Nakładem PZWL Wydawnictwo Lekarskie ukazało się obszerne, dwutomowe opracowanie pt. KARDIOGERIATRIA pod redakcją naukową: prof. Zyty Beaty Wojszel (UMB), prof. Jerzego Gąsowskiego (UJ), prof. Marka Rajzera (UJ), dr hab. Karoliny Piotrowicz (UJ) i dr Agnieszki Kasiukiewicz (UMB).
Jest to pierwszy na polskim rynku tak kompleksowy i praktyczny podręcznik poświęcony diagnostyce i terapii najczęstszych schorzeń kardiologicznych w starości oraz problemom medycznym typowym dla starszych pacjentów, wraz ze wskazaniem ich znaczenia w kardiologii wieku podeszłego, zwróceniem uwagi na jej odmienność oraz konieczność dostosowania diagnostyki i terapii do specyfiki problemów medycznych i funkcjonalnych chorego. Poruszane są w nim także kwestie związane z bezpieczeństwem farmakoterapii, specyfiki opieki okołooperacyjnej, rehabilitacji kardiologicznej oraz ważne z punktu widzenia pacjenta onkologicznego i terminalnie chorego.
W jego powstaniu brał udział interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. z zakresu geriatrii, kardiologii, chorób wewnętrznych, pulmonologii, neurologii, diabetologii, anestezjologii, farmakologii klinicznej, żywienia klinicznego i fizjoterapii, zajmujących się na co dzień leczeniem pacjentów w starszym wieku ze schorzeniami kardiologicznymi. Autorami rozdziałów byli w nim, poza wyżej wymienionymi naukowcami, także inni pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
prof. Barbara Bień
dr hab. Tomasz Bonda
dr hab. Małgorzata Chlabicz
dr hab. Beata Galińska-Skok
prof. Karol. Kamiński
prof. Anna Tomaszuk-Kazberuk
lek. Justyna Rentflejsz
- dr Magdalena Zalewska
Zawartość merytoryczna tej wyjątkowej monografii oparta jest na standardach diagnostycznych i terapeutycznych uznanych towarzystw medycznych, na aktualnej światowej literaturze, a także wiedzy i praktyce klinicznej autorów, dzielących się nimi w poszczególnych rozdziałach.
Opracowanie to stanowi źródło aktualnej wiedzy i może być polecane wszystkim lekarzom praktykom i innym pracownikom medycznym zajmującym się starszymi pacjentami z problemami kardiologicznymi, a także studentom różnych kierunków medycznych.
Z pewnością może ono być dobrym początkiem dla zgłębienia stanowiącej ciągle wyzwanie i wciąż jednak sztukę – kardiogeriatrii.
Monografia objęta została patronatem Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce.