10 lat Centrum Kosmetologii UMB

20.09.2024 12:56

10 lat, 16 tysięcy zabiegów i nieocenione wsparcie praktyczne kształcenia kosmetologów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku – Centrum Kosmetologii działające przy UMB świętowało w czwartek (19 września) swój jubileusz. Były kwiaty, urodzinowy tort i czas na podsumowanie.

Dzięki Centrum Kosmetologii UMB, które funkcjonuje już pełną dekadę, obserwujemy wzrost jakości dydaktyki praktycznej na kierunku Kosmetologia prowadzonym na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB – podsumowuje prof. dr hab. Elżbieta Skrzydlewska – Zarządzająca Centrum oraz kierownik Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej. Od 10 lat studentki Kosmetologii mogą doskonalić swoje praktyczne umiejętności ucząc się wykonywania zabiegów nie tylko na sobie, ale również na wymagających klientach. Do tego potrzebne są zarówno kunszt kosmetologiczny, jak i pewne elementy psychologii. Nie zawsze bowiem klientka jest tak wyrozumiała jak koleżanka. Takie przygotowanie przyszłych kosmetologów skutkuje efektem mistrzowskim. Jednocześnie pamiętajmy, że nasza zapracowana kadra dydaktyczna ma także dzięki Centrum Kosmetologii stały kontakt z realną i nieustannie rozwijającą się kosmetologią praktyczną. Prof. Skrzydlewska zwraca uwagę, że wyzwaniem jest dzisiaj przede wszystkim pomoc ludziom chorym, mierzącym się z problemami wizualnymi np. po naświetlaniach lub po zabiegach operacyjnych, którzy w codziennym życiu mają dużą traumę, aby wyjść z domu, z kimś porozmawiać, normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Obecny na jubileuszowym spotkaniu Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko zwrócił uwagę na to, jak zmieniło się postrzeganie kosmetologii w ciągu ostatnich 10 lat: Dzisiaj nie budzi żadnej wątpliwości stwierdzenie, że kosmetologia jest niesłychanie ważną częścią medycyny. Patrzymy przecież na problemy życia i zdrowia nie tylko w kontekście liczby przeżytych lat, ale przede wszystkim jakości tych lat. Kosmetologia rozwiązuje problemy nie tylko osób zdrowych, które uważają, że potrzebują wyeksponować pewne elementy swojej urody. Kosmetologia to również bardzo ważna gałąź medycyny, pomagająca osobom, pacjentom po ciężkich przypadkach klinicznych, wymagających czasami bardzo skomplikowanych interwencji. Nie da się przecenić roli kosmetologów, którzy takim chorym w potrzebie, np. z chorobami onkologicznymi, czy chorym po wypadkach, niosą naprawdę nieocenioną pomoc.

Centrum Kosmetologii jest nie tylko doskonałym zapleczem dydaktycznym Wydziału Farmaceutycznego i miejscem praktycznego kształcenia specjalistów, ale także świadczy usługi komercyjne wykorzystując nowoczesne zaplecze.

Więcej informacji: https://www.umb.edu.pl/wf/centrum_kosmetologii