczy, Łomży, Suwałkach i Zambrowie. Na południu województwa – czyli w Bielsku Podlaski, Hajnówce i Siemiatyczach w ogóle nie ma oddziałów neurologicznych. Zdaniem Pani prof. Kułakowskiej, która jest również konsultantem wojewódzkim utworzenie kolejnych oddziałów póki co jest niemożliwe, bo brakuje kadry. Na Podlasiu, by zapewnić optymalną opiekę potrzeba było około 50-60 lekarzy ze specjalizacją z neurologii.