Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 13 września 2024 r. Mirosław Kozłowski i Andrzej Mogielnicki otrzymali tytuł naukowy profesora. Serdecznie gratulujemy!
Prof. dr hab. n. med. Mirosław Kozłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UMB od 2014 r., ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. W czasie studiów był członkiem Koła Chirurgicznego, a następnie wolontariuszem w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń Akademii Medycznej w Białymstoku. Pracę naukową i zawodową rozpoczął pod kierownictwem prof. Stanisława Adamskiego. Po zmianie nazwy Kliniki na Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej AMB pracował pod kierownictwem prof. dr hab. Mariana Furmana i prof. dr hab. Jerzego Laudańskiego.
W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych w zakresie medycyny za pracę doktorską pt.:„Przydatność badań niektórych markerów nowotworowych /CA 19-9, CEA i SCC-Ag/ w rozpoznaniu i chirurgicznym leczeniu raka przełyku”, której promotorem był Profesor M. Furman. W 2014 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie cyklu publikacji pt.:„Znaczenie prognostyczne wybranych czynników limfangiogennych, gęstości naczyń limfatycznych i nacieków z komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych u chorych na raka przełyku”. Jest specjalistą chirurgii klatki piersiowej i chirurgii ogólnej.
Realizowana przez prof. Mirosława Kozłowskiego działalność naukowa i kliniczna dotyczy problematyki raka przełyku, raka płuca, kliniki wybranych chorób narządów klatki piersiowej, chirurgii klatki piersiowej oraz badań nad nowymi punktami uchwytu działania substancji wazoaktywnych w naczyniach płucnych człowieka.
Prof. M. Kozłowski jest współautorem 90 publikacji o łącznym Impact Factor -178, punktacji MNiSW - 2626. Inne wskaźniki bibliometryczne (wg SCOPUS) to Index Hirscha - 22 oraz całkowita liczba cytowań -1637.
Był kierownikiem oraz wykonawcą projektów badawczych finansowanych przez KBN/NCN, NCBiR, UMB oraz 3 międzynarodowych (,,The International Adjuvant Lung Cancer Trial (IALT)’’, ,,The International Adjuvant Lung Cancer Trial Biological Program (IALT-BIO)’’, V Programu Ramowego Unii Europejskiej -,,European Union Early Lung Cancer Project’’).
Prof. Kozłowski odbył staże kliniczno-naukowe w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej, Royal Heart and Lung Hospital Brompton, w Londynie u prof. Peter’a Goldstraw, w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Naczyń, Uniwersytetu Medycznego w Dreźnie, u prof. Axell’a Rolle, w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Serca, Copenhagen University Hospital Gentofte, u dr Henrika Hansena i dr Rene Petersena, w Szpitalu Long Island Jewish Medical Center, Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Klatki Piersiowej u prof. Davida Zeltsmana i w Szpitalu New Presbyterian w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Klatki Piersiowej u prof. Nassera Altorki i prof. Brendona Stiles, w Nowym Jorku.
Prof. Kozłowski opublikował wspólne prace z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetów Zagranicznych. W czasie realizacji projektów zagranicznych prof. Kozłowski uczestniczył w wizytach naukowych i krótkoterminowych stażach naukowych. Wyniki międzynarodowego wieloośrodkowego randomizowanego badania klinicznego – The International Adjuvant Lung Cancer Trial (IALT) analizującego rezultaty adjuwantowej chemioterapii opartej na cisplatynie po radykalnych resekcjach (R0) niedrobnokomórkowego raka płuca, stały się podstawą do zmiany postępowania leczenia w tej grupie chorych i zostały ujęte w wytycznych amerykańskich, światowych i europejskich. Prof. Kozłowski jest współautorem patentu „Panel biomarkerów miRNA do diagnozowania różnicowego podtypów histopatologicznych niedrobnokomórkowego raka płuca”. Prowadził sesje i był wykładowcą na konferencjach krajowych i zagranicznych. Jest stałym recenzentem prac w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych m.in. (Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery, Medicina, Polish Archives of Internal Medicine, Videosurgery and Other Miniinvasive Techniques, Frontiers in Bioscience-Landmark i innych) oraz członkiem w komitetach redakcyjnych (aktualnie redaktor tematyczny z zakresu chirurgii - Advances in Clinical and Experimental Medicine). Jest promotorem 2 zakończonych przewodów doktorskich, 10 prac magisterskich i 6 prac licencjackich. Pełnił funkcję recenzenta w 5 doktoratach z Uniwersytetów Polskich, 1 z Uniwersytetu Zagranicznego, w 3 przewodach habilitacyjnych, opiekuna 2 specjalizacji z chirurgii klatki piersiowej, opiekuna lekarzy kształcących się w ramach staży podyplomowych oraz studentów w czasie odbywania praktyk wakacyjnych.
Od 2012 roku pozostaje opiekunem Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej UMB. Studenci pod jego opieką prezentowali z sukcesami prace na zjazdach i konferencjach STN zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Prof. Mirosław Kozłowski w latach 2012- 2016 był członkiem Senatu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i członkiem Senackiej Komisji ds. aparatury. Jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów - zasiada w komisji rewizyjnej, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, The European Society of Thoracic Surgeons, The International Society for Diseses of the Esophagus i Klubu Torakochirurgów Polskich w którym pełni funkcję skarbnika.
Wprowadził po odbyciu stażu naukowo-klinicznego u prof. A. Rolle w Polsce i na Podlasiu laserowe resekcje mnogich synchronicznych i metachronicznych przerzutów do płuc. Zapoczątkował na Podlasiu torakoskopie w ropniach opłucnej. Był współkoordynatorem i wykonawcą projektu pt:,,Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuca w województwach lubelskim i podlaskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój na lata 2014-2020. Projekt ten był częścią Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) – połączenie prewencji wtórnej z pierwotną w celu poprawy świadomości dotyczącej raka płuca wśród społeczeństwa i personelu zdrowia w latach 2020 – 2023. Prof. Kozłowski był wielokrotnie nagradzany za działalność naukową oraz pracę dydaktyczną (nagrody J.M. Rektora UMB) oraz za prezentacje na kongresach krajowych i zagranicznych.
Prywatnie żonaty, ma dwoje dzieci, jest dziadkiem Maciusia, Adasia i Jasia. Lubi podróże, pływanie, muzykę, dobrą książkę, jest fanem tenisa ziemnego, piłki nożnej i siatkówki.
Prof. Andrzej Mogielnicki jest absolwentem naszego Wydziału Farmaceutycznego z rocznika 2001. Pracę naukową rozpoczął w Zakładzie Farmakodynamiki już w trakcie studiów, gdzie po ich ukończeniu został zatrudniony na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta, pracując równocześnie jako farmaceuta w aptece ogólnodostępnej.
Stopień doktora oraz doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych uzyskał odpowiednio w roku 2004 i 2011 na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Do 2011 roku kontynuował pracę w zawodzie farmaceuty jako kierownik hurtowni farmaceutycznej odpowiedzialny za nadzorowanie procedur związanych z obrotem lekiem. W 2012 roku pracował w Katedrze Farmakologii i Toksykologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na etacie profesora nadzwyczajnego, a w roku 2015 odbył 9-tygodniowy staż szkoleniowo-naukowy na Uniwersytecie Stanforda w USA w ramach programu TOP500 poświęconemu komercjalizacji badań naukowych.
Prof. Mogielnicki zajmuje się badaniami przedklinicznymi związków chemicznych o potencjalnym działaniu terapeutycznym w zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego i hemostazy. Jego najważniejsze osiągnięcia to odkrycie nowych szlaków patofizjologicznych łączących układ renina-angiotensyna z zakrzepicą oraz opracowanie kopolimeru wiążącego heparynę (HBC), nowego związku przywracającego prawidłowe krzepnięcie krwi po podaniu heparyny niefrakcjonowanej oraz heparyn drobnocząsteczkowych. Aktualnie prowadzi przedkliniczne badania nad polimerowymi nanocząstkami przeciwkrzepliwymi, których działanie farmakologiczne można kontrolować za pomocą światła.
Jest współautorem 2 międzynarodowych patentów oraz 34 oryginalnych i 14 poglądowych artykułów naukowych o łącznym IF - 137 (indeks Hirscha - 19 wg SCOPUS). Kierował realizacją pięciu projektów naukowych pozyskanych z MNiSW, NCN i NCBR oraz był promotorem dwóch przewodów doktorskich zakończonych z wyróżnieniem.
Jest czynnym członkiem farmaceutycznych, farmakologicznych i kardiologicznych towarzystw naukowych. Za osiągnięcia naukowe otrzymał stypendium START dla młodych naukowców Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zespołową nagrodę Ministra Zdrowia oraz liczne nagrody Rektora.
Wszystkie publikacje i więcej informacji dotyczących pracy badawczej można znaleźć na stronie internetowej: https://andrzejmogielnicki.pl/.
Prywatnie Andrzej Mogielnicki to mąż Edyty, ojciec Mai, miłośnik podróży, przyrody, muzyki rockowej oraz kolarstwa i piłki nożnej.