Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Naukowczynie UMB z certyfikatem prestiżowego programu Harvard Medical School

    14.10.2024 15:51
    Autor: Administrator UMB
    W minionym tygodniu pięć naukowczyń z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) odebrało dyplomy ukończenia prestiżowego programu Poland Clinical Scholars Research Training Program, organizowanego przez Harvard Medical School. Była to pierwsza edycja programu, który trwał łącznie 12 miesięcy. Zajęcia odbywały się w Warszawie i Bostonie.
     
    Ponad 1000 zgłoszeń do programu, tylko 100 miejsc
     
    Aplikacje naszych naukowczyń zostały wybrane spośród ponad 1000 zgłoszeń. Program obejmował wykłady, webinary oraz interaktywne warsztaty w formie stacjonarnej w grupie stu naukowców z całej Polski.
    The Poland Clinical Scholars Research Training Program, realizowany pod okiem światowej klasy ekspertów, miał na celu rozwijanie umiejętności polskich badaczy w zakresie projektowania i prowadzenia obserwacyjnych i eksperymentalnych badań naukowych a także analizy, interpretacji i prezentacji badań klinicznych i tworzenia wysokiej jakości publikacji. Szkolenia obejmowały tematykę medycyny molekularnej, biostatystyki, analizy danych oraz umiejętności miękkich.
     
    Prestiżowe certyfikaty dla naukowczyń z UMB
     
    Oprócz wykładów i webinarów odbyły się stacjonarne czterodniowe warsztaty prowadzone przez ekspertów z Harvard Medical School. Dwa pierwsze spotkania odbyły się w Warszawie w dniach 24 - 27 października 2023 r. oraz 9 - 12 kwietnia 2024 r. Zwieńczeniem pierwszej edycji programu the Polish Clinical Scholars Research Training były warsztaty w Bostonie 6 – 9 października 2024 r., zakończone uroczystym wręczeniem certyfikatów.
    9 października prestiżowe certyfikaty w głównej siedzibie Harvard Medical School w Bostonie odebrały naukowczynie z UMB:
    • dr hab. Katarzyna Kapica-Topczewska (Klinika Neurologii)
    • dr hab. Julia Nowowiejska (Klinika Dermatologii i Wenerologii)
    • dr Karolina Chwiałkowska (Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych)
    • dr Katarzyna Kakareko (II Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych)
    • dr Anna Krentowska (Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych)
    W ocenie dr hab. n. med. Katarzyny Kapicy-Topczewskej z Kliniki Neurologii program był niezwykle wartościowy pod względem merytorycznym.
     
    Wyjątkowa społeczność
     
    Na pewno pogłębiłam swoją znajomość metodologii badań klinicznych, statystyki i epidemiologii, a także z zakresu projektowania badań czy przedstawiania analizy ich wyników. Ale to ludzie stanowili największą wartość tego kursu – 100 polskich badaczy, którzy byli niezwykle życzliwi, chętni do współpracy i wymiany doświadczeń. Wzajemnie się inspirowaliśmy, uczyliśmy i wspieraliśmy. Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki temu programowi powstała wyjątkowa społeczność, skupiona wokół doskonalenia procesu badań naukowych i wymiany wiedzy – podsumowała udział w programie dr hab. Katarzyna Kapica-Topczewska.
     
    Dr Anna Krentowska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych, również uczestniczka programu, w swoim podsumowaniu podkreśla dwa kluczowe aspekty, które były dla niej najważniejsze:
    Pierwszy, to część naukowa, czyli to, co zyskałyśmy, jeśli chodzi o nasze narzędzia badawcze – wszechstronna wiedza dotycząca przygotowania badań klinicznych od A do Z, w taki sposób, żeby były zaprojektowane, przeprowadzone i zaprezentowane na najwyższym światowym poziomie. A drugi, to... wielka przygoda. Pobyt w legendarnej Harvard Medical School był jak spełnienie marzeń. Nigdy nie przypuszczałam, że uzyskam dyplom ukończenia studiów podyplomowych na Harvardzie i odbiorę go w tym niesamowitym miejscu. Przygoda życia i niesamowita, merytoryczna, niezwykle przydatna wiedza. Tak zapamiętam ten program – dodała.
     
    Jesienią tego roku rozpoczyna się kolejna edycja programu.

    Szczegóły na: https://postgraduateeducation.hms.harvard.edu/p-csrt

     

    Naukowczynie z UMB z certyfikatami Harvard Medical School

     

    Powrót