Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Ukojenie – nowa wystawa w Uniwersyteckie Centrum Onkologii USK

    01.10.2024 13:53
    Autor: Administrator UMB
    Zielone pejzaże, morskie fale, sielskie widoki z wiejskimi chatami, liście drzew odbijające się w wodzie – wystawa „Ukojenie” zawisła na ścianach Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.
    21 fotografii natury pojawiło się w UCO w związku z wystawą „Ukojenie” przygotowaną przez osoby związane z warszawską ASP: Katarzyną Bucholc, Natalią Obodyńską i Izabelą Przestrzelską (kuratorka wystawy). Część od razu zawisła na ścianach kliniki, część ustawiono na zewnątrz w „uco-jniku” (specjalnym patio przygotowanym dla pacjentek), by można było je oglądać podczas spacerów na podwórku (będą tam stać do czasu aż pogodna na to pozwoli, a potem trafią na ściany kliniki).
    Izabela Przestrzelska, kuratorka wystawy: Ta wystawa ma wnieść światło i spokój, chwilę oderwania się i skupienia myśli na tym co jest piękne. Wszystkie te zdjęcia łączy jedno, to siła czerpana z natury. Chodzi o to by pacjentki skupiły się na obrazie i oderwały swoje myśli od choroby. Żeby móc pomyśleć, że jeszcze będzie dobrze, że jeszcze zobaczę te miejsca.
    Natalią Obodyńską, druga ze współautorek, sama zachorowała na nowotwór pięć lat temu. Z momentu, kiedy otrzymywała chemię w szpitalu, pamięta „żółtą ścianę i dwa kosze na śmieci”. Nic więcej nie było w tym pomieszczeniu. Po zakończonej terapii namalowała obraz i przekazała go pielęgniarkom, żeby powiesiły go w tamtej sali.
    Szpital wcale nie musi być smutny, ponury. Szpital, gdzie przebywają dorośli, również może być optymistyczny, ciepły. Bo to daje poczucie pacjentom, że to nie jest miejsce, gdzie dozna tylko bólu, ale i serdeczności – dodaje dr hab. Marzena Wojewódzka - Żelezniakowicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa USK.
    Prof. Paweł Knapp, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii: Pobyt w UCO kolokwialnie i dyplomatycznie mówiąc jest pełen wrażeń, cały czas się tu coś dzieje, głównie związane jest to z medycyną. Dlatego pomysł wystawy wydał mi się idealnym strzałem, żeby była chwila zadumy nad chęcią życia, a nie umierania.
    Profesor słynie z tego, że holistycznie podchodzi do leczenia swoich pacjentek. U niego nie tylko lekarstwa, procedury medyczne i konsultacje specjalistów są ważne. Właściwe nastawienie chorej, jej stan psychiczny i chęć do walki z nowotworem są tak samo istotne.
    W chwili obecnej w szpitalu USK pokazywane są trzy wystawy: w holu głównym jest wystawa zdjęć Larysa Lubowickiego „Corpus homini”, w korytarzach budynku B wisi wystawa fundacji „Zobacz więcej”, a trzecia wystawa jest właśnie w UCO.
    Powrót