Kolejna edycja anglojęzycznych platform do nauki medycyny dofinansowana przez NAWA

14.10.2024 16:50
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

Dział Współpracy Międzynarodowej informuje, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wykupił 12-miesięczny (01.10.2024-30.09.2025 r.) dostęp do platform interaktywnych AccessSurgery i AccessEmergencyMedicine stworzonych przez McGraw-Hill Medical oraz do aplikacji do przeglądania e-czasopism BroWzine.

Zakupu dokonano w ramach projektu pt. "Wiedza bez granic. Dostęp do prestiżowych, elektronicznych, światowych zasobów wiedzy jako filar nowoczesnej edukacji” złożonego przez Dział Współpracy Międzynarodowej, który od 1 września b.r. został uruchomiony, dzięki dofinansowaniu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

AccessSurgery i AccessEmergencyMedicine to platformy edukacyjne przeznaczone m.in. dla studentów kierunków medycznych, doktorantów oraz pracowników akademickich naszej uczelni. Dostarczają one dostępu do obszernej bazy wiedzy odpowiednio z zakresu chirurgii oraz medycyny ratunkowej. Wspomniane platformy medyczne są stworzone przez McGraw-Hill Medical. Jest to amerykańska sieć wydawnicza, która jest jednym z największych wydawców treści edukacyjnych na świecie. Platformy medyczne Access są rozwiązaniem, które jest postrzegane jako najbardziej praktyczny i aktualny zbiór publikacji z danej tematyki, a do tego dostępny w wygodnej dla odbiorcy formie online. Zawartość baz jest na bieżąco aktualizowana o najnowsze, sprawdzone i wiarygodne treści takie jak: e-booki, filmy, treści interaktywne, materiały wizualne (zdjęcia, diagramy, animacje) a także prestiżowe, międzynarodowe publikacje.

Z kolei aplikacja Browzine opracowana przez Third Iron LLC umożliwia łatwy dostęp i interaktywną nawigację po różnorodnych publikacjach naukowych oraz czasopismach elektronicznych. Dzięki intuicyjnym funkcjom wyszukiwania, personalizowania powiadomień i interaktywnym opcjom czytania, BroWzine umożliwia wygodne przeglądanie danych treści, dostosowując się do preferencji użytkownika. Aplikacja wspiera efektywne zarządzania źródłami informacji naukowej i ułatwia śledzenie najnowszych badań i publikacji. Aplikacja jest dostępna tylko w wersji anglojęzycznej i charakteryzuje się nowoczesnością, bo oprócz tradycyjnego dostępu w wersji przeglądarkowej można z niej korzystać również na atrakcyjnych dla studentów i powszechnie dostępnych urządzaniach mobilnych.

BrowZine jest narzędziem intuicyjnym, pozwala na sortowanie i przeglądanie tytułów czasopism według kategorii, po kliknięciu w określoną pozycję widoczny jest spis treści, a treść artykułu można pobrać lub udostępnić za pośrednictwem najpopularniejszych, światowych mediów społecznościowych (Facebook, Linkedin, Twitter). Przykładowo po kliknięciu np. w kategorię: Anatomy and Physiology pojawiają się wszystkie czasopisma (tytuły i miniatury okładek) do których uczelnia wykupiła dostęp lub są dostępne w tzw. otwartym dostępie. Na tym etapie możliwe jest również filtrowanie wg głębszych kategorii. Ciekawą funkcją jest również możliwość kompletowania wybranych przez siebie tytułów na wirtualnej „półce na książki”, dzięki czemu użytkownika nie ominie żaden interesujący go tytuł.

Dostęp do obydwu narzędzi został udostępniony za pośrednictwem sieci uczelni, kontrolowanej adresami IP, co oznacza, że każda osoba w tej sieci będzie mogła korzystać z funkcjonalności.

Zachęcamy wszystkich członków społeczności akademickiej do korzystania z tych narzędzi!

Informujemy także, że w ramach powyższego projektu, w 2025 r. uruchomiony zostanie dostęp do 3 prestiżowych czasopism zagranicznych. O szczegółach poinformujemy na początku przyszłego roku.

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2023).

Dział Współpracy Międzynarodowej