Trwa 47 Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego

18.09.2024 20:07

Po 20 latach w Polsce, w Białymstoku, odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskiej stomatologii – 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego (European Prosthodontic Association EPA). Kongres jest organizowany w dniach 19-21 września przez Sekcję Protetyki Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prezydentem EPA jest prof. dr hab. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Z racji liczby uczestników (około 500 zarejestrowanych osób z całego świata) obrady odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a także w przestrzeniach Pałacu Branickich, gdzie siedzibę ma Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
    Prof. Sierpińska podkreśla wyjątkowość tegorocznego kongresu: Do przeprowadzenia wykładów zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z całego świata: ze Szwajcarii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Izraela, Grecji, Czech, Brazylii, Korei Południowej, Japonii… Lista ekspertów – autorytetów europejskiej i światowej protetyki jest bardzo długa. Oczywiście nie zabraknie też uznanych polskich nazwisk. Kongres to nie tylko wykłady, ale i warsztaty praktyczne. To także okazja do wymiany doświadczeń i do nawiązania nowych znajomości. Wierzę, że podczas kongresu i kongresowych spotkań zrodzą się nowe pomysły na przeprowadzenie badań naukowych w obszarze funkcji narządu żucia.
    Właśnie okluzja jest jednym z wiodących tematów spotkania stomatologów i protetyków w Białymstoku. Eksperci z całego świata mówić będą o aspektach diagnostycznych, estetycznych i leczeniu. Nieprawidłowe kontakty zębów górnego i dolnego łuku, niezależnie od tego czy dotyczy to zębów własnych czy też uzupełnień protetycznych, mogą prowadzić do wzmożonego napięcia mięśniowego, które może objawiać się długotrwałym bólem w obrębie twarzowej części czaszki. Może też prowadzić do uszkodzeń zarówno zębów jak i uzupełnień protetycznych. Zatem w ramach konferencji zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie jak zoptymalizować okluzję, by zęby lub też uzupełnienia protetyczne służyły pacjentowi jak najdłużej.
    Mowa będzie o tym, w jakich warunkach funkcjonuje uzębienie pacjenta i jak to wpływa na zdrowie i jakość życia. Poruszane będą problemy rehabilitacji protetycznej, dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia, rehabilitacji implantoprotetycznej poważnie uszkodzonego uzębienia, chirurgii wad ortognatycznych, protez całkowitych wykonanych w nowoczesnej technologii CAD/CAM u pacjentów w wieku senioralnym.
    Kongres rozpoczął wykład prof. Takumi Ogawy, kierującego Katedrą Uzupełnień Stałych na Tsurumi University School of Dental Medicine w Japonii, dyrektora należącego do Uniwersytetu szpitala. Prof. Ogawa opowie o optymalizacji warunków funkcjonowania uzębienia oraz zastosowaniu technologii cyfrowej w spersonalizowanych zabiegach protetycznych.
    Warto dodać, że Kongres będzie także doskonałą okazją do zaprezentowania naszego regionu.
    Partnerem strategicznym Kongresu jest Województwo Podlaskie.
    Patroni honorowi: Minister Zdrowia, Prezydent Białegostoku, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Naczelna Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku.

Logotypy patronów honorowych
    Kolejna edycja Kongresu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego odbędzie się w Turcji. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.epa2024.pl .

47 Kongres Protetyczny